Konec Jakuba Jandy? V médiích je ho moc, stěžuje si radní Českého rozhlasu

Samozvaný politický analytik Jakub Janda kromě sociálních sítí nebývale často vystupuje i ve veřejnoprávních médiích. Na to si stěžoval i jeden z členů rady Českého rozhlasu Tomáš Kňourek. | foto: koláž Expres.cz

Jakub Janda jako zástupce ředitele think tanku Evropské hodnoty na nás chrlí denně několik statusů na sociálních sítích, v nichž většinou kohosi označuje za agenta Kremlu. Se svými výstupy se ale Janda neomezuje jen na sociální sítě, nebývale často je i v televizi nebo rozhlasu. Nad tím se pozastavuje i jeden z členů rady českého rozhlasu Tomáš Kňourek.

Na internetu jste na něj nepochybně narazili, pětadvacetiletý Jakub Janda je všudypřítomnou osobností skoro všech politických diskusí na sociálních sítích, kde většinou někoho označuje za agenta Kremlu nebo Putinova trojského koně a pokud s ním nesouhlasíte, tak označí i vás. U Facebooku nebo Twitteru to ale pro Jandu nekončí.Jako zástupce ředitele think tanku Evropské hodnoty Jakub Janda často vystupuje v televizi a rozhlasu, kde se jako odborník vyjadřuje na politická témata. Co na plat, že Janda ve skutečnosti žádným odborníkem není a kromě maturity z gymnázia a bakalářského titulu ze soukromé vysoké školy může reálně světu nabídnou jen svá pornografická videa.

Nad častými výstupy Jakuba Jandy v Českém rozhlase se pozastavil i jeden z členů rady ČRo Tomáš Kňourek. Ten v rozhovoru pro server Parlamentní listy upozornil na to, že se svými Evropskými hodnotami dostal Janda ve vysílání za pět týdnů prázdnin prostor ve vysílání hned dvacetkrát.

Pokud počítáme i reprízy, tak byl počet Jandových vystoupení na veřejnoprávních vlnách ještě vyšší.

Kňourek má jasno v tom, proč jsou Evropské hodnoty na Českém rozhlase tak protěžovaným subjektem. „Domnívám se, že jsou názorově velmi spříznění s naprostou většinou redaktorů, editorů či dramaturgů Českého rozhlasu i České televize. Vyjádření Evropských hodnot musejí být pro ně rajskou hudbou, vždyť je v nich přímo esence antizemanovství a rusofobie,“ říká Kňourek.

O Evropských hodnotách si přitom Kňourek nemyslí, že by se jednalo o obyčejnou neziskovku. Sdílí názor s publicistou Petrem Žantovským, že Evropské hodnoty spolu s Jakubem Jandou dělají politiku a to vše z peněz daňových poplatníků. Proti jejich častému angažmá ve vysílání se ozval proto, že mu přišlo, že je již za hranou rovnoměrného a objektivního poskytování prostoru všem stranám názorového spektra.

Navzdory nelibosti vůči jeho aktivitám nechce Kňourek aby Janda zcela zmizel z vysílání. „Upozorňuji jen, že se mu a jeho kolegům bezdůvodně dává obrovský prostor, zatímco zástupci odlišných názorových proudů ve vysílání v podstatě chybí,“ říká Kňourek.

S nadějí prý dodává, že nový ředitel Českého rozhlasu René Zavoral při nedávném nástupu do funkce slíbil, že bude potlačovat podobnou aktivistickou žurnalistiku.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:31 4. ledna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  49
 • Trapas
  28
 • Tvl
  18
 • Haha
  14
 • Cože
  13
 • Sladký
  12


Komentáře