jít naiDNES.cz

Na pódiu měl dceru i s kámoškou: Aby Klusovi sharenting děti nevyčetly...

Tomáš Klus na akci na Staroměstském náměstí přivítal na pódiu i dceru Josefínu a její kamarádku. Paří celá rodina... | foto: Profimedia.cz

Existují hvězdy, které si své soukromí úzkostlivě střeží a své děti, zejména pokud jsou ještě hodně malé, ze zásady neberou do společnosti a před zraky veřejnosti je ukrývají. Tomáš Klus (33) patří bezesporu do té druhé skupiny. Nemá problém s tím, že jeho dcery a syn se objevují na akcích, kde vystupuje, naopak je rád přizve jako parťáky, on i jeho žena Tamara sociální sítě zásobují snímky, na nichž se Josefína, Alfréd i Jenovéfa objevují. Nezbývá než doufat, že mu to jednou nevyčtou.

I když si to Tomáš Klus možná ani neuvědomuje a nechce svým dětem záměrně škodit a uvádět je v trapné situace, tak i on sám se dopouští takzvaného sharentingu. Termín označuje nadměrné používání sociálních médií rodiči, kteří sdílejí obsah, v němž figurují jejich vlastní děti.

V posledních letech začíná sharenting představovat stále větší problém. Děti, které dospívají, nechtějí, aby jejich rodiče tento obsah sdíleli a aby jejich fotografie, videa nebo citlivé informace kolovaly internetem.

Klusova dcera Josefína, která si spolu s kamarádkou zatančila na pódiu na Mattoni koktejl festivalu na Staroměstském náměstí, v tu chvíli vypadala velmi šťastně a spokojeně. Nezbývá než doufat, že jí to vydrží a že v pubertě nevyčte slavným rodičům, že ji vodili na všechny ty akce, dávali fotky na sociální sítě a tahali ji na demonstrace.

Nikdo neříká, že mají Klusovi zavřít děti na zámek, nechávat je doma s chůvou nebo babičkou. Naopak je chvályhodné, že s nimi chtějí trávit čas, jen je dobré promyslet, kdy a kam je vhodné vyrazit a že se některé akce pro děti moc nehodí. Odborníci varují před tím postovat snímky svých dětí z politicky orientovaných demonstrací a happeningů.

„Získejme souhlas dítěte, třeba i když mu je šest let, děti by měly souhlasit s tím, že video nebo fotku ukážeme jiným lidem. Nesdílejme ani příliš osobní fotografie, třeba dítě upatlané od jídla, nemocné nebo na nočníčku,“ radí odborníci z Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat