Timo Tolkki: Z léků beru jen lithium, stejně jako Cobain. Znali jsme se...

22. ledna
O tom, že má Timo Tolkki (53) psychické problémy, se ví už dlouhé roky. Má trpět bipolární afektivní poruchou neboli maniodepresivní psychózou. Tato nemoc spolu se závislostí na heroinu dohnala k sebevraždě jednoho z nejslavnějších kytaristů všech dob a frontmana kapely Nirvana Kurta Cobaina (†27). Sám manžel Dominiky Gottové (46) přiznává, že s ikonou hudebního stylu grunge má leccos společného, dokonce se jednou potkali.

V pondělí Timo Tolkki vyrazil s redaktory Expresu na oběd a při té příležitosti si dal i několik piv a panáků becherovky. Předtím než si alkohol objednal, jsme se ho samozřejmě zeptali, zdali je to v jeho současné situaci vhodné.

„Alkohol pít můžu, užívám pouze lithium a na něj můžu normálně pít,“ svěřil se nám Tolkki a „kopnul“ do sebe dvojitou becherovku.

Lithium je kov, z něhož se dělají například baterie, ale jeho ionty v mozku fungují jako stabilizátor nálady a chrání nervové buňky. Podle expertů se ale vyskytují vedlejší účinky, například přibývání na váze nebo velká žíznivost.

Milovníci rockové muziky jistě znají skladbu kapely Nirvana s názvem Lithium. Napsal ji sám frontman Kurt Cobain, který stejně jako Tolkki bojoval s bipolární afektivní poruchou. 

Jedná se o jednu z nejdepresivnějších písní. Text jasně ukazuje, jak děsivé jsou změny nálad u takto nemocných lidí.

„Jsem tak šťastný, protože dnes jsem si našel kamarády, jsou v mé hlavě. Jsem tak ošklivý, ale to je v pořádku, protože ty také,“ zpívá v úvodu Cobain, který se zastřelil v roce 1994 a bývá dodnes popisován jako jeden z nejlepších kytaristů všech dob a legenda hudebního stylu grunge.

Podobné pocity jako Cobain zažívá i sám Tolkki. 

„Moc dobře to znám. Ten text písně je úplně přesný. Já ale své rodině a fanouškům slibuji, že se na rozdíl od Cobaina nikdy nezabiju. Neudělal bych to své rodině,“ svěřil se nám Timo, který ale sebevraždou pravidelně vyhrožuje na sociálních sítích.

„Nemyslím to ale vážně,“ dodává finský hitmaker, jenž Cobaina v minulosti jednou potkal i osobně.

„Byl to úžasný člověk, hrozně milý a hodný. Byl moc plachý. A skončil s prostřelenou hlavou... Strašné,“ řekl Timo, který je podle svých slov v současné době psychicky v pořádku.

„Mám za sebou několikaletou léčbu a nyní se cítím opravdu dobře,“ dodal na závěr.

Nic na tom prý nemění ani fakt, že jeho boj o záchranu manželství s Dominikou Gottovou nevypadá vůbec růžově. 

Tima jistě uklidňuje to, že má po celém světě spoustu přátel a fanoušků, kteří ho za žádných okolností nenechají ve štychu.

Fotogalerie

Komentáře