jít naiDNES.cz

Klusová si přečetla knihu o výchově: Nedávejte děti do jeslí a firmy ať nemají školky

Tamara Klusová vše přizpůsobuje dětem. Měřeno její optikou, každý kdo se věnuje i práci nebo něčemu jinému, děti automaticky zanedbává. | foto: Instagram Tamary Klusové

Vystřídala mnoho profesí, aby zakotvila u té, která jí jde nejlépe. Tamara Klusová (31) se našla v mateřství, jemuž se věnuje takřka na 100 procent, a nechápe ty ženy, které mají malé děti a chodí do práce nebo, nedej bože, uvažují, že by své ratolesti daly do jeslí. „Když budeme děti odkládat do jeslí, jednou nás odloží do domova důchodců,“ věští manželka známého zpěváka.

Tamaru Klusovou proslavilo hlavně manželství s Tomášem Klusem. Protože to bývalá zpěvačka vnímá jako hendikep, chce se realizovat také jinak a zkouší, co se dá.

Aktuálně je velkou odbornicí na mateřství a výchovu dětí. Gastronomii, marketingu i mezilidským vztahům už prý dávno porozuměla, a tak necítí potřebu v těchto oblastech pracovat, protože „to není nic pro ni“.

Však si to také s manželovými příjmy může dovolit. To nelze říct o drtivé většině těch, k nimž promlouvá, tedy hlavně matky, které pracují a které pracovat i chtějí.

„Naposledy jsem na sociálních sítích řešila internátní školku, která se letos otevře u velkých továren typu Bosch. Nabídne péči o děti na den, dva, i na celý týden, aby lidi chodili co nejvíc do práce. To se mě dotklo,“ nechala se slyšet v rozhovoru pro Právo.

„Spolupracuji s iniciativami Dobrý start a Hledáme rodiče. Mají za cíl zavřít kojenecké ústavy a podporovat pěstounskou péči. Je dokázáno, že pokud dítě nemá naplněné tři věci: jídlo, spánek a lásku, dochází u něj k poškození mozku,“ říká Klusová.

Ta se poslední dobou angažuje hlavně v oblasti mateřství, s Lilií Khousnoutdinovou plánují školení porodních asistentek a také porodní dům.

„Tady někdo pomáhá rodičům, aby své dítě mohli odložit! Místo aby ty peníze dal matkám samoživitelkám, které by pak nemusely mít tolik směn. Když budeme děti odkládat do jeslí, jednou nás odloží do domova důchodců,“ přemítala o budoucnosti Tamara v rozhovoru, který poskytla známému deníku.

Kdo by chtěl vědět, kde Tamara čerpala tolik zkušeností a rad, které si nechce nechat pro sebe, nechť zapátrá na knižním trhu. 

„Přečetla jsem jen jednu knihu o výchově, a to Vychováváme děti a rosteme s nimi. Měla by být povinnou četbou všech rodičů. Nejsem zastánce bezbřehé výchovy bez hranic. Vnímám dítě od prvního dne jako osobnost,“ uvedla Klusová.

„Zároveň potřebuje určité mantinely, od kterých se odráží stejně jako pingpongový míček. Naše děti mají dost prostoru, ale dobře vědí, odkud kam mohou zajít. Co se týká lhaní, hrubosti, kritiky druhých, laskavosti…,“ říká manželka známého zpěváka. 

„Co říkáme, to žijeme. Známí tvrdí, že naší výhodou jsou hodné děti. Já ale nevěřím, že se narodí zlé miminko. Zlým se člověk stává až na základě vnějších podnětů. Roli hraje i genetika, ale pokud je dítě v láskyplném prostředí, dá se ukočírovat,“ míní Tamara.

Klusová jde tímto proti snaze velkých firem udržet si ženy v pozicích tím, že jim jako bonus nabízejí péči o děti. Není to o tom, aby lidé „víc chodili do práce“, ale aby mohli budovat souběžně kariéru i rodičovství. 

V mnohých tak tímto možná vyvolá pocit studu, ale není k tomu důvod, na své děti nějak vydělávat musíme a zaměstnavatelé jen rodičům vycházejí vstříc.

„Jsem člověk, který když vidí příkoří nebo cítí, že má pravdu, jde do boje. Už v první třídě jsem třeba jako vegetariánka brojila proti příkazu jíst ve školní jídelně maso,“ prozradila na sebe. 

Kdypak se asi Tamara Klusová zamyslí nad tím, že by měla rozhodnutí rodičů nechat na nich, případně si zkusit být pracující matkou každý den osm a půl hodiny.

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat