Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Scott George a kmen Osedžů uchvátil Oscary: Scorsese viděl jejich vystoupení a chtěl je mít ve filmu

    Scott George a jeho manželka na Oscarech | foto: Profimedia.cz

    Indiánský kmen Osedžů patřil ve dvacátých letech minulého století k celosvětově nejbohatším komunitám, jenže když začala jejich genocida pro velké zásoby ropy, nikdo se neměl k tomu, aby ji zastavil nebo se aspoň snažil dosáhnout spravedlnosti. Film Zabijáci papírového měsíce, který o genocidě Osedžů pojednává, si nakonec žádného Oscara neodnesl, ale nikdo nemůže popřít, že vystoupení osedžeského hudebníka Scotta George společně s lidmi svého kmene a s písní Wahzhazhe patřilo k těm nejlepším z celého přenosu.

    Film Zabijáci rozkvetlého měsíce získal deset nominací na Oscara a jedna z nich byla i pro doprovodnou píseň, kdy Scott George, příslušník kmene Osedžů, je první umělec domorodého původu, který se může pochlubit tímto úspěchem za píseň Wahzhazhe. Název v překladu znamená Píseň pro mé lidi, je samozřejmě v původním jazyce a má povznést původní obyvatele Ameriky a povzbudit je k tomu, aby byli silní.

    Scott George and the Osage Singers perform “Wahzhazhe (A Song For My People)” from “Killers of the Flower Moon” at the #Oscars.

    11. března 2024 v 16:05, příspěvek archivován: 11. března 2024 v 16:05

    Scott George spolupracoval společně s dvaceti domorodými obyvateli a na podiu předvedli neskutečný a originální výkon.

    „Je to neuvěřitelné a je mi poctou reprezentovat naše lidi tímto způsobem, stále na mě ještě nedopadl tlak celého večera,“ uvedl Scott George v rozhovoru pro místní zpravodajství Osage News začátkem tohoto roku.

    Scott George vystupuje spolu s indiány z kmene Osedžů

    Domorodý kmen Osedžů a jejich vystoupení na Oscarech

    George se snaží poukázat na příběh osedžského kmene a jeho tragédie, jenž je zpracováno právě ve filmu Zabijáci rozkvetlého měsíce Martina Scorseseho. Mimo nominaci za píseň získal film i nominaci za nejlepší herečku v hlavní roli Lily Gladstone, kdy ta se stala historicky první nominovanou indiánskou herečkou, ale cena jí tentokrát unikla.

    Umělec a hudebník tvrdí, že když mu přišla nabídka na složení písně a pak na vystoupení, nebyl si vůbec jistý zda ji přijmout.

    „Nevěděl jsem ani, co na sebe,“ smál se pobaveně v rozhovoru pro Osage News. „Jde také o to, že je na Oscary pozváno hodně lidí a my jsme museli celou skupinu hudebníků pro vystoupení zredukovat,“ dodal.

    Delegace k filmu Zabijáci rozkvetlého měsíce

    Představení písně „Wahzhazhe“ z filmu Zabijáci rozkvetlého měsíce

    „Martin Scorsese viděl, co děláme, viděl naše vystoupení a my jsme zase věděli, co chce on, chtěl to pro film zachytit,“ říká hudebník. „A naše hudba je velmi tradiční a nebyli jsme si jistí, zda je vhodné, aby byla takto použita do filmu. V původních písních jsou stále jména vztahující se k celé historii a tušili jsme, že by to mohl být pro naše lidi problém. Tak jsme se rozhodli, že stvoříme pro film úplně novou píseň“ popsal Scott George vznik nominované skladby.

    Fotogalerie