Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Chtěli mě zničit! tvrdila Meghan. Lže, ostrou kritiku si zasloužila, nikdy se nechtěla přizpůsobit

  Princ Harry a Meghan Markle bojují s bulvárem, ale nikdo nebojuje s nimi.

  Princ Harry a Meghan Markle bojují s bulvárem, ale nikdo nebojuje s nimi. | foto: Reuters

  V dokumentu, který s ní natáčela stanice ITV během turné Jejich královských Výsostí po Africe, se Meghan Markle (38) svěřila, že ji přátelé varovali, aby se nevdávala do Británie, protože tamní bulvár ji zničí. „Jsem Američanka, u nás nic takového nemáme, byla jsem tedy naivní a říkala jsem si, že se nemůže nic stát,“ popsala vévodkyně, která měla během celého rozhovoru na krajíčku. Jakmile byl odvysílán v televizi, byla to asi poslední kapka všech posledních kapek. A zaslouženě. Meghan měla částečně pravdu, že čelit britskému bulváru není snadné. Ale za to všechno, v čem ji potopil, si může jen ona sama.

  Když si české celebrity občas stěžují na bulvár v tom smyslu, že je moc kritický, redaktoři si přes něj léčí nějaké své mindráky, snaží se všem zničit život a dělá vše pro to, aby slavným zastavil kariéru, je vždy dobré podívat se na ostrovní společenské noviny, protože co se v porovnání s britským bulvárem týče, my tady v Česku jsme naprosté nuly.

  Zde se stále ještě ctí pojem „celebrita“ jako někdo, kdo má vliv a nějaký talent, proto se s kritikou zachází opatrně, ale britští novináři nemají respekt před nikým. Politik, šlechtic, princ, zpěvačka, moderátor, aktivista nebo majitelka vesmírných stanic, ti všichni před klávesnicí britského společenského novináře neznamenají nic, dokonce ani pro ty ze seriózního ranku. Jen si vzpomeňte na slavné titulky, kdy se britské noviny omlouvaly, že mají za premiéra idiota, nebo když vzkázaly Angelině Jolie, která přijela Evropanům říkat, co mají dělat, aby „buď otevřela dveře migrantům, nebo zavřela hubu“.

  Jistý si před nimi není nikdo a nikdy, ale rozhodně se nejedná o cílený hon s úmyslem zničit všechny okolo. Kdo pěstuje svůj talent, umí se chovat a nevyžaduje kolem sebe pozornost, ten se může stát jejich miláčkem. Ostatně sama královská rodina to dokazuje velmi mocně, jak jinak by totiž bylo možné, že by novináři „záměrně ničili“ jen Meghan, zatímco Harry byl dlouhá léta jejich hrdina, bulvár pevně stojí za královnou a Catherine, vévodkyně z Cambridge, se na sebe dočítá jen samé ódy?

  On ten problém vězí v tom, že Meghan si kritiku, a to velmi ostrou kritiku, prostě zasloužila. Mohla se z ní poučit dokonce několikrát. Měla na to celou armádu tiskových poradců, kancléřů a „kníračů“, jak je v seriálu The Crown posměšně nazývá princ Filip, mohla jít za královnou pro radu a pro pomoc, mohla jít za svou švagrovou a říct jí: Podívej se, možná nejsme kamarádky, ale pojď mi říct, jak sem zapadnout. Jsem si jistá, že nikdo by ji v paláci nikdy neodmítl a zaměstnanci by dělali první poslední, aby se vévodkyně Meghan chovala a vystupovala jako vévodkyně.

  Udělali pro její vstup do země a do královské rodiny úplně všechno, zaplatili šaškárny na její svatbě, královna jí půjčila šperky, zastoupili její nevycválanou rodinu, dostala bydlení, titul, erb a srdce Británie na dlani.

  To ona potopila sama sebe svou neochotou se poučit, svou neochotou se přizpůsobit, svou neochotou sloužit a svou neochotou pochopit své nově nabyté postavení, do něhož sama dobrovolně vstoupila.

  1. Neustálá dovolená

  Co se Meghan stala v roce 2018 vévodkyní, měla většina kritiků pocit, že od té doby měla pořád jen volno. Na Instagramu se sice objevovaly fotky, jak ona a Harry klečí u potřebných dětí, ale byli na turné v Austrálii, byli na turné v Africe, prolétali léto v tryskáči Eltona Johna a dva měsíce od pracovních povinností prodlévali v Kanadě.

  Od jakých povinností? ptal se jich kousavě tisk. Ptal se správně. Zatímco například princezny Eugenie a Beatrice pracují dokonce pro soukromé společnosti a plní VŠECHNY veřejné oficiální závazky pro královnu, Meghan se jednou ukázala na slavnosti Trooping the Colour a projela se v kočáře.

  2. Večírek pro miminko

  Upřímně řečeno, dělat večírek pro miminko je zbytečná hloupost sama o sobě. Není to večírek pro žádné miminko, je to večírek pro rozmazlenou matku, která chce dostat dárky, a to platí pro všechny ženy, ne pouze pro Meghan.

  Vévodkyně to ale posunula na nehorázný level, letěla do Států dělat si „večírek pro miminko“ soukromým letadlem a stál miliony dolarů. I kdyby to platila ze svých vlastních peněz, i kdyby jí to někdo platil, ona je v tento moment už vévodkyně, ne celebrita. Dávat lidem najevo, že „ona na to má a my ne“, to byla jen další známka toho, že svou roli v královské rodině pochopit nikdy nechce a doopravdy o to nestojí.

  3. Skandální účast ve Wimbledonu

  Že přišla v džínách, to už je snad jen taková úsměvná tečka nad tím vším. Říkala tím jediné: Mně je úplně jedno, jaká jsou pravidla a co bych měla dělat, kašlu na vás. Předvedla svou ignoraci a další dávku neochoty měnit sebe pro svou novou roli.

  Dožadovala se vstupu do královské lóže, přišla s ochrankou a tvrdila, že tam je jako soukromá osoba, proto ji nikdo nemá fotit. Byl to tak absurdní výstup, že je těžko si představit myšlenkový pochod, jímž se řídila. Druhý den byly britské noviny plné zraňující kritiky, a to i od těch, které se řadí do kategorie „seriózní tisk“. Dostávala to ze všech stran a věřím, že to muselo bolet dost.

  4. Nikdo se mě neptal, jestli jsem v pořádku

  Nejspíše to byla poslední kapka po všech těch domněle posledních kapkách. Stanice ITV natáčela během cesty Harryho a Meghan po Africe s oběma vévody dokument a Meghan v něm měla výstup, jenž pravděpodobně rozhodl o všem.

  „Moc lidí se mě nezeptalo, jestli jsem v pořádku,“ usmívala se s lesklýma očima do kamery a mluvila o tom, že jako matka to má těžké a je zranitelná.

  Jistě to má těžké a je zranitelná. Po porodu syna Archieho je v emocích, je pochopitelné, že na sobě cítí velký tlak ze strany rodiny a veřejnosti, naprosto lze rozumět tomu, že jí nemusí být dobře a chtěla taky kousek slitování. Tomu všemu se dá lidsky rozumět. Ale prostě nemůžete stát před kamerou ve značkových šatech na lidmi placené zahraniční cestě a vykládat jim, že se cítíte špatně.

  Jako člověk to chápete, ale když se vžijete do britského daňového poplatníka, musíte zákonitě spadnout ze židle. Tahle „princezna“ navlečená od hlavy až k patě v Marcu Jacobsovi se šperky za miliony a s ansámblem osobního personálu dlící už na další zahraniční cestě vám vykládá, jak je to těžké. Svobodné matky a nemajetné rodiny v Británii měly pocit, že špatně slyší, a podle toho taky vypadaly ty reakce. Jich se nikdo neptá na nic, otáčejí každou korunu, bojí se, že jejich děti nebudou mít vše, co budou potřebovat, ale nějak bojují se životem, a pak se před ně postaví bohatá žena z privilegované rodiny a toto jim řekne.

  Meghan možná měla pocit, že je správné si také vylít srdíčko, že když bude upřímná, že nám ukáže, že je také jednou z nás, že žije ve zlaté kleci. Není jednou z nás a nikdy nebude, je to členka královské rodiny, která se do ní přivdala poté, co již mnoho let věděla, jak tato rodina funguje a jakým způsobem zatočí se členy, kteří odmítají její chod. I kdyby ona v životě přišla o všechno, o jejího syna se vždy postarají a dostane se mu jen toho nejlepšího. O tom si téměř všichni rodiče na světě mohou nechat jenom zdát, zatímco jí se to naservírovalo pod nos.

  5. Musíme se chránit před bulvárem! Nic jim nedělá

  Harry má údajně potřebu chránit svou rodinu před útoky bulváru, aby to nedopadlo jako v případě jeho matky lady Diany. Jak jsme si již řekli, britský bulvár rozhodně není čajíček, když chtějí, opravdu umí člověka zničit, což se netýká jen celebrit, jimž je bulvár primárně určen.

  Všichni víme, jak dopadla lady Diana, a velmi mnoho lidí se z toho poučilo, zejména právě bulvár, na němž ležela největší tíha viny, a mnoho věcí se dokonce promítlo v nových zákonech. Nikdo vás už nemůže pronásledovat, nesmíte být foceni v soukromí, fotky dětí mimo veřejné oficiální akce absolutně neexistují. Žádní paparazzi už nevisí na stromech a nesmí vás provokovat k reakcím, slovo ne znamená ne. To je vše v naprostém pořádku a všichni se shodneme, že to bylo jen k dobru.

  Britský bulvár ale ve své nové roli pokračuje dále.

  Odmítá paparazzi fotky ze soukromí vévodkyně Catherine na jachtě, jeden deník je kupuje a zveřejňuje, přichází o svou pověst. Královna si k sobě volá editory novin a uzavírá s nimi dohodu, mimo jiné i kvůli princi Harrymu, který je v bojovém nasazení v Afghánistánu. Ti souhlasí a kromě slibu mlčení vyhazují všechny citlivé materiály, ale obě strany samozřejmě chápou, že když bude prostor ke kritice, napíše se kritika. Princ Harry se mezitím stává nejoblíbenějším členem královské rodiny a na své akce zve fotografy a novináře všech velkých deníků včetně těch bulvárních. Symbióza funguje velice dobře, když Harry oznamuje zásnuby, komentátoři jsou nadšení.

  Pak se přichází na to, že rodina Meghan Markle je poměrně dost zvláštní, a její otec začne dělat scény do novin. Byla by velká profesní chyba nedávat mu prostor, přece jen čtenost zaručuje výnos, ale jako protiváha její rodině se komentátoři zastávají Meghan. Je úžasná svatba, kde ji všichni chválí, na internetu se objevují nějaké rasistické poznámky, které se budou objevovat do skonání světa na „všech internetech“, deníky za ně nemohou, to je věcí jen lidské blbosti.

  Harry a Meghan se stávají nejoblíbenějším párem, všude je vítají, všude se těší na tu avizovanou změnu moderní monarchie, ale nic se neděje. Zatímco Sussexové žijí život celebrit, Cambridgeové si hledí svého, v poklidu vychovávají své děti a lítají od jedné akce na druhou. V tento moment si toho někdo všímá a pokládá otázku, co vlastně Harry a Meghan dělají na své cestě po Austrálii a Tichomoří, když jediné fotky, které se z cesty objevují, jsou ty, jak spolu ruku v ruce chodí po pláži? Začnou se ozývat hlasy čtenářů, že se jim to taky nelíbí. Vévodové se vrací do Anglie a na základě drbů z paláce bratři přiznávají, že je mezi nimi napětí. Bulvár rozebírá, kvůli komu a proč, to vše je jejich práce, pořád se neděje nic nestandardního.

  Meghan otěhotní a všichni se na základě dohody s palácem těší na to, jak budou u křtin a vyfotí miminko. Vévodkyně odlétá na večírek pro miminko a bulvár, který primárně sleduje reakce lidí, samozřejmě nevidí důvod, proč by nepřinesl fotky a náklady její cesty, protože i novináři jsou plátci daní. Zhruba tady začal jejich pád z prvního místa a zde se objevily první vážné kritiky, z nichž měla Meghan udělat závěry. Měla se zajímat o to, co si lidi myslí. „Já nic z toho nečtu, ani to dobré, ani to špatné,“ řekla v rozhovoru.

  To je možná ten problém.

  „Jsem Američanka a my takové věci v Americe nemáme,“ pokračuje dále. Ano, tam se jí ptají, jak to dělá, že tak dobře vypadá. Palác již po svatbě prozradil, že Meghan má k dispozici PR a tiskové poradce, aby věděla, jak evropským novinám čelit.

  Nezájem, neochota, ignorace nálad a odmítání kritiky, to všechno vedlo k tomu, že Harry a Meghan jsou ve válce s bulvárem, nikoliv on s nimi. Bulvár se zbytkem královské rodiny nemá nejmenší problém a obě strany na základě předchozí dohody vzájemně fungují. Možná tohle čtenářům přijde úsměvné, ale i ta skutečnost, že dali své prohlášení na Instagram o tom, že odcházejí z rodiny, o půl osmé večer, je schválnost. Oba totiž věděli, že to je pro domovské novináře zásadní zpráva číslo jedna, takže je všechny večer zase hnali do služby. Protože pokud někdo neumře, je běžné, že se přesně z tohoto důvodu královské události oznamují ráno, a upřímně řečeno, jejich prohlášení do rána jistě počkat mohlo.

  Dovolávat se proto Harryho matky je trapné a laciné. Její tragédie vedla k tomu, že se divoké praktiky z devadesátých let usměrnily zákonem a už nefungují ani jako obyčeje. Ostatně Diana s bulvárem vycházela celkem dobře, i když ona je snad jediná osoba na světě, která je oprávněna říct, že jí doopravdy zničil život. Oběma stranám se to vymklo z rukou, a to kvůli absenci pravidel.

  Meghan je jen rozmazlená celebrita, která hází vinu na své okolí, neumí se s kritikou vyrovnat a evidentně na sobě ani nechce pracovat, jejím řešením jsou útěky do Kanady, aby nemusela čelit zodpovědnosti za své chování, a co hůř, povyšuje to na boj proti krutému prostředí.

  Je to lež a sebeklam a nezbývá než přát Harrymu, aby to vztahy s jeho krví nepoškodilo nenávratně.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 11:28 neděle 10. května 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   696
  • Trapas
   68
  • Tvl
   53
  • Haha
   51
  • Sladký
   40
  • Cože
   33