Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Harry, jdeme z baráku! Královský pár zvolil „sussexit“. Bylo načase, píší Britové, ale zůstanou nám na krku

  Oznámili to, jak je jejich zvykem, na svém instagramovém účtu Sussex Royal. Jejich královské Výsosti princ Harry (35) a Meghan, vévodkyně ze Sussexu (38), se rozhodli ukončit své povinnosti plynoucí ze služby pro královnu Alžbětu II. (93), přestože ji dle svého vyjádření budou nadále podporovat, a budou prý „pracovat“. Ale to nezní přesně tak, jak se to řekne.

  Tak předně: královský pár čelí poslední dobou silné kritice.

  Jednak se neúčastnili tradičních Vánoc s královnou v Sandringhamu, což by ani tak nevadilo, ale místo toho odjeli na skoro dva měsíce do Kanady, kde trávili volno se svým synem Archiem a Harryho tchyní Dorií Raglandovou, a dodnes není jasné, kdo přesně tak neslýchaně dlouhé volno platil.

  V luxusní vile mohli být hosty tajemného majitele, ale taky mohlo jít vše z kapes daňových poplatníků, kteří by v tom případě platili nejen cestovní výlohy a režii, ale i ochranku, která tam Jejich královské Výsosti po celou dobu hlídala.

  Jednak je tu samotná Meghan Markle, původem herečka, jejíž rozmařilý a nákladný život je kritizován již od svatby s princem. Nejprve byla svou novou domovskou zemí s láskou přivítána, ale její pozice se rychle měnila a do té doby nejoblíbenější člen královské rodiny princ Harry začal padat s ní.

  Vadily neustálé drby o hádkách mezi královskými bratry a švagrovými, vadily Meghaniny nákladné výlety, róby a večírky, vadila neustálá volna a začaly vadit jejich poučovací a moralistické řeči na oficiálním instagramovém účtu Sussexů.

  Před pár dny se v komentářích mezi čtenáři britských společenských novin začalo objevovat slovo „sussexit“ jako vtípek, ale netrvalo dlouho a nastal doopravdy. Princ Harry a Meghan se vzdávají svých rolí v královské rodině, chtějí žít na střídačku v USA a v Británii a chtějí „pracovat“.

  Všechno jsme jim zaplatili, a teď jdou?!

  Zní to sice velmi romanticky, ale nezavděčili se ani nyní.

  Měli nákladnou svatbu, za miliony si přestavěli panství Frogmore, své líbánky prožili na jakože oficiální cestě po Austrálii a Tichomoří, ačkoliv se tam chovali jako novomanželé, a ne jako zástupci koruny, a to vše samozřejmě bez svých nákladů, takže když nyní vydali své prohlášení o ústupu, zlí jazykové mají jasno: Díky nám si vše zajistili až do smrti, a teď chtějí své soukromí.

  Ale jsou to opravdu zlí jazykové?

  Narodit se v královské rodině znamená hlavně sloužit. Možná máte pohodlí v tom, že celý život nemusíte mít starosti o své živobytí, ale taky to znamená, že ráno vstanete, jste v jednom kole, spát jdete v noci, a pořád musíte vypadat skvěle a na všechny se usmívat. Kam vás pozvou, tam přijedete, musíte dát lidem pocit, že jste tu pro ně, musíte dělat charitu, musíte reprezentovat, musíte se umět chovat a nesmíte dát najevo, že jste něco víc než ostatní, i když my ostatní všichni víme, že jste „něco víc“ a taky máte o dost víc (o dost hodně) peněz.

  To vše kdysi princ Harry splňoval, proto ho lidé milovali a proto on taky měl rád to, co v královské rodině dělá. Za svou babičku jako svobodný mládenec přijímal část jejích povinností, dokonce se sám vydával na oficiální cesty, několik týdnů úřadoval jako zástupce koruny v Karibiku, kde dával lidem Commonwealthu najevo, že jsou „taky jejich“, a ne odstrčení na druhém konci světa.

  Vše kolem jeho role v rodině ho bavilo, těžko ale říct, co se lidem o samotě honí v hlavě a zvláště poté, kdy založí rodinu.

  Ale budiž, i takové změny se dějí. Nicméně krok, pro který se nyní rozhodli, vypadá spíše jako reakce na nevoli lidí, kteří se stále hlasitěji ozývali vůči rozmařilému životu zejména vévodkyně, která se do rodiny přivdala. Wallis straší i z hrobu, posmívají se Britové v narážce na rozvedenou Američanku Wallis Simpsonovou, kvůli níž se král Eduard VIII. v roce 1936 vzdal trůnu a na jeho místo musel nastoupit jeho bratr Albert, vévoda z Yorku, jenž vešel do dějin jako král Jiří VI., otec současné panovnice.

  Ostatně samotná královna Alžběta nebyla údajně o rozhodnutí svého vnuka a jeho manželky předem informována, píše nejčtenější britský společenský deník Daily Mail. Bývá totiž zvykem se nejprve panovnice zeptat na svolení, i když by v tomto případě mělo být jen formální, protože královna má již zajištěny tři nástupce na trůn v přímé linii a pravděpodobnost, že by se Harry musel ujmout kralování, je mizivá.

  Mezi princem Georgem (6) a jím stojí zatím ještě dva Georgovi sourozenci.

  My se jich nezbavíme!

  Nevyjasněná je stále také otázka s „prací“ obou manželů.

  Oba slíbili, že stále budou patrony svých projektů, které zaštiťují coby vévoda a vévodkyně ze Sussexu, tedy ze svých oficiálních postavení, tudíž s nárokem na „výsluhu“. Navíc si údajně chtějí stále ponechat panství Frogmore.

  Není to tedy tak, že by se najednou stali nezávislými na královské rodině, je to spíše tak, že budou půl roku v Americe (nebo v Kanadě), budou žít životy celebrit, ale pořád je britští daňoví poplatníci budou mít zčásti na krku, pokud příští dny nerozhodnou jinak. 

  Ještě je tu totiž jedno nevyřčené poslední slovo, a to ženy, která sedí na trůně neskutečných 67 let, a ta rozhodně ví, co to znamená „vracet investice“.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:36 8. května 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   79
  • Trapas
   60
  • Haha
   33
  • Tvl
   33
  • Cože
   31
  • Sladký
   28

  Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

  Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

  Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

  Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

  Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

  Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz