Pondělí 27. ledna 2020, svátek má Ingrid
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Profesionál na horské dráze. Niki Lauda dvakrát utekl smrti, bohatý dědeček ho vypekl

  Žil jako na horské dráze. Na tratích formule 1 se stal Niki Lauda legendou, poté byl úspěšným byznysmenem, také se ale dvakrát narodil. O strašlivé nehodě na okruhu Nürburgring, po níž nejprve bojoval o život, ale do dvou měsíců už byl zpátky ve formuli, se napsal nespočet článků, a dokonce i natočil film. Co ale další zajímavé střípky z Laudova života? Věděli jste například, že kvůli závodění do konce života nepromluvil se svým zámožným dědečkem?

  Andreas Nikolaus Lauda, jemuž nikdo neřekl jinak než Niki, se narodil před 70 lety. A už od dětství ho to táhlo k závodění. Měl k tomu veškeré předpoklady: talent, tvrdohlavost i zámožnou rodinu v zádech, která by mohla nákladný sport včetně mimořádně drahých vstupních poplatků zajistit.

  Jenže narazil. Bohatá průmyslová rodina, do které se narodil, neměla pro jeho vášeň pochopení. Když chtěl ve dvaceti letech vstoupit do stáje March, potřeboval půl milionu šilinků. Doma ho odmítli rovnou, tak to zkusil alespoň v bance, v jejímž představenstvu seděl jeho vlastní dědeček. Zamítnuto. Právě Hans Lauda dal půjčce stopku ve snaze překazit svému vnukovi kariéru ve formulích, chtěl totiž, aby kráčel v jeho stopách.

  Paličák a tak trochu rebel Niki se ale nedal. Plácl si s jinou bankou a za chvíli už se proháněl na tratích formule 2. K tomu, aby se dostal do vysněné formule 1, mu stačil rok. S dědečkem už nikdy nepromluvil.

  „Rozpor byl definitivní. Nikdy jsem od něj nic víc neslyšel. Umřel dřív, než jsem vyhrál svůj první titul ve formuli 1,“ prohlásil před několika lety v rozhovoru pro Die Zeit.

  Niki Lauda před nehodou.

  Niki Lauda měl talent od přírody.

  Na tu sice neměla stáj March kvalitu, a tak následovalo několik měsíců trápení, jenže už v roce 1974 se Lauda prodral do slavných červených barev Ferrari. Proslul jako profesionál, který umí formule nejen skvěle řídit, ale také jim rozumí po technické stránce, což bylo při závodech mimořádnou výhodou.

  Souboj s Huntem a osudová nehoda

  Ve formuli 1 se stal Niki Lauda během několika let legendou. Posbíral tři tituly mistra světa, hned čtyřiapadesátkrát stál na stupních vítězů. Legendární je především jeho souboj Jamesem Huntem, o němž vznikl veleúspěšný film Rivalové.

  RIvalové

  Film Rivalové vypráví o souboji Nikiho Laudy a Jamese Hunta.

  Rivalita mezi Laudou a Huntem ovšem ve skutečnosti nepanovala tak ostrá, jak ji film ukazuje. Naopak, od závodů ve formuli 3, kde se poprvé setkali, šlo o dobré přátele. Dokonce spolu v jednu chvíli bydleli v Londýně, byť šlo o mimořádně rozdílné osobnosti. Válka se mezi nimi rozhořela až v roce 1976.

  Zprvu nic nenasvědčovalo tomu, že by si to měli Lauda s Huntem rozdat o titul. Vždyť po šesti závodech měl Rakušan 54 bodů a jeho britský soupeř pouhopouhých 6. Pak se ale rozdíl mezi nimi ztenčil, až přišla osudná a nesčetněkrát probíraná nehoda na nebezpečném okruhu Nürburgring, kde Lauda nejprve bojoval za to, aby se závod nejel, jenže byl přehlasován, nakonec v obří rychlosti havaroval a jeho formuli zachvátily plameny.

  Niki Lauda byl klidným profesionálem, ovšem jeho život vypadal jako na horské...

  Lauda utrpěl těžké popáleniny hlavy.

  Laudovi z hlavy sklouzla přilba a zuřivý požár začal pálit do jeho hlavy kryté pouze látkovou kuklou. Teplota ve voze v tu chvíli dosahovala 900 °C. 

  Začala panika, záchranáři sice byli na místě včas a do hašení požáru a záchrany svého soupeře se dali i ostatní jezdci, ale Lauda v ohni strávil několik dlouhých okamžiků. Jako zázrakem přežil, na nemocničním lůžku se s popáleným obličejem probudil prý ve chvíli, kdy mu kněz dával poslední pomazání. Ještě větší zázrak ale byl, že se Lauda už za 42 dní vrátil do kokpitu.

  Niki Lauda se k závodění vrátil 42 dní po nehodě.

  Těžká zranění ho nezastavila.

  Hunt ovšem na několika závodech mezitím bodoval a náskok na Laudu stáhl. Teprve v tu chvíli se rozpoutal pravý boj o titul. A rozhořela se i rivalita mezi oběma závodníky, kterou tak trochu rozdmýchali novináři. 

  Mnoho řádků bylo napsáno i o velkolepém finále na okruhu v japonském Fudži, před nímž Lauda držel na Hunta tenký náskok v podobě tří bodů. Bohužel vinou havárie na Nürburgringu přišel o velkou část očních víček a v deštivém počasí nehodlal riskovat život podruhé. Odstoupil, a tedy vítězství slavil Hunt.

  Dvě osudové ženy

  Přestože si Niki Lauda přísně střežil soukromí a několikrát opakoval, že rozhodně nechce plnit bulvární plátky, ale proslavit se jen jako sportovec, ani jemu se nevyhnuly románky, které pozornost bulváru upoutaly.

  Niki se svou ženou Marlene

  Nikiho krásná žena Marlene Knausová

  V dobách, kdy byl ještě talentovanou vycházející hvězdou, stála po Laudově boku dlouholetá přítelkyně Mariella Reininghausová. O té se ví jen málo, tou nejzásadnější věcí ale je, že chtěla Laudovi zřejmě ze strachu o jeho zdraví závodění zatrhnout. Fanoušci tak mohou být vděční za to, že pozdějšímu fenomenálnímu jezdci padla do oka překrásná modelka Marlene Knausová.

  Žena, o jejímž vztahu s Laudou vypráví vedlejší dějová linka filmu Rivalové, závodění nerozuměla, svému partnerovi do něj nijak nevstupovala, zato s ním poctivě objížděla všechny okruhy, fandila mu a především při něm stála po osudové nehodě. Nakonec se v roce 1976 vzali a jejich manželství trvalo až do roku 1991, přičemž spolu měli dvě děti.

  Niki se svou ženou Marlene

  Marlene Nikiho doprovázela na všech závodech.

  Od manželství si pak dal Niki Lauda na dlouho pauzu. Možná už ani nepočítal s tím, že další osudovou lásku, jakou byla Marlene, někdy najde. Pak ale, už jako podnikatel a majitel letecké společnosti Lauda Air, potkal na palubě jednoho ze svých letadel krásnou letušku Birgit Wetzingerovou.

  Niki Lauda byl klidným profesionálem, ovšem jeho život vypadal jako na horské...

  Lauda se svou druhou ženou Birgit

  Co na tom, že byla o třicet let mladší. V roce 2008 si Lauda Birgit vzal a ona mu poté porodila dvojčata, syna Maxe a dceru Miu. Dnes je jim devět let.

  Smrt přelstil i podruhé

  Děsivá nehoda na Nürburgringu nebyla jediným případem, kdy Niki Lauda utekl hrobníkovi z lopaty. Ale ještě zůstaneme u jeho manželky Birgit, která se pro něj stala osudovou ženou v pravém slova smyslu.

  Niki Lauda byl klidným profesionálem, ovšem jeho život vypadal jako na horské...

  Niki Lauda vlastnil leteckou společnost, sám byl vášnivým pilotem.

  Tři roky předtím, než vstoupili do manželského svazku, postihl Laudu těžký zánět ledvin. Potřeboval okamžitou transplantaci a z lékařských testů vyšlo najevo, že právě Birgit je vhodnou dárkyní. Mladičká letuška s ním tehdy chodila jen osm měsíců, přesto neváhala.

  „Když vyšlo najevo, že přicházím jako dárkyně v úvahu, bylo mi jasné, že Niki mou ledvinu dostane,“ popisovala poté, co svému milému zachránila život.

  Niki Lauda byl klidným profesionálem, ovšem jeho život vypadal jako na horské...

  Niki Lauda s Michaelem Schumacherem

  V poslední době se Niki Lauda začal se zdravotními problémy bohužel potýkat znovu. Loni musel podstoupit transplantaci plic, letos v lednu byl opět hospitalizován. Dle vyjádření rodiny ale zemřel v rodinném kruhu, v obklopení nejbližších, bylo mu 70 let. Vzhledem k tomu, čím vším si prošel, to lze považovat za úctyhodný věk.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 13:34 18. září 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   66
  • Tvl
   17
  • Haha
   15
  • Cože
   14
  • Sladký
   13
  • Trapas
   12
  Premium

  Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

  Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  Premium

  Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

  Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

  Premium

  Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

  Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 27. ledna 2020, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz