jít naiDNES.cz

Zemřel Niki Lauda. Svou smrt přežil o 43 let!

Svět motorismu pláče. Ve věku 70 let v pondělí naposledy vydechl trojnásobný mistr světa formule 1 Niki Lauda. Muž, který svou smrt přežil o 43 let.

O smrti Nikiho Laudy, jenž měl v pondělí 20. května zemřít v rodinném kruhu, s odvoláním na rodinu legendárního rakouského jezdce informovala agentura APA.

„Jeho neúnavná činorodost, jeho přímočarost a jeho odvaha zůstanou pro nás pro všechny vzorem a měřítkem,“ uvedla rodina v prohlášení zaslaném agentuře APA.

Příčina jeho úmrtí zatím není známa. Před rokem se však podrobil transplantaci plic a v lednu byl opět na dva týdny hospitalizován.

Zdravotní problémy ho tížily ale od osudné nehody z roku 1976, během níž ve svém voze téměř uhořel zaživa. Laudův neovladatelný vůz totiž 1. srpna 1976 narazil během závodů na německé trati Nürburgring do plotu, který ho následně vymrštil zpět na dráhu. Do jeho vozu pak v plné rychlosti narazil pilot Brett Lunger, přičemž Nikiho vůz začal následkem exploze palivové nádrže hořet.

I když se ho podařilo z vozu vyprostit, jeho stav byl velmi vážný. Měl rozsáhlé popáleniny celého těla a poškozené plíce. I přes svá těžká zranění se ale o 42 dní později znovu posadil do svého vozu a bojoval o titul mistra světa, který před ním nakonec o jeden bod získal James Hunt, když se Lauda v posledním kole rozhodl neriskovat.

Následující sezona byla znovu jeho a pak svou kariéru ukončil. Bez závodění ale nevydržel příliš dlouho. V roce 1982 se tak do formule 1 vrátil a roku 1984 získal potřetí titul mistra světa.

Laudu zdravotní problémy sužovaly celý život. Kvůli následkům svých těžkých zranění se musel v letech 1997 a 2005 podrobit transplantaci ledvin. Loni v létě dokonce i plic, kdy se domů mohl vrátit až před Vánoci.

Ačkoliv se po konci kariéry věnoval letecké dopravě, kdy vlastnil aerolinky Lauda Air, Niki či Laudamotion, jejichž letadla sám někdy i pilotoval, svět formule 1 nikdy neopustil. Působil jako poradce u Ferrari, byl šéfem Jaguaru a od roku 2012 byl šéfem dozorčí rady stáje Mercedes.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 7:05 středa 18. září 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  25
 • Super
  17
 • Cože
  17
 • Haha
  15
 • Trapas
  15
 • Sladký
  14
Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře