Čtvrtek 28. ledna 2021, svátek má Otýlie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Právník Slovákové už šlape po liberecké univerzitě, ta reaguje: Žádné stříbro tam nebylo!

  Technickou univerzitu v Liberci už kontaktoval právní zástupce Nely Slovákové. Té se nelíbí výsledky měření jejích roušek, v nichž pracovnice univerzity nenašla ani jedinou částici aktivního stříbra, o kterém podnikatelka neustále mluvila jako o klíčovém ochránci před koronavirem. „Za výsledky měření si stojíme, objednanou zakázku jsme vypracovali podle všech náležitostí,“ řekl Expresu mluvčí liberecké univerzity Radek Pirkl.

  Když v Česku propukla koronavirová krize a mezi občany se rozmohla solidarita v podobě šití roušek, chytila Nela Slováková příležitost za pačesy. Dobrovolníky, kteří od rána do večera dřeli, označila za „trdla“ a naznačila, že by lidé měli nakupovat u ní.

  „Pokud si nějaké trdlo myslí, že ušitá rouška doma na stroji zachrání nebo pomůže, tak nepomůže. Ani trošku. Rouška ušitá z domácího trička vám bude k ničemu,“ prohlašovala tehdy. 

  Její roušky s aktivním stříbrem měly spasit Česko, nakonec se z toho ale stal hon na samotnou Slovákovou. Lidem zaplacené zboží nechodilo včas, případně chodilo, ale jiné, než si objednali. 

  Kauza vygradovala, když začaly sílit pochybnosti o tom, zda roušky jinak plavkové podnikatelky vůbec aktivní stříbro obsahují a zda jsou účinnější než ty obyčejné. Měření Technické univerzity v Liberci došlo k závěru, že rozhodně ne.

  „Podle výsledků je patrné, že ani kontrolní, ani látka s aktivním stříbrem nevykazovala rozdíl, a tudíž nebyla prokázána její antibakteriálnost. Z tohoto lze usuzovat, že textilie s aktivním stříbrem neobsahovala žádné částice stříbra nebo tyto částice nebyly pevně vázány na textilii a již se v aktivní vrstvě nevyskytovaly,“ píše se ve zprávě, kterou si již měla vyžádat kriminální policie pro další šetření. Zpráva byla vypracována na žádost webu eXtra.cz.

  Nela Slováková

  To se ale brněnské podnikatelce ani za mák nelíbí, a tak začala univerzitě hrozit právníky.

  „Roušky a vše kolem vyšetřuje Policie České republiky a Česká obchodní inspekce, není to nic, co by nebyla pravda. Bohužel opět budu muset využít právní pomoci ke kontaktování univerzity v Liberci, aby vyjasnila své vyjádření, které je krajně zavádějící,“ uvedla před měsícem Slováková.

  A jak Expres zjistil, její právník už skutečně libereckou univerzitu kontaktoval a protokol o měření jejích roušek začal řešit.

  „Na TUL se koncem června obrátil právní zástupce firmy Neonky, s. r. o., s výzvou k vyjádření. Právní zástupce žádal o bližší informace ke zvolené metodě testování a k tomu, zda to byla TUL, kdo testoval produkt firmy Neonky, a zda to byl skutečně produkt od firmy Neonky. Vyjádření jsme právnímu zástupci podali minulý týden. Když to shrneme, předmětem sporu je pro univerzitu klasická, rutinní zakázka na měření na objednávku, které v našich laboratořích provádíme běžně,“ vysvětlil mluvčí univerzity Radek Pirkl.

  „Za výsledky měření si stojíme, objednanou zakázku jsme vypracovali podle všech náležitostí,“ dodal, že univerzita rozhodně nehodlá ustupovat.

  Dost možná tak celá záležitost dojde až k soudnímu sporu. Liberecká univerzita je ale slovy mluvčího zklamaná, že musí zrovna v takovém mediálně sledovaném sporu figurovat.

  „Přijde nám absurdní, že Technickou univerzitu v Liberci, která v čase koronakrize jako jedna z prvních začala velmi rychle řešit akutní nedostatek roušek ve svém kraji a pak i v ČR, za což se jejím vědcům nedávno dostalo ocenění od Fóra dárců i od hejtmana Libereckého kraje a také ocenění v podobě připomínkové expozice ‚Děkujeme českým technikům‘ ve foyer Národního technického muzea, se nyní někdo snaží popotahovat v médiích právě v souvislosti s rouškami,“ říká Pirkl.

  Kompletní znění laboratorního protokolu

  Dne 27. května 2020 nám byla doručena rouška od firmy Neonky, s. r. o., s vrstvou aktivního stříbra, která byla v roušce všitá. Na této látce s aktivním stříbrem a na látce bez aktivního stříbra byly provedeny testy podle metody AATCC 147 – Parallel Streak Method na modelové bakterie, a to gramnegativní tyčinkovitou bakterii Escherichia coli a grampozitivní kokovitou bakterii Staphylococcus aureus.

  Tato metoda spočívala ve vytvoření bakteriální suspenze, která byla přetírána přes látku jak aktivní, tak kontrolní v různých koncentracích pro důkaz inhibičního efektu pomocí aktivního stříbra. Podle výsledků je patrné, že ani kontrolní, ani látka s aktivním stříbrem nevykazovala rozdíl, a tudíž nebyla prokázána její antibakteriálnost. Z tohoto lze usuzovat, že textilie s aktivním stříbrem neobsahovala žádné částice stříbra nebo tyto částice nebyly pevně vázány na textilii a již se v aktivní vrstvě nevyskytovaly.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 14:58 pátek 13. listopadu 2020. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   131
  • Haha
   58
  • Super
   40
  • Tvl
   33
  • Sladký
   24
  • Cože
   18

  Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

  Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

  Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

  Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

  Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

  Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 28. ledna 2021, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz