Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Žaloby se nebojíme, že jde o Slovákovou, jsme nevěděli, hájí se liberecká univerzita

  Nejlepší obranou je útok a toho se drží i brněnská podnikatelka Nela Slováková. Poté, co v laboratoři Technické univerzity v Liberci zjistili, že její roušky nemají žádné ochranné účinky, hrozí svými právníky. Na univerzitě jsou na ni ale připraveni a Slovákové vzkazují: Nebojíme se ničeho!

  Koronavirová krize pomalu ustupuje, kauza roušek Nely Slovákové naopak graduje. Zatímco ona tvrdí, že její roušky jsou účinné, a zaštiťuje se testy, jež teprve připravuje, podle již existujících výsledků z laboratoře Technické univerzity v Liberci jde o šunt, který nemá žádné antibakteriální účinky.

  Podnikatelského počínání Nely Slovákové, kterou vyšetřuje nejen Policie České republiky, ale i Česká obchodní inspekce, si všimli i reportéři Televizních novin, kteří citovali výsledky z liberecké univerzity, která pro eXtra.cz udělala podrobný test, jenž tvrdí, že Slováková za skoro tři sta korun prodává roušky, které mají stejnou účinnost jako staré tričko.

  „Podle výsledků je patrné, že ani kontrolní, ani látka s aktivním stříbrem nevykazovala rozdíl, a tudíž nebyla prokázána její antibakteriálnost. Z tohoto lze usuzovat, že textilie s aktivním stříbrem neobsahovala žádné částice stříbra nebo tyto částice nebyly pevně vázány na textilii a již se v aktivní vrstvě nevyskytovaly,“ píše se ve zprávě, kterou si již měla vyžádat kriminální policie pro další šetření.

  I přes tyto výsledky Slováková stále tvrdí, že její roušky jsou účinné. „Opět vás tímto žádám, prosím, počkejte si na všechny certifikáty a licence, které pro vás připravujeme. Připravujeme je až teď, protože doteď jsem tyto podklady měla pouze od výrobce roušek, kterého ale nechci vystavovat veřejnému lynči, proto jsem jej doteď nezveřejnila a rozhodla jsem se si certifikáty udělat rovnou na sebe. Nemám nejmenší důvod nebýt v klidu nebo klidně a pokojně nepokračovat ve svém báječném životě,“ říká Nela, jež se již v minulosti jednou prokazovala certifikátem, který se nakonec ukázal být falešným.

  „Roušky a vše kolem vyšetřuje Policie České republiky a Česká obchodní inspekce, není to nic, co by nebyla pravda. Bohužel opět budu muset využít právní pomoci ke kontaktování univerzity v Liberci, aby vyjasnila své vyjádření, které je krajně zavádějící,“ dodala Slováková.

  Podle mluvčího Technické univerzity v Liberci Radka Pirkla se Slovákové a jejích právníků nikdo na univerzitě neobává.

  „Jestli jsem to pochopil dobře, naše vědkyně, která na to má certifikovanou laboratoř, udělala testy a poslala výsledky. Ani asi nevěděla, že jde o takto mediálně sledovanou kauzu. Ona má akreditovanou laboratoř přímo pro tyto účely. Co změřila, to změřila. Jestli přijde nějaká právní výzva, budeme reagovat. Jinak není co řešit. Vědkyně dostala zakázku a podali jsme výsledky,“ sdělil Expresu Pirkl s tím, že univerzita bude reagovat, pokud přijde výzva od právních zástupců Nely Slovákové.

  „Máme vlastní právní oddělení a případně máme i externí právníky pro případné spory. Ty ale neočekávám,“ uzavřel mluvčí univerzity, podle něhož univerzita za výsledky své vědkyně stojí.

  Fotogalerie

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz