Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Laboratorní testy usvědčily Slovákovou ze lži. Její roušky jsou účinné stejně jako hadr

    Pokud jste ještě do dnešního dne věřili tomu, že roušky s aktivním stříbrem od Nely Slovákové skutečně splňovaly to, co brněnská podnikatelka slibovala, máme pro vás výsledek laboratorních testů, které na žádost webu eXtra.cz provedla Technická univerzita v Liberci. Výsledky jsou tristní a pro podnikatelku to bude znamenat velké problémy, protože klientům, kteří si drahé roušky objednali, bylo slibováno něco jiného.

    Nela Slováková účinnost svých roušek vždy hájila a tvrdila, že je vše v naprostém pořádku. Evidentně jiný názor má Technická univerzita v Liberci, která provedla laboratorní testy roušek od firmy Neonky, s. r. o. A výsledek podporovatele Nely Slovákové vůbec nepotěší.

    Její roušky jsou stejně účinné jako třeba staré tričko nebo kuchyňská utěrka. Což vůbec nesouhlasí s tím, co podnikatelka slibovala, tedy zvýšenou ochranu před viry!

    V minulosti si dobírala právě ty, kteří místo jejích drahých roušek zkoušeli svou zručnost a částečnou ochranu před koronavirem si vyráběli doma.

    „Pokud si nějaké trdlo myslí, že ušitá rouška doma na stroji zachrání nebo pomůže, tak nepomůže. Ani trošku. Rouška ušitá z domácího trička vám bude k ničemu,“ prohlašovala Slováková na sociálních sítích, kde své roušky intenzivně propagovala.

    Veřejně se navíc chlubila tím, že s dodavatelem látek našli látku s potřebnou ochranou.

    O tom už tehdy mnoho lidí pochybovalo a na podivné sliby brněnské podnikatelky upozorňovali. Teď kritikům daly za pravdu laboratorní testy, z jejichž výsledků vyplývá, že Slováková bude mít co do činění s klamavou reklamou.

    „Podle výsledků je patrné, že ani kontrolní, ani látka s aktivním stříbrem nevykazovala rozdíl, a tudíž nebyla prokázána její antibakteriálnost. Z tohoto lze usuzovat, že textilie s aktivním stříbrem neobsahovala žádné částice stříbra nebo tyto částice nebyly pevně vázány na textilii a již se v aktivní vrstvě nevyskytovaly,“ stojí uvedeno v protokolu pro web eXtra.cz, který vypracovala Michaela Jakubičková z Ústavu nových technologií a aplikované informatiky.

    Univerzita zveřejnila výsledky testování aktivní a neaktivní (kontrolní) vrstvy na bakterii Staphylococcus aureus.

    Bílé proužky vlevo na miskách pocházejí z roušky Nely Slovákové. Zbylé proužky z roušek, které skutečně fungovaly.

    Výsledky testu zveřejnil web eXtra.cz jen nedlouho poté, co se Nela Slováková psychicky zhroutila na sociálních sítích, kde se dušovala, že není žádná podvodnice a nikdy nikoho neokradla.

    „Jsem z toho všeho, co se kolem mě děje, vyčerpaná. Je toho i na mě dost. Neustále se bránit nějakým lžím a výmyslům je už nad lidské síly. Je mi líto, pokud jsem kohokoliv poškodila, vrátila peníze pozdě, ale rozhodně nejsem žádný zloděj a ani podvodník. Nikdy jsem nikoho neokradla a nikdy jsem nikoho nepodvedla,“ prohlašovala blonďatá podnikatelka.

    Nela Slováková si svým byznysem s rouškami pořádně zavařila.

    Zatím není jasné, zda věděla, že její roušky nemají žádnou účinnost a je možné je klidně nahradit kusem hadru, nebo zda věřila svému dodavateli, jehož však za žádnou cenu nechce prozradit, ačkoliv jsou indicie poměrně jasné.

    Pokud bude mít stejný výsledek testů také Česká obchodní inspekce, už skutečně nebude Slovákové co závidět. Výslechy na kriminálce budou moci pokračovat, naposledy své podnikání čtyři hodiny vysvětlovala na odboru hospodářské kriminality.

    Kompletní znění laboratorního protokolu

    Testování antibakteriální látky s částicemi aktivního stříbra v roušce

    Dne 27. května 2020 nám byla doručena rouška od firmy Neonky, s. r. o., s vrstvou aktivního stříbra, která byla v roušce všitá. Na této látce s aktivním stříbrem a na látce bez aktivního stříbra byly provedeny testy podle metody AATCC 147 – Parallel Streak Method na modelové bakterie, a to gramnegativní tyčinkovitou bakterii Escherichia coli a grampozitivní kokovitou bakterii Staphylococcus aureus.

    Tato metoda spočívala ve vytvoření bakteriální suspenze, která byla přetírána přes látku jak aktivní, tak kontrolní v různých koncentracích pro důkaz inhibičního efektu pomocí aktivního stříbra. Podle výsledků je patrné, že ani kontrolní, ani látka s aktivním stříbrem nevykazovala rozdíl, a tudíž nebyla prokázána její antibakteriálnost. Z tohoto lze usuzovat, že textilie s aktivním stříbrem neobsahovala žádné částice stříbra nebo tyto částice nebyly pevně vázány na textilii a již se v aktivní vrstvě nevyskytovaly.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 12:47 sobota 10. října 2020. Anketa je uzavřena.

    • Haha
      145
    • Trapas
      62
    • Super
      38
    • Tvl
      26
    • Cože
      25
    • Sladký
      24