Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  První oběť byznysu Slovákové: Univerzita vyhodila zaměstnance kvůli razítku, právní tým je v pohotovosti

  Kauza roušek podnikatelky Nely Slovákové, které mají obsahovat aktivní stříbro, což ale „dokazuje“ zatím jen jeden dokument s neoficiálním razítkem, se začíná zamotávat. Ústav fyziky a materiálového inženýrství Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) nemá slovy jeho ředitele Aleše Mráčka s protokolem prezentovaným Slovákovou nic společného. Jenže teď univerzita oznámila, že v souvislosti s jeho vydáním zjistila hrubé pochybení jednoho ze svých zaměstnanců a okamžitě jej vyhodila. Zdá se tak, že Slovákové falešný dokument dodal přímo někdo z univerzity. „V pondělí budeme řešit, jak postupovat dál,“ řekla nám mluvčí UTB.

  Kauza Nely Slovákové a jejích roušek údajně s aktivním stříbrem začíná nabývat větších rozměrů. Kritizovaná podnikatelka se rozhodla všechny umlčet protokolem z měření z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, z něhož se ovšem vyklubal zfalšovaný dokument.

  „Ústav fyziky a materiálového inženýrství žádný takový dokument ‚protokol z měření‘ nevydal. Fakulta technologická neeviduje žádnou firemní zakázku ve svém systému, která by měla zadání ve smyslu zveřejněného dokumentu. Razítko, které se na dokumentu vyskytuje, je skenem z nějakého jiného a zřejmě interního dokumentu. Faktem také je, že firmy obvykle na protokolech z měření žádné razítko nevyžadují. Jestliže však firma požádá o ‚kulaté razítko‘ ve výzkumné zprávě, pak se vždy používá pouze oficiální razítko příslušné fakulty nebo univerzity. Tím se stává úředním dokumentem, jehož falšování je trestné,“ stojí v prohlášení ředitele Ústavu fyziky a materiálového inženýrství Aleše Mráčka.

  „Navíc pojem ‚výzkumná zpráva‘ je zcela něco jiného než pouhý ‚protokol z měření‘. Má mnohem větší váhu a vždy prochází přes ředitele příslušného ústavu fakulty, který danou zprávu odborně posoudí. Může se také stát, že výzkumnou zprávu vrátí k přepracování, pokud o ní má pochybnosti. Ředitel Ústavu fyziky a materiálového inženýrství však zprávu o měření roušek s aktivním stříbrem nikdy neverifikoval,“ pokračuje prohlášení.

  „Pro mne je podstatné, že náš ústav, potažmo UTB, nic takového nedělal. Už pět dní neřeším skoro nic jiného. Šéfa katedry dělám deset let a myslím, že máme docela dobrou pověst. Doufám, že ta osoba, která si dovolila ‚půjčit‘ naše jméno, si to pořádně vyžere,“ vyjádřil se pak už neformálněji Aleš Mráček v diskuzi na Facebooku.

  Podle nejnovějšího vývoje to vypadá, že účastnici reality show Hotel Paradise mohl s jejím rouškovým byznysem a údajně aktivním stříbrem pomoci někdo právě přímo z univerzity.

  A že protokol z měření byl možná zfalšován na její půdě.

  „Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně prošetřila okolnosti ohledně protokolu z měření, který měl být údajně vydán fakultou technologickou prostřednictvím Ústavu fyziky a materiálového inženýrství dne 6. dubna 2020 a který se objevil na sociálních sítích. S politováním konstatujeme, že v této souvislosti došlo k pochybení zaměstnance UTB, jehož jednání bylo v hrubém rozporu s etickým kodexem univerzity i s platnými vnitřními normami. S dotyčným zaměstnancem byl k dnešnímu dni rozvázán pracovní poměr,“ oznámila UTB na Instagramu.

  Prohlášení Univerzity Tomáše Bati

  Ačkoliv to vypadalo, že už je univerzita ze hry kolem podnikání Slovákové venku, ve skutečnosti má její vedení pohotovost a v pondělí zasedne, aby prodiskutovalo další kroky. 

  „V tuto chvíli vám k tomu nemohu říct víc, než co je uvedeno v našem prohlášení. Je to čerstvá věc. Vedení fakulty se k tomu sejde v pondělí, pak budeme moudřejší. Počítáme samozřejmě s dotazy novinářů, ale rozhodující slovo je na panu rektorovi,“ řekla Expresu mluvčí UTB Petra Svěráková.

  S tímto protokolem se Nela pochlubila na svém Instagramu.

  S tímto protokolem se Nela pochlubila na svém Instagramu.

  Zajímalo nás také, zda univerzita podnikla kvůli falšování dokumentu právní kroky.

  „Věc jsme zatím policii nepředali, protože je to čerstvé, teprve z pátku. To budeme všechno řešit v pondělí,“ vysvětlila Svěráková, která však prozradila, že se celou záležitostí zabývá právní oddělení fakulty.

  Šéf Ústavu fyziky a materiálového inženýrství Aleš Mráček situaci komentovat nechtěl.

  K pochybným machinacím kolem faktur, vracení peněz či pozdnímu zveřejňování účetních závěrek (psali jsme ZDE) tak Slovákové přibyl i další problém právního rázu.

  Policie zatím žádné oznámení vůči její osobě neeviduje, jak nám prozradila tisková mluvčí Monika Kozumplíková. To se ale může brzy změnit.

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz