Čtvrtek 27. února 2020, svátek má Alexandr
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Po emigraci si podmanila celý svět. Kdo je porotkyně ze show Peče celá země?

  Josef Maršálek není jediným porotcem ze show Peče celá země, který má zajímavý životní příběh. Možná ještě květnatější minulost má jeho parťačka Mirka van Gils Slavíková. Svému oboru se věnuje již přes třicet let a její dorty ochutnal i představitel Jamese Bonda Daniel Craig či držitel Nobelovy ceny Nelson Mandela!

  Mirka van Gils Slavíková začínala svou profesi cukrářky v restauraci Moskva a následně pracovala i v hotelu Alcron, krátce před revolucí se ale rozhodla emigrovat do Německa, odkud se dostala do Jihoafrické republiky.

  „V Johannesburgu jsem vedla místní vyhlášenou cukrárnu. K té neodmyslitelně patřil dezert Koeksisters, připomínal mi naše koblihy. Z Jihoafrické republiky jsem se zpět do Česka vydala se svým mužem autem, VW Broukem, skoro jako Zikmund a Hanzelka. Ujeli jsme sedmnáct tisíc kilometrů a na této cestě jsem ochutnala všelicos,“ popisuje na svých stránkách zkušená cukrářka, která se sice načas vrátila do Česka, brzy ale zase vycestovala za hranice. Tentokrát do Spojených států.

  „Ameriku mám spojenou s vůní perníku. V San José jsme totiž s manželem založili cukrárnu Flying Cakes a na zakázku vyráběli velké perníkové vesničky. Pak se mi narodili synové Matěj a Clark. Jejich dětství pro mě bylo nejkrásnějším obdobím v životě i v kuchyni. Byl to čas vaření sirupů, marmelád, kaší a pečení dortíků i cukroví na přání,“ vzpomíná porotkyně ze show Peče celá země, jež už déle než třicet let cestuje po světě a přiznává, že stále ještě neokusila všechny chutě, které svět nabízí.

  Mirka van Gils Slavíková není ale pouze obyčejnou cukrářkou se slabostí pro cestování. Má i hned několik významných cen z prestižních soutěží. 

  „Občas si zajedu na nějakou olympiádu nebo mezinárodní soutěž pro medaili. Zlatou jsem získala například v Johannesburgu, Katovicích, Warthu, ale ta vůbec nejcennější zlatá je medaile z Basileje z roku 2013. Získala jsem ji za barokní karamelovou panenku. Ve Velké ceně Paříže jsem zvítězila v ryze francouzské disciplíně: v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Byla jsem pyšná, že po šedesáti letech jsem první Východoevropankou a také ženou, která mezi elitou cukrářů uspěla,“ vysvětluje ve světě uznávaná cukrářka, která pekla pro řadu významných osobností.

  „Ve svém životě jsem připravovala delikatesy pro spoustu známých osobností, ať už světových státníků, či slavných herců, nebo zpěváků. Vytvořila jsem kytici karamelových růží pro Angelu Merkelovou, po prostudování autobiografie americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové jsem vytvořila unikátní pomerančový cheesecake v kakaovém cigaretovém papíru a tato nepřítelkyně sladkého ho snědla celý. Také dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro posledního Jamese Bonda, herce Daniela Craiga, nebo karamelového slavíka pro našeho nezapomenutelného Karla Gotta,“ vzpomíná Mirka van Gils Slavíková, podle níž cukrářská profese vyžaduje koncentraci, pevnou ruku, perfekcionismus, obrazotvornost, výtvarný talent a vztah k umění, protože je to estetické řemeslo.

  „U soutěžících vyžaduji přesnost a kreativitu, ale i čistotu, nápaditost a prezentaci výrobků. Vždy jsem byla brána jako přísná, nekompromisní a pedantská, ale spravedlivá,“ upozorňuje Mirka van Gils Slavíková, která před deseti lety zakotvila v Nizozemí.

  Fotogalerie

  Premium

  Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

  Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

  Premium

  Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

  Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

  Premium

  Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

  Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 27. února 2020, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz