Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Milada Karasová dala světu Maxovou a Herzigovou. Trápení v soukromí by ji nemělo zlomit

  Milada Karasová | foto: koláž Expresu

  Když se řekne jméno Milada Karasová (71), většině z nás se vybaví svět modelingu a krásné tváře jako Tereza Maxová (50) či Eva Herzigová (48). Bývalá majitelka úspěšné agentury pro modelky Czechoslovak Models není ale jen objevitelkou české krásy, sama začínala od nuly jako manekýnka, jak se jim tehdy říkalo, a přes svou píli a houževnatost se dostala až na vrchol. Cesta to byla občas dost trnitá. Kdo je „máma“ slavných krásek, která nedávno ovdověla?

  Stále krásná a hlavně stále velmi vlivná dáma Milada Karasová toho má o svém životě tolik co vyprávět, i proto vznikl dokument Krása na prodej, který dnes vysílala Česká televize. Nejenže sama byla jako modelka úspěšná, ale ještě světu dala taková jména, jako je Eva Herzigová, Tereza Maxová nebo Pavlína Němcová.

  Rozhodně to ale neměla vůbec jednoduché, v socialistickém Československu manekýnku dělalo jen pár dívek a v těchto začátcích neměly ani kadeřníka, ani vizážistu nebo stylistu, vše si musely nosit samy a svoje vlastní, včetně bot a doplňků. Karasová neměla nikoho, kdo by za ni zakázky kontroloval či prověřoval, nebyli agenti, nebyli módní skauti. A co rozhodně nebylo, nebyly pohádkové honoráře, jako jsou dnes.

  Milada Karasová

  V dřevních dobách modelingu socialistického Československa se manekýnky, jak se jim tehdy říkalo, procházely po ušlapaném koberci módního domu Prior, a kdo měl štěstí, obrazil za zimu i pár candrbálů. Není proto divu, že fenomén východoevropského „modelkování“ zaujal i ty, kteří by se tomuto tématu jinak nevěnovali. Jako třeba dokumentaristku Šárku Maixnerovou, jež v rozhovoru v pořadu Studio 6 České televize přiznala, že téma, které se nyní rozhodla zpracovat, je oddychové.

  Maixnerová stojí za úspěšnými a na psychiku těžkými projekty jako Infiltrace, 13. komnata či Život se smrtí a k československému modelingu ušmudlanému socialismem si šla prý odpočinout. Nicméně se z toho podle ní nakonec stalo samo o sobě výživné a nosné téma, a to hlavně kvůli postavě Milady Karasové, průkopnici této sféry u nás a objevitelky světových jmen.

  A tak vznikl dokument Krása na prodej, který na „dvojce“ odvysílala Česká televize a jenž obsahuje také velmi unikátní a nikdy neviděné černobílé záběry castingů mladičkých modelek. Ty dokumentaristce poskytla ze svého archivu například Tereza Maxová.

  Šárka Maixnerová hovoří o svém dokumentu, na archivním záběru castingu je Pavlína Němcová.

  Milada Karasová a Pavlína Němcová

  Jak se sama k modelingu dostala? V době sedmdesátých let nebylo obvyklé, že by se mladá dívka drala zrovna na takové místo, štěstí je spíše čekalo coby sekretářku ředitele státního závodu.

  „K profesi jsem se dostala úplně náhodou. Když jsem byla se svými spolužačkami na Máchově jezeře, oslovil mě fotograf Milan Šára s tím, že hledá modelky a rád by fotil se mnou. Pobavilo mě to, ale samozřejmě i zalichotilo, a tak jsme spolu začali spolupracovat. Jedna z mých prvních prací byla titulka časopisu Zdraví,“ popsala Milada v rozhovoru pro iDNES.cz.

  Milada Karasová v dobách své největší slávy

  Nikdy jako malá dívka prý nestála o slávu ani světla reflektorů a blesky fotoaparátů. Jak to, že nakonec na nabídku kývla?

  „Nikdy jsem modelkou netoužila být a ani se na ni necítila, ale je pravda, že dobře se oblékat mě vždy bavilo. Spíše než modelkou jsem toužila být vojandou, mám ráda uniformy, což platí i v současnosti,“ pochvaluje si.

  Milada Karasová v dobách své největší slávy

  Dokonce byla v roce 1972 vybrána na konkurzu, že pojede na měsíční turné do Moskvy, což pro ni byla první zkušená, nikdy se předtím nepodívala za hranice Československa.

  „Bylo to náročné, ale zajímavé, protože přehlídky byly choreografické, to mě bavilo. Byla jsem nadšená, a hlavně jsem měla kolem sebe fajn kolegyně, které mi ze začátku hodně poradily a pomohly,“ dodává i dnes nadšeně. 

  Měla čich na budoucí hvězdy

  I když měla jako manekýnka velké úspěchy, nezůstala jen u této práce. V osmdesátých letech byla oslovena francouzskou agenturou, aby pro ně vyhledávala neokoukané tváře a zajímavé holky, co by mohly prorazit i ve světě.

  Jak už je známo, na to měla vždycky skvělé oko a na tomto si také udělala obrovské jméno. Poznala v dívce potenciál, a i když někomu mohla přijít tuctová, Karasová hned věděla, kde je zakopaný pes, v tomto případě spíše poklad. 

  Eva Herzigová na obálce americké mutace magazínu Playboy

  Milada Karasová a Eva Herzigová, setkání po letech

  Své o tom vědí i zmiňovaná Tereza Maxová (50) či Eva Herzigová (48), které se staly hvězdami a jsou i přes svůj věk stále jedněmi z nejlépe placených modelek. Dnešní svět se ale zase o kousek posunul a taky si i ony mohou stále ještě vybírat, přestože podle norem z let devadesátých, kdy byla éra supermodelek na vrcholu, jsou již právoplatně staré.

  Není divu, že je na ně jejich „druhá máma“ Milada náležitě pyšná.

  Milada Karasová, Simona Krainová a Andrea Verešová

  Němcová, Maxová a Peštová se sešly po více než čtvrt století.

  Pořád je důvod jít středem s hlavou vztyčenou

  Jak to tak bohužel bývá, když se Karasové dařilo na poli pracovním, v soukromé sféře štěstí dost pokulhávalo. I když jak se to vezme, bolest je vykoupená poznáním skutečně hlubokého souznění s druhým člověkem, což se také ne všem poštěstí.

  Milada Karasová

  S prvním manželem má dceru Denisu, díky níž je i šťastnou babičkou vnučky Matildy. Manželství ale nevydrželo a Milada načas přestala věřit v lásku, dokud se neobjevil hrabě Michal Důjka, s nímž žila dlouhých jednadvacet let, než do toho praštili a na „stará kolena“ se rozhodli, že budou partneři i na papíře.

  „Poznali jsme se na jedné svatbě, kde jsme vedli lehce ovínění poněkud nevybíravý dialog. Michal má specifický suchý humor, je strašně chytrý a vzdělaný, což mi imponuje. Navíc má duši a srdce, a když jsem měla problémy s maminkou, moc mi pomáhal. Vůbec pomáhá na všechny světové strany, i na vlastní úkor. Měl by být sobečtější a věnovat trochu energie sobě,“ řekla po svatbě nadšená nevěsta.

  Milada Karasová se svým manželem Michalem Důjkou z hraběcí rodiny

  Vztah si Milada naplno užívala, cítila se díky němu naplněná a láska jim kvetla i po letech. Nakonec ale od sebe byly obě duše odděleny a útěchou jim může být, že poznaly jedinečné splynutí jedna v druhou. Štěstí nakonec přetnul infarkt a bývalá modelka svého manžela našla v půlce listopadu tohoto roku ležet v koupelně. I když zavolala pomoc včas, zbyly jí jen oči pro pláč.

  Důjkovi se srdce zastavilo sídle v Horním Jelení, kde si s ním královna českého modelingu řekla před sedmi lety ano. Karasová se ve svém smutku zavřela před světem a ani na tiskové konferenci ke svému dokumentu nebyla, což je pochopitelné.

  Až smutek alespoň trochu přejde, Karasová se může těšit nejen z toho, že do české historie udělala velmi výrazný zápis v oboru, který opravdu není pro každého, ale i z toho, jak silnou životní lásku poznala, protože opravdu ne každý toto zažije. Rozhodně je to pro ni dost důvodů vyjít zase ven a kráčet středem se vztyčenou hlavou.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

  Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

  Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

  Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

  Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

  Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz