Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Musela jsem ukazovat, že znám ledničku a telefon, vzpomínala Simona Krainová

  Simona Krainová | foto: Česká televize

  Dokument Krása na prodej, který nyní uvádí Česká televize, mapuje život bývalé manekýny Milady Karasové (65), jež proslavila nejznámější české modelky. Za cestou ke slávě dopomohla Tereze Maxové (50), Pavlíně Němcové (48), Evě Herzigové (48) i Simoně Krainové (48). Právě Simona na zlatou éru modelingu během rozhovoru pro Studio 6 České televize zavzpomínala a prozradila i to, jak ji Karasová objevila.

  V devadesátých letech prožíval modeling svůj zlatý věk a hlad po exotických tvářích z –⁠ do té doby –⁠ nedostupného Východu sílil. Toho využila i bývalá manekýnka Milada Karasová, díky níž na světová mola prorazila taková jména, jako je Simona Krainová, Eva Herzigová, Tereza Maxová nebo Pavlína Němcová

  Právě od Pavlíny si nakonec vysloužila přezdívku „máma“ za to, jak se svým svěřenkyním snažila pomoci, když byly na zkušené ve světě. Jenže tenhle svět se na české krásky díval, jako by zrovna slezly ze stromu. Pro něj to stále byly jen ženy ze zaostalé socialistické země.

  „To bylo poprvé, kdy jsem začala přicházet o sebevědomí,“ popisuje Tereza Maxová v dokumentu Krása na prodej z dílny Šárky Maixnerové, který uvádí v úterý večer na svém druhém programu Česká televize. Maixnerová ve snímku mapuje jak osud Milady Karasové, tak i cestu za slávou našich nejznámějších modelek.

  „Rodiče poslali holky do světa s důvěrou v nic,“ popsala Mainerová v rozhovoru pro Studio 6 s tím, že dívky tehdy neuměly ani jazyky, přesto se do světa vydaly.

  A vyplatilo se.

  I samotná Simona Krainová, která byla spolu s Maixnerovou hostem pořadu, přiznala, že dívky o modelingu tenkrát nic moc nevěděly a neuměly si představit, co je „tam venku“ čeká.

  Dali mi plán metra a řekli, ať jdu. Metro jsem nikdy neviděla

  „Šok byl všechno,“ vysvětlila Krainová s tím, že cestování byl její velký sen. Modelky ze západního světa byly ale mnohem ostřílenější a dívaly se na ně svrchu. Simona musela svým spolubydlícím vysvětlovat, že lednice i telefony v Česku máme a nejsme tak úplně sto let za opicemi.

  Procházka růžovým sadem to nebyla ani náhodou.

  Šárka Maixnerová hovoří o svém dokumentu, na archivním záběru u konkurzu je Pavlína Němcová.

  Simona Krainová v dokumentu Krása na prodej

  „Dali mi plánek metra a řekli mi, že je tu dvacet castingů, ať jdu,“ zavzpomínala Krainová během rozhovoru na Paříž s tím, že jako rodačka z Havířova metro neznala a francouzsky ani anglicky neuměla.

  Tenkrát to podle ní nebylo lehké, spousta holek v jednom pokoji a čekání na úspěch. Kdo ale zaujal, slízl všechnu smetanu. Tehdy musela mít hvězda mola charisma, perfektní pracovní výkon, za vším stála tvrdá práce a stovky odmítnutí. Modelky zároveň neměly být jen věšáky na šaty, ve zlatých devadesátkách to alespoň platilo.

  Milada Karasová v dokumentu Krása na prodej

  Milada Karasová a její celoživotní kamarád, fotograf Robert Vano, často patřili k „výběrčí komisi“.

  „Umí hodně jazyků, umí se prosadit, zvládají marketing...,“ vyjmenovává autorka dokumentu Šárka Maixnerová s tím, že ve svém díle chtěla zachytit hlavně příběh Milady Karasové, jež vytáhla ženy z ulice a zajistila jim tak slávu i bohatství.

  Na ni zavzpomínala během rozhovoru i Simona Krainová.

  „Našla mě tak, že moje máma byla ještě ambicióznější než já. Říkala mi, že jsem hubená a mám dlouhé nohy, že se na modeling hodím,“ popsala Krainová.

  Prý se zkoušela prosadit ještě před revolucí a rozhodla se tedy svoje snímky Karasové poslat. Poté, co se Milada Karasová na fotky mladé Simony podívala, bylo rozhodnuto: Ihned odvézt do Paříže, ta holka na to má!

  Tehdy byl modeling splněným snem. Krásky z mol sklízely největší slávu a byly vzorem pro miliony lidí. Dnes jejich role podle protagonistek dokumentu (trailer ZDE) převzaly influencerky. Slavné české modelky se ale shodují v tom, že jsou vděčné, že zlatou éru modelingu zažily.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

  Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

  Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

  Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

  Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

  Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz