Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Rozhovor s Pájou z MasterChefa: Mamánek je taktika a řeknu vám, jaká je Pavlína

  Pavel působí v televizi sice upjatě, je to ale velký sympaťák. | foto: Instagram Pavla Švece

  Pavel Švec alias Pája z MasterChefa je aktuálně nejslavnějším mamánkem Česka. A může si za to sám. Od prvních castingových kol nezmiňuje ve svých upoutávkách nikoho jiného než svou milovanou maminku. Mnozí až pojali dojem, že ve svých skoro čtyřiceti letech se svou mámou žije a je stále přilepený k její sukni. Realita je zcela jiná. Expres jako první Pavla Švece vyzpovídal a nestačili jsme se divit. Ačkoliv přiznává, že ke své mamince, ale i otci chová velkou úctu, nežije s nimi od svých jednadvaceti let. A nežije sám. Byl osm let ženatý, má za sebou jeden rozvod a v březnu se mu narodila vytoužená dcera. Jaký je Pája z MasterChefa v soukromí?

  Pavle, stal jste se nejslavnějším mamánkem Česka. Jaké to je?

  Ono to nebylo přes noc. Ono se to stalo v průběhu celé soutěže. Začalo to na castingu, kdy jsem jako důvod, proč jsem se do soutěže přihlásil, řekl, že bych chtěl vzdát hold své mamince, protože mě naučila vařit. Bylo to pro mě zadostiučinění, že jsem jako její syn jí tento hold mohl dát. Jako profesionální muzikant jsem už mamince složil se svou bývalou kapelou 4dohody písničku. To byla první pocta, kterou jsem chtěl udělat jako profesionální vystudovaný muzikant. Jelikož je maminka profesionální kuchařka a dlouhá léta byla vedoucí velkého gastroprovozu a naučila mě vařit, rozhodl jsem se, že se přihlásím do MasterChefa, čímž jí vzdám další hold, a pokusím se pro ni vyhrát titul MasterChefa. To je důvod, proč jsem od začátku zmiňoval maminku. Byla to moje strategie, kterou jsem si nastavil. Otázky režisérů jsou často směrované na maminku a já jsem na to odpovídal.

  Dá se říci, že vás do té role pak už tlačili?

  To nemůžu říct, že by mě do toho někdo tlačil. Já jsem si to tak nastavil od začátku.

  Vy sám máte pocit, že jste mamánek? Na Instagramu si tak i říkáte?

  Nemám pocit, že bych byl mamánek. Pokud narážíte na video ze Dne matek, to byla recese pro lidi, kteří mě tímto nazývají. Já jsem si z toho chtěl dělat legraci. Mamánek nejsem. Od rodičů jsem se odstěhoval v jednadvaceti letech. Osamostatnil jsem se. Udělal jsem konkurz do Národního divadla moravskoslezského, dostal jsem práci jako učitel hudby a jsem na vlastních nohách od jednadvaceti let. Nestojí za mnou maminka. Máme ale neskutečně krásný vztah v celé rodině. Není to jenom maminka. Je to i otec, který mě naučil spoustu věcí. Jelikož to ale nemá nic společného s kuchařinou, není třeba ho v soutěži zmiňovat. Určitě na něj přijde ale řeč. Maminka je mi ale velkou oporou, velkým mentorem a lektorem a dává mi do života cestu, kterou se mám vydávat.

  Počítal jste s tím, že by se to mohlo takhle rozjet?

  Nepočítal jsem s tím, že to bude mít takový mediální, fanouškovský nebo antifanouškovský ohlas. Každopádně těch otázek v rozhovoru je spousta, ale do časového limitu pořadu se nevešlo vše. Není to tak, že by se mě ptali jenom na maminku. Byly tam i otázky jiné. Zmiňovat to bylo ale zapotřebí.

  Litujete zpětně, že jste tu maminku zmiňoval tolikrát?

  Nelituju žádného slova, které jsem zmínil na téma maminka. Vždy jsem říkal pravdu a za tím si stojím.

  Jak byste popsal svůj vztah s maminkou?

  Celý život jsme to tak měli. Moje maminka pracovala jako vedoucí školní jídelny. Hned vedle školy byla sice družina, ale já jsem vždy utíkal za ní do kuchyně, protože jsem si nechtěl hrát s dětmi. Byl jsem v kuchyni mezi ostatními kuchařkami. Míchal jsem polívku a točil s pánví. Mě to strašně bavilo. Maminka mě v tom nechala a mě to celý život provázelo. V nějakém adolescentním věku jsem si sám začal vařit a ona mě v tom nechala, ale radila mi, abych se neopařil, nezranil se a věděl, co mám dělat. Abych byl připravený do života. Nikdy nevíš, koho budeš mít za ženu, třeba nebude umět vařit, to mi říkala. Byl to krásný vztah syna a matky.

  Vaše maminka pracovala v jídelně školy, kterou jste navštěvoval, a vy jste tam s ní trávil hodně času. Neměl jste s tím někdy problém u svých vrstevníků? Nebyl jste terčem posměchu?

  Když jsem chodil na základní školu, to byla jiná doba. Nikdo neměl Facebook, Instagram, natož abychom měli chytré smartphony. Nepamatuju si, že bych byl hejtovaný kvůli tomu, že bych měl odlišný vztah s maminkou. Spousta mých spolužáků měla výborný vztah se svými rodiči, tak jako já.

  V době, kdy jste vyrůstal, sociální sítě nebyly, ale dneska jsou. Díky MasterChefovi jste slavný, ale i hejtovaný. Co říkáte na reakce lidí?

  Abych řekl pravdu, nemám tolik času, abych sledoval veškeré komentáře. Úplně všechny komentáře nečtu a přiznám se, že mě to nezajímá. Dostávám strašnou spoustu pozitivních zpráv, pozitivních SMS a různých komentářů, kde mi lidé fandí. Pokud se najde někdo, kdo napíše zápornou reakci, že jsem moc velký mamánek a měl bych s tím přestat, na to většinou nereaguju a čekám, co udělají moji fanoušci, kteří mi to přejí, někteří i závidí, protože o maminku přišli a litují toho a dali by vše za to, aby měli s maminkou takový vztah jako já.

  Měl jsem dojem, že ve vaší rodině tatínek nefunguje. Vy sám jste ale řekl, že s ním máte výborný vztah. Není mu líto, že o něm nemluvíte?

  Mému tatínkovi to rozhodně líto není. On je jiné povahy, než je moje maminka, které to naopak vůbec nevadí, že ji zmiňuju. Tatínek je naopak rád, že se tam neobjevuje. U nás celá rodina funguje. Naši jsou spolu čtyřicet čtyři let, fungujeme jako rodina skvěle. Otec mě naučil zase spoustu jiných věcí. On je elektrikář a díky němu jsem získal velký obzor, co se elektrotechniky týče. Dodnes, kromě toho, že jsem profesionální muzikant, také dělám zvukařinu a zvučím různé akce a koncerty a nahrávám hudbu ve studiu. K těm kabelům jsem se zase dostal díky otci. A pokud někdo vyhlásí pořad MasterZvukař Česko, přihlásím se. A tam bych mluvil o tatínkovi a nemluvil o mamince.

  Myslel jsem, že jste jedináček. Jaký máte vztah se sestrou?

  My jsme velmi přátelská rodina a i s ní si denně voláme. Když se scházíme, užijeme si hodně legrace. Sestra má postižené dítě, což byla taková rodinná tragédie. Každopádně nás to scelilo, bereme to tak, jak to je, protože je to život, život nám klade překážky a ty jsou proto, aby se zdolávaly.

  Pája se svými milovanými rodiči a sestrou.

  Pája se svými milovanými rodiči a sestrou

  Děkuju za důvěru, že jste se takto svěřil. Je skvělé, že vás to jako rodinu scelilo. Když jste zjistil, že se vracíte do soutěže, volal jste hned mamince. Proč jí, když máte i partnerku?

  Můj partnerský život se v době natáčení docela měnil. Nerad bych o tom mluvil.

  Vy ale partnerku máte, že? Lidé si o vás myslí, že jste tichý podivín.

  Partnerku mám a máme dvouměsíční miminko. Momentálně jsme ve spokojeném životě. Nechci zmiňovat partnerské vztahy, které byly v době natáčení.

  Takže s touto partnerkou jste během MasterChefa nebyl?

  Dá se to tak říct. Nechci se ale bavit o svém soukromí.

  Věděla vaše partnerka o vašem blízkém vztahu s maminkou a co na něj říkala? To je k tématu, na to byste odpovědět mohl.

  Veškeré mé okolí ví o mém krásném vztahu s maminkou. Věděla, že ji takhle zmiňuju. Já když jsem přijel domů, všem jsem říkal, že jsem zase zmínil maminku.

  Není ten váš blízký vztah s maminkou někdy na obtíž?

  Nikdy to nebylo na obtíž a doufám, že to na obtíž nebude. Nepovažuji to za nějakou kouli na noze. Je to pozitivní a příjemná věc. Je to naprosto v pořádku.

  Byl byste s partnerkou, která by neakceptovala ten váš vztah?

  Na to nedokážu odpovědět. Vzhledem k tomu, že jsem byl osm let ženatý a má bývalá žena si nestěžovala, že bych byl velký mamánek, myslím si, že tam problém není.

  Pája a jeho milovaná maminka. Má ji moc rád, ale za mamánka se nepovažuje.

  Pája a jeho milovaná maminka. Má ji moc rád, ale za mamánka se nepovažuje.

  Teď máte dvouměsíční dítě. Byl jste u porodu?

  Byl jsem u porodu. Malá se narodila v březnu a to ještě nebylo tak extra vyhrocené. Nebyl nutný zákaz návštěv nemocnicích. Dokonce, pokud to mohu prozradit, během porodu na obrazovce v sále běžela repríza pořadu MasterChef. Bylo to celkem legrační. Vše proběhlo v pořádku.

  Budete chtít mít takový vztah se svým dítětem jako vy a vaše maminka?

  Já jsem prvorodič a na tuto otázku nedokážu odpovědět. Doba je šílená, ale budu pro to dělat vše, abychom měli úžasný vztah.

  Zpátky k MasterChefovi. Jste v kontaktu s ostatními soutěžícími?

  Během soutěže i nyní jsme všichni v kontaktu.

  S kým jste se nejvíc spřátelil?

  To řeknu hned. S Pepou, Dědkem, Romanem, Evou, Viki, Vaškem, Kamilou a byl to i Omar, Pavel a Chili. Byli jsme velká parta. Vždy jsme se sešli a povídali si. Já hrál taky na kytaru, všichni zpívali. Měli jsme super partu.

  Setkáváte se pravidelně?

  Momentálně jsme rozprchlí po celé republice, tak to není možné, ale jednou za čas máme nějakou schůzku.

  Určitě jste zaznamenal hejty na Pavlínu. Co na to říkáte?

  Mně je těch hejtů na Pavlínku velmi líto. Lidé by si měli uvědomit, že je to jenom kuchařská soutěž. Věc se má tak, že někdo má koníček, tím koníčkem je vaření, a tak se přihlásil do soutěže, kde chce vařit. Myslím si, že si nezaslouží být hejtovaný, protože lidé ho neznají v běžném životě. Ti lidé by se měli vyvarovat až nepříjemných a nechutných komentářů. Tohle sem vůbec nepatří. Lidé ať vyjadřují svůj názor, ale v rámci slušnosti. Ona nikomu neublížila, nikoho nezabila, nikoho neopařila, nikoho nebodla nožem. Nevím, proč by měla být tak moc hejtovaná. V zákulisí jsme si povídali a vše bylo v pořádku. Je mi líto, že se dostala do takové situace.

  Jaká byla v zákulisí?

  V zákulisí jsme si povídali o vaření. Ona měla s sebou spoustu kuchařek, tak jsme spolu konzultovali recepty. Před výzvami jsme nikdo nevěděli, co nás čeká, ale jelikož ona viděla snad všechny série, tak nám říkala, co bylo v předchozích řadách. O soukromí jsme se taky trošku bavili, ale to sem nepatří. Nemůžu říct, že by byla v zákulisí zlá a zákeřná.

  Dá se říct, že i pomáhala, když mohla?

  Můžu říct, že se o spoustu věcí podělila, ale i se ptala. Radili jsme si navzájem všichni. Nepůsobila na nás zákeřně.

  Pavel Švec alias Pája je zase ve hře a zkouší vyhrát MasterChef Česko.

  Pavel Švec alias Pája je zase ve hře a zkouší vyhrát show MasterChef Česko.

  Vraťme se k vám. Jaký je Pavel Švec v soukromí?

  Já bych sám sebe v soukromí hodnotil jako cholerického vtipálka. Mám velký smysl pro humor. Považuju se za vtipného člověka. Přiznám se ale, že jsem i výbušný a můžu na lidi působit tvrdým dojmem. Může za to možná i můj hlas. Lidé tvrdí, že mluvím nahlas.

  Co vás dokáže rozčílit?

  Někdy maličkost, ale jsem splachovací. Mnohdy to bývají malichernosti. Brzy mě to ale přechází. Nedokážu být naštvaný dlouho.

  Vy pracujete v divadle. Co na vaši účast v MasterChefovi říkají kolegové?

  Je třeba zmínit, že kvůli pandemii koronaviru jsme se teď dva měsíce neviděli, protože divadla jsou zavřená. Ale když to bylo vše v provozu, kolegové mi fandili. Já už jsem to zmiňoval, že si s kolegy často děláme tematické večery, takže třeba uvařím šest kolen nebo dvanáct kilo žeber. Moji kolegové si můj kuchařský koníček užívají, protože je to pro ně nadstandard k jejich umělecké činnosti.

  Musel jste si najít nyní náhradní zaměstnání?

  Jsem doma a čekám, kdy se budu moct vrátit do práce. Ale na základní umělecké škole, kde vyučuju, už čtrnáct dní učím.

  Poznávají vás lidé na ulici?

  I přes roušku a brýle mě poznávají. Často je to velmi příjemné. Někdo se chce se mnou i vyfotit. Přejí mi hodně štěstí v soutěži. Stalo se mi v jednom obchodě, že jsme potkali nějakou starší paní. Přítelkyně mi říkala: Tam je paní, co říká, že to je ten mamánek z MasterChefa! Tak jsem šel kolem ní, byly tam hrnce a já na přítelkyni nahlas zařval: Podívej, tady jsou hrnce, koupím je mamince, aby měla radost. Její reakci bohužel nevím, protože jsem se na ni nedíval. Vím ale, že to slyšela.

  Bývá to vždy jenom pozitivní, nebo i negativní?

  S negativními reakcemi jsem se nepotkal. To musím zaklepat. Četl jsem někde komentář, jestli nejsem gay. Další paní ale psala, že gay nejsem, protože mě viděla s kočárkem a miminkem.

  Chodí vám hodně komentářů, jestli nejste gay, a proč si myslíte, že na lidi takto můžete působit?

  Jde řádově o jednotky komentářů. Chodí mi naopak stovky pozitivních vzkazů. Nechávají maminku třeba pozdravovat. To daleko daleko převyšuje negativní komentáře.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 2:14 sobota 19. září 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   263
  • Haha
   58
  • Trapas
   53
  • Tvl
   45
  • Cože
   38
  • Sladký
   33

  Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

  Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

  Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

  Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

  Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

  Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz