Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Koukalová a Konečný: To musí někdo z vás být na tom opravdu zle, abyste dostali rozum?

  Celebrity jdou dneska u veřejnosti dolů, mohou za to hlavně panské rady a vnucování volebních preferencí. | foto: Expres

  Petr Čtvrtníček, teprve šestapadesátiletý, leží v nemocnici na kapačkách a my se ptáme, co na to říká například zpěvačka Bára Basiková nebo zda by změnili názor všichni ti Janové Hrušínští, Vojtové Dykové nebo Nely Boudové? Nebo zatím je to jedno, ale brát to budete vážně, až se začne kácet ve vašem lese?

  Nechceme nikterak stavět onemocnění Petra Čtvrtníčka nad ostatní nemocné, ale chceme skrze něj poukázat na přístup některých známých osobností, kvůli nimž se stále více projevuje trend úpadku, k němuž se dostaneme v závěru. Ostatně Čtvrtníček krátce poté okomentoval z nemocnice svůj stav humorem jemu vlastním. 

  „Já nevím, co všichni z pitomý kapavky dělají za záležitost. Kvůli takový banalitě nemusí dělat Voříšek smutný oči...,“ neopouští režiséra dobrá nálada.  

  Zatím se pojďme zase na chvíli vrátit v čase, je březen, my jsme všichni zavření doma, probíhá roušková solidarita, Dagmar Havlová šije na starém stroji, umělci mají televizní spoty o tom, jak tvoje a moje rouška chrání nás všechny, hasiči, policisté a sestry jsou v první linii a slavní kuchaři jim vyvářejí s bankovním číslem na roušce, Česko je vzorem pro celý svět. Teď je podzim a my tu máme mnohem větší počty nakažených než na jaře, nicméně srdíčková pomoc je najednou ta tam.

  Celebrity, které mají za vzor především mladí lidé, odhazují roušku s tím, že to je nástroj totality, Babišův hadr umlčení, a ve vzduchu se kromě covidu-19 vznáší i jedna otázka: K čemu my vlastně celebrity potřebujeme? Koronavirus ukázal po celém světě, že když člověk potřebuje nějakou morální oporu, umělci a celebrity jsou těmi posledními, kam se obracíme.

  Nicméně i přesto se v takové vypjaté chvíli čeká, že to oni budou těmi, kdo mají mít rozum, protože na rozdíl od politiků, které může každý obvinit z toho, že si nadělávají body, jim o nic jít nemá, rozhodně ne o moc. Chápeme, že divadlo a hudba dostávají nejvíce zabrat, a není žádná diskuze o tom, že mají dostávat finanční podporu, neboť se bude bojovat o přežití kultury, ale kvůli covidu je čím dál více vidět, že ti umělci, kteří jsou poměrně za vodou, kdy pořád jim zůstala televize a nejvíce zlatá éra minulosti, z níž mohou těžit, nejvíce řvou. A o umění jde jen málokomu, vždycky to byly jen peníze.

  Například hvězda pořadu Tvoje tvář má známý hlas Bára Basiková vykřikovala na sociální síti, že chce dostat covid, protože to nic není, zatímco stejně starý Čtvrtníček s ním skončil v nemocnici. Naše nejlépe placená kapela, které je jedno, odkud přitečou miliony, a scházejí se jenom kvůli prachům, nezrušila na pondělí naplánovaný koncert, přestože máme druhé nejhorší číslo nakažených. Zatímco malé kapely, jež hrají za cesťák a párek, ruší všechna představení, která jsou pro ně existenční záležitostí, tady velcí kluci z byznysu David Koller a Michal Dvořák s povýšeným úsměvem přes celou obrazovku oznamují, že koncert Lucie bude, protože jejich promotér vymyslel, jak splnit všechna opatření.

  Ze servilního rozhovoru v pořadu Sama doma veřejnoprávní televize jsme se dozvěděli, že na koncert můžou přijít úplně všichni. Zatímco Česká televize mluví už čtyři měsíce jen o koronaviru, moderátorky ze Sama doma, které se měly okamžitě zeptat na koncertní omezení a rozvinout velká čísla nakažených, vesele radily všem divákům, aby dorazili.

  Bohužel pro ty dva koncert zatím není vyprodán, protože lidé evidentně mají více rozumu než celá kapela dohromady, a když jsme se Dvořáka zeptali, proč koncert nezrušili s ohledem na situaci, řekl nám, že za to nenese žádnou zodpovědnost, každý odpovídá sám za sebe a nebudou nikomu bránit přijít nebo se postavit, protože celý koncert je pouze na sezení. O Čtvrtníčkovi poznamenal, že je mu líto, že je ve špatném stavu, nicméně i tak by mohl skončit v nemocnici s chřipkou, dodal.

  „Zaznamenal jsem, že je nakažen koronavirem, nevím ale, v jakém je stavu. Těch lidí, kteří jsou každoročně na JIP z důvodů chřipkové epidemie, je spousta. Jestli se Petrovi cokoliv stalo, je jedno, jestli je to koronavirus, nebo má zlomenou nohu, to mě moc mrzí, protože je to velmi dobrý kamarád. Samozřejmě mu držím palce, aby byl co nejdříve zdravý. Ohledně koncertu se nic nemění, není důvod, koncert platí. Nebojíme se, je vyhlášený stav pro všechny sportovní a kulturní akce, a pokud má být vláda brána trochu vážně, nemůže měnit nařízení ze dne na den. Do pondělka by se snad nic změnit nemělo, i když se v poslední době děje dost nelogických věcí. My za to neneseme žádnou zodpovědnost, každý odpovídá sám za sebe. Zažili jsme pár koncertů na sezení, například Lucie v Opeře, i tak se dá koncert docela pěkně užít. Opatření jsou nekoncepční, na jedné straně jsou plné restaurace lidí, kde sedí lidé vedle sebe, na druhé straně jsou děti nuceny sedět v rouškách ve škole, i když jsou dál od sebe než ti lidé v restauracích. Opatření jsou namístě, nikdo vlastně neví, co se děje, a dokud ta věc nebude známá, dává to prostor spekulacím a úvahám. Měli by ale trochu více brát v potaz selský rozum a historické zkušenosti z této oblasti,“ řekl Dvořák.

  Klávesákovi zřejmě nedochází, že vzdělání dětí je na rozdíl od koncertu stokrát důležitější věc a čtyři lidi u stolu v restauraci, kteří se znají nebo spolu pracují, to je něco jiného než koncert, kam můžou přijít všichni. Kapela Lucie se osm let nemohla sejít ani na jedné zkoušce, jak se nenáviděli, ale teď je pro ně najednou nemyslitelné, že by přesunuli koncert na jaro. Je to zkrátka jenom byznys a kluci by měli přiznat, že na vaši dobrou náladu kašlou, hlavní je si vydělat.

  Kapela Lucie

  Zatímco obyčejná kapela hrající v klubu nebo venku maximálně pro pár stovek lidí musí koncert zrušit, ty velké bandy mají dost velký rozpočet na to, aby dodržely některá opatření a jiná šikovně obešly. Peníze až na prvním místě a solidarita s těmi ostatními zcela chybí.

  Je jasné, že především v hudebním byznysu se mnohým lidem hroutí to, co si třicet let budovali, ale na druhou stranu bychom čekali gesto od Lucie, že když koncert tedy nezruší, aspoň podpoří menší kapely, a ne že se to ponese v duchu „my můžeme všechno, protože jsme Lucie“. Jak chcete přesvědčit mladé lidi, aby nejezdili pařit na Mácháč, když tihle dva dospělí chlapi v rizikovém věku pohrdají doporučeními? Jak máte vysvětlit dítěti ve škole, že by raději mělo mít roušku, když Nela Boudová si ji strká mezi nohy a dělá ze sebe revolucionářku? Jestli to Lucie a jim podobní nepochopí, situace se bude jen zhoršovat a hudba zmizí úplně.

  Covid ukázal, že celebrity a influenceři jsou strašně přeceňovaní. Často se řídí vlastními preferencemi, nedokážou se povznést nad svoje osobní problémy, nedokážou mít empatii s lidmi, kteří roušku nosí na obličeji taky a na rozdíl od nich už nemají co ztratit. Dnešní umělci, a to po celém světě, totálně ztratili úctu veřejnosti, za což si samozřejmě můžou sami tím, že vám radí, co máte dělat, že se vám pletou do volebních preferencí, říkají vám, koho máte volit a co jste, když volíte někoho jiného. Dříve to bylo tak, že sice veřejnosti svěřili svůj názor, ale neříkali vám, co si máte myslet. Jejich adorace skončila nejen s covidem, ale i s kauzami jako Me Too v globálním měřítku, kdy vás jenom poučují, ostrakizují, jeden druhému ničí kariéru a sami o sobě si myslí si, že jako „celebrita“ mají nad obyčejným člověkem morální převahu.

  Netýká se to jen našich slavných lidí, ale je to světový úkaz. Celebrity s příchodem na sociální sítě ztratily punc tajemnosti, kdy se vyjadřují ke všemu, čemu ani nerozumí, a snaží se svůj názor vnutit i vám. Není pak divu, že pod jejich statusy se obyčejný člověk ani nerozpakuje je poslat skutečně ostře do háje a použije k tomu nevybíravá slova. Nikdo jim nemůže a rozhodně ani nechce brát právo na názor, naopak, všichni bychom měli mít ten svůj a nebát se ho říct nahlas i v tlupě odpůrců, ale říct svůj názor a říkat, co máte dělat, jsou dvě různé věci. Tito lidé by měli cítit nějakou společenskou odpovědnost, protože jsou ve veřejném prostoru, sleduje je spousta lidí a na své fanoušky mají vliv. Pokud rockstar řekne v televizi, že pravý pankáč si sundá roušku a poruší zákazy, je to asi cool, na druhou stranu jde ale taky trochu o život.

  Závěrem se hodí dodat, že bychom si přáli, aby se náš nejvtipnější režisér uzdravil co nejdříve a aby se některým jeho kolegům konečně rozsvítilo v hlavě. A příště si povíme, jak zbytečným se i kvůli koronavirové pandemii ukázal celý Hollywood, jehož tristní situaci přesně vystihuje náš oblíbený citát Rickyho Gervaise: „Nemůžete přednášet veřejnosti o ničem, vy nevíte nic o skutečném světě, většina z vás strávila ve škole méně času než Greta Thunbergová. Jestliže vyhrajete, přijďte nahoru, převezměte si svou malou cenu, poděkujte agentovi a bohu a vypadněte.“

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 18:58 sobota 23. ledna 2021. Anketa je uzavřena.

  • Super
   1385
  • Trapas
   185
  • Tvl
   76
  • Haha
   27
  • Cože
   24
  • Sladký
   21
  Vybrali jsme pro vás

  Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

  Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

  Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

  Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

  V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

  Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz