Čtvrtek 6. srpna 2020, svátek má Oldřiška
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Miliardář Janeček: Koronavirus je posel očisty, díky němu se změníme

  Koronavirem se po celém světě nakazilo přes 1,2 milionu lidí, více než 70 tisíc pacientů zemřelo. Miliardář a matematik Karel Janeček (46) se ale na nemoc, která je tématem číslo jedna po celém světě, nedívá tak tragicky. V rozhovoru pro Expres.cz vysvětlil, proč je podle něj koronavirus „poslem očisty“ a čím naší planetě může pomoci.

  Karel Janeček trval na tom, abychom mu přes aplikaci WhatsApp zavolali přesně ve 14:21. Číslo 21 má pro něj totiž velice speciální význam.

  „Mám filozofický pohled na čísla a 21 vychází jako naprosto výjimečné číslo. Je nejzajímavější. Zajímavá je ale také třeba dvanáctka. Nejde o tvar, jde o matematické vlastnosti. A že žijeme v 21. století, to také není úplně náhoda,“ sdělil nám v úvodu rozhovoru Karel Janeček.

  Náhoda podle něj není ani pandemie koronaviru, která teď paralyzuje téměř celý svět. Janeček Expresu naznačil, že celosvětovou pohromu, která nakonec povede k něčemu velkému, před časem předpověděl.

  „To, co se děje v letošním roce, je něco, o čem jsem již hovořil před lety. V roce 2021 nastane takzvaná sociální singularita, globální společenská změna. To se teď skutečně děje, překvapivě až fascinujícím způsobem, kdy tuto změnu způsobuje globální rozbuška jménem koronavirus,“ nechal se slyšet Janeček, který nám poté vysvětlil, co si lze představit pod pojmem sociální singularita.

  „Sociální singularita je to, že přicházíme k jakési křižovatce dějin a něco se stane. Stanou se radikální změny, které jsou historicky nevídané. Jsou dva možné výsledky. Jeden je krach společnosti. To je ten špatný výsledek a doufám, že nenastane. Druhým výsledkem je celková očista společnosti, pozvednutí hodnot, začátek globální spolupráce. Počátek nové etapy lidské společnosti,“ vyjmenovává Janeček.

  SOS pro seniory!

  Karel Janeček (46) s Lilií Khousnoutdinovou (31) a jejich Nadační fond pomoci vybírají peníze pro staré lidi, kteří jsou nejvíce ohroženi koronavirem. Na sbírku pro hlavičkou Domovy seniorů volají SOS se již vybralo přes milion korun.

  Koronavirus je posel očisty, uvědomíme si díky němu hodně věcí

  Miliardář prý už teď cítí první změny. Koronavirus je podle něj poslem očisty.

  „Nechci, aby to znělo podivně, ale z mého pohledu je koronavirus posel očisty, a když se podíváme zpětně, já jsem přesvědčen o tom, že budeme schopni říct, že globálně změní naše činnosti a uvědomíme si mnoho věcí. Společnost se teď zamrazila, a až to vše skončí, lidé začnou rychle dělat to, co nejvíce potřebují. A překvapivě zjistí, že spousta věcí je tak nepálila a nemusí je dělat. Už teď vidíme konkrétně, jak se projevuje očista na přírodě, vylepšuje se ekologie. S nadhledem můžeme říct, že virus je lokálně špatný pro člověka, ale pro ostatní tvory na planetě je vlastně přínosný,“ míní Janeček.

  Karanténa můj život nezhoršila

  Janeček o koronaviru píše na svém pravidelném blogu. Nazývá ho testem lidskosti, z něhož si celá planeta může odnést i mnoho dobrého. Karla Janečka jsme se zeptali, jak pochopit větu, že „virus je vlastně přínosný“.

  „Je to z jistého nadhledu. My jako lidská společnost jsme dospěli do fáze stagnace a rozdělování společnosti a ten virus nám umožní změnu. Je dostatečně silný, že je brán vážně jako hrozba, ale zároveň není příliš silný... Když to vezmu kvantitativně, ten virus má tu sílu donutit lidi přemýšlet o změně a zároveň cena té hrozby je možná jedna z nejmenších. Kdyby ten virus měl třeba čtvrtinový dopad, lidé si toho nevšimnou. Proto tedy tato úvaha,“ vysvětlil Janeček, který si na život v karanténě zatím vůbec nestěžuje.

  „Jsem hodně doma s rodinou, což je radost. Můj aktuální život se určitě nezhoršil. Kdyby takové omezení mělo být ale dlouhodobé, třeba půl roku, to už je obrovský průšvih. To bychom se nevzpamatovali a to by byl ten krok k tomu špatnému,“ říká Janeček.

  Na celý rozhovor s Karlem Janečkem se podívejte ve videu.

  Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

  Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

  Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

  Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

  Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

  Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 6. srpna 2020, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • Tipy na dárky
 • jít naiDNES.cz