jít naiDNES.cz

S Waldou měli fanynky dobře rozdělené, řekla o Gottovi Pilarová

Karel Gott se s Waldemarem Matuškou dělili o fanynky. | foto: Profimedia.cz

Celý svět jim ležel u nohou, kam ji padaly také zástupy rozdychtěných žen. Karel Gott (†80) a Waldemar Matuška (†76) si v dobách své největší slávy na nedostatek přízně fanynek nemohli stěžovat. Naštěstí si je už v začátcích „rozdělili“, a tak se dostalo na oba dva a nelezli si do zelí.

„Byli rozdílní jak barvou hlasu, tak vizáží i náturou. Walda byl bohém, Karel byl precizní a velmi pracovitý. Myslím, že to nejlépe vystihuje věta, kterou kdysi Waldemar řekl: Karel se dře a je první, já dělám ho*no a jsem druhý,“ řekla o Karlu Gottovi a Waldemaru Matuškovi Eva Pilarová, která je oba velmi dobře znala.

„Vzhledem k tomu, že byli každý úplně jiný, si nelezli do zelí a fanynky si vlastně rozdělili,“ usmívala se zpěvačka, jež měla oba umělce moc ráda.

Její vzpomínky před časem de facto potvrdili i sami zpěváci, kteří si výhodný „deal“ pochvalovali, protože byl pro oba výhodný, nemuseli si „lézt do zelí“.

„Vlastně to byl dvojí druh publika, hlavně ženského. O chlapech si myslím, že jednoznačně brali spíš Waldu, jako parťáka. Ale ženské publikum jsme si rozdělili. Zatímco on na to šel přímo, měl obecenstvo, které chce takového chlapa a chce od něj slyšet to vyznání rovnou, ode mne se čekalo nejdřív trochu pohlazení, jakýsi příslib,“ svěřil se v rozhovoru pro Lidové noviny v roce 2009 Karel Gott, který se tehdy chystal na oslavu svých 70. narozenin.

„On byl baryton, já jsem tenor. On byl neškolený baryton, ale měl ten neuvěřitelný dar, že u něj nikdo akademičnost nepostrádal, vůbec to nechybělo. Jeho hlas byl lahodný, měl krásné harmonické barvy, a v době, kdy byl hlasově na špičce (každý z nás má hlasové vrcholy, a pak později se řekne – jde víc po textu, po výrazu, do hloubky), to mohl jít i do tenorových výšek,“ nechal se slyšet Gott.

„Vůbec o tom nepřemýšlel, jestli ten tón správně kryje, jestli je podepřený, vůbec ne. Zpíval živelně a to lidi vycítí,“ řekl o Matuškově hlasu a zpěvu.

Naproti tomu Mistr byl zvyklý na svém projevu víc pracovat.

„Já jsem zase piloval každičkou notu, vydřel jsem to, vyšperkoval, všechno jsem si radši připravil, i ty řeči na pódiu. A pak jsem zjistil, že lidi se u Waldy chechtali věcem, které říkal na jevišti a na které já bych si netroufl, v tom mám jakési záklopky,“ práskl na sebe Gott, který byl vždycky ten mírnější a serióznější, na rozdíl od živelného a živočišného Matušky.

„Říkám si: Karle, tohle když řekneš ty, nevyjde to, tohle lidi odpustí Waldovi, takovou určitou kovbojskou drzost, jak to tam do nich pálil, ale tobě nesedí,“ dodal pro Lidové noviny Gott.

Fotogalerie

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat