Úterý 12. listopadu 2019, svátek má Benedikt
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • jít naiDNES.cz
  Premium

  Odešel největší český fenomén! Proč místo po Karlu Gottovi už nikdo nezaplní?

  Na Slavíky se lidé dívali jen kvůli němu. Znaly ho i ty generace, které dneska holdují jen neumětelským samozvaným celebritám na YouTube, které neumějí pořádně nic. Ostatně pokud byl někdo v Česku celebritou, byl to jen Karel Gott. On splňoval vše, co pod tento pojem patří. Tohle místo po něm zůstane prázdné.

  Je kult osobnosti, které mohou závidět i mezinárodně známé hvězdy. Ostatně kdyby se byl býval Karel Gott narodil na Západě, a nikoliv v Plzni, v tehdejším protektorátu Čechy a Morava, plakala by pro něj dnes i velká zahraniční média a stanice jako BBC nebo CNN by nejspíš přerušily své běžné programy.

  Za železnou oponou se toho ale moc dělat nedá.

  Jediným dosažitelným cílem je lokální úspěch a pak ještě maximálně tak zpívánky v Sovětském svazu. Když budete hodní, čeká vás i státní vyznamenání a v tehdejší těžké době totality a komunismu pokoj od státního šmírování.

  Jenže Karel Gott dokázal i přes tyto neutěšené podmínky, během nichž šel na vrchol, proniknout za hranice nejen směrem na východ, ale i na západní stranu, což v 80. letech byla věc nevídaná a umocněná ještě tím víc, že dneska jsme součástí svobodné Evropy a kromě Rodena a Gotta i přes tyto možnosti veškerá „sláva“ českých umělců začíná v Mikulově a končí Rozvadovem.

  iDNES Premium

  DOČÍST ČLÁNEK ZDARMA

  Žádné závazky a vyzkoušení zcela zdarma.

  Do 30. listopadu 2019

  Premium

  Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

  Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

  Premium

  Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

  V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

  Premium

  Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

  Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  Komentáře