Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Část studentů protestovala proti přednášce Filipa Turka na ČVUT. Neuspěli, aula byla narvaná

    Závodník a politický komentátor Filip Turek přednášel na ČVUT. Některým studentům se to nelíbilo, přes jejich protesty šlo o mimořádně vydařenou událost. | foto: Filip Turek

    Je toxický, a dokonce nebezpečný a na půdě univerzity nemá co dělat. S takovým odůvodněním se hrstka studentů ČVUT postavila proti přednášce Filipa Turka, někdejšího závodníka, který se často svérázným způsobem vyjadřuje k politickému dění, o architektuře v komparaci s automobilovým designem. „Někteří si stěžovali, že jsem na krajní straně politického spektra, což je úplný nesmysl. Přednáška nakonec proběhla a byla skvělá, aula byla narvaná, dokonce se stála fronta,“ prozradil známý podnikatel a politický komentátor pro Expres.cz.

    Filip Turek dlouho brnká na nervy klimatickým či obecně levicovým aktivistům coby čím dál více oblíbenější milovník aut a politický expert, který nejde daleko pro ostrá slova o zelené politice Evropské unie.

    Jeho názory však nejsou ani zdaleka extrémní. Přesto se někdejší pilot formule 3 znelíbil části studenstva pražského ČVUT. Jeden z jejích profesorů ho totiž pozval, aby na půdě univerzity jako expert nejen na auta, ale také na architekturu a design přednášel.

    „Přednášku jsem nosil v hlavě přibližně od podzimu díky pozvání od profesora Mikuláše Hulce, který je mimo jiné vedoucím katedry architektury a členem vědecké rady fakulty stavební a jemuž bych tímto chtěl i poděkovat za konzultace a pomoc při tvorbě struktury poměrně komplexní přednášky. Pojednávala o komparaci automobilového designu s architekturou v průběhu 20. století a poukazovala na jednotlivé významné průsečíky a vzájemnou inspiraci obou odvětví v historických souvislostech,“ vysvětluje Filip Turek pro Expres.cz.

    Část studentů začala protestovat, že Turka na univerzitní půdě nechce. A to proto, že je podle nich „závadnou“ osobou.

    „Jednalo se o stížnosti na mou osobu, případně drobné urážky či zpochybňování smysluplnosti mého vystoupení na půdě fakulty. Probíhalo to především na sociálních sítích. Někteří studenti si stěžovali, že se pohybuji na krajní straně politického spektra, což je komické číst od studentů, kteří mají na profilu fotografie s Ivanem Bartošem, který byl součástí Antify, tedy radikálního uskupení, jež bylo v USA a podle návrhů Evropského parlamentu označeno za teroristickou organizaci. Zvláště když já jsem členem politické strany nikdy nebyl a mé politické názory, které neměly s přednáškou nic společného, jsou středopravicové,“ popisuje Turek.

    Zítra od 18:00 se na Vás těším na veřejné přednášce na stavební fakultě ČVUT o komparaci automobilového designu s architekturou v cyklu “Co je to architektura”. Jako poděkování všem, kteří protestovali proti mému vystoupení jsem se rozhodl Lagondu nevystavit, vystavím takticky Lagondy dvě.
    #lagonda #cvut #love #history #of #architecture #supercar #brutalism #hitech #astonmartin #prague #lecture

    4. dubna 2023 v 22:52, příspěvek archivován: 14. dubna 2023 v 12:19

    Nepochybuje o tom, že nevole vůči němu měla co do činění hlavně s klimatickým aktivismem, který má na některých pražských univerzitách velké zastoupení.

    „Některým studentům přišla přednáška, kterou ještě neslyšeli, nesmyslná, protože všeobecně vnímají automobily jako zlo. Evidentně tomu napomohlo mé veřejné vystupování proti fanatickým a životu nebezpečným blokacím magistrály ve jménu iniciativy 30 pro Prahu, které probíhají s odsouzeníhodným posvěcením magistrátu,“ krčí rameny vášnivý sběratel muzejních kousků britských automobilek.

    Přišly stížnosti, ale převládl zdravý rozum. Přednáška byla skvělá

    Kromě výkřiků na internetu došlo i na několik reálných stížností studentů směrem k vedení univerzity. Některé z nich byly podle Filipa Turka vyloženě bizarní. Zároveň se ale ozvala i značná část studentů, kteří měli opačný názor než aktivističtí spolužáci.

    „Přišlo několik stížností na vedení univerzity včetně poměrně bizarních obav o bezpečnost studentů ze strany mé osoby. Naštěstí na této největší technické univerzitě stále převládá zdravý rozum. Má přednáška, na rozdíl od stížností a komentářů vůči mé osobě, nenesla známky politiky ani třídní nenávisti. Mnoho studentů se mě naopak zastalo, a to včetně těch, kteří rozhodně nepatří mezi mé příznivce, případně se zastali onoho principu demokratického vystupování a diskuze, a to nehledě na to jak jim jsem nebo nejsem sympatický. Ohlasy na přednášku jsou zpětně navíc většinově pozitivní,“ říká Turek.

    O přednášku byl nebývalý zájem.

    A skutečně, už jen fotky naznačují, že byl o jeho přednášku obrovský zájem. Tvořily se fronty, aula byla narvaná k prasknutí. Velký ohlas měla také historická lagonda, kterou si Turek na přednášku přivezl, ačkoliv se dlouho rozmýšlel, jestli tak učiní.

    „Pan profesor Hulec možnost zrušení přednášky vůbec nepřipustil, což mě velmi potěšilo. Pravděpodobně jak z etických, tak principiálních důvodů. Navíc se opravdu jednalo o ukřičenou menšinu, která nepříliš moudře kritizovala knihu, kterou nečetla. V ohrožení ale reálně byla idea vystavení futuristického vozu Aston Martin Lagonda, který byl z hlediska přednášky zásadním bodem. I přes obavy, že by někdo na vzácnou karoserii například vylil barvu a podobně, jsem nakonec protestně proti protestům vystavil vozy dva!“ říká známý podnikatel.

    „Rekordní účast na přednášce nakonec zajistila velmi hladký a přátelský průběh, především ze strany studentů fakulty stavební, fakulty architektury a strojní, jimž děkuji za obrovskou podporu a zájem o daná témata,“ dodává spokojeně.

    Aula během přednášky Filipa Turka praskala ve švech.

    Aula během přednášky Filipa Turka praskala ve švech.

    Vzkaz má Filip Turek i pro opačné spektrum, tedy ty studenty, kteří proti jeho přednášce protestovali.

    „Myslím, že jak studenti, tak pedagogové mají právo na svůj názor, ovšem z mého pohledu nepatří politický aktivismus ani kádrování na akademickou půdu. A mezi slušným vyjádřením názoru a aktivismem je rozdíl. Jsem bytostným demokratem a přál bych všem aktivistickým studentům, aby dozráli do obdobné pozice a podobně jako já celý život vyhledávali konfrontaci právě s opačným názorovým spektrem. Primitivním nálepkováním a kádrováním s prvky třídní nenávisti škodí právě relevanci vlastního postoje,“ uzavírá.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 12:51 sobota 12. srpna 2023. Anketa je uzavřena.

    • Super
      315
    • Trapas
      34
    • Haha
      12
    • Sladký
      8
    • Cože
      6
    • Tvl
      6