Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Filip Turek vzal Expres do tajné garáže: Tímhle bourákem se vozil gabonský prezident!

  Filip Turek s vládní limuzínou Chrysler Imperial, která čtyřicet let sloužila gabonskému prezidentovi Omaru Bongovi. | foto: Pavel Dvořák, Tilen Vajt

  Jeho sbírka má nevyčíslitelnou hodnotu, automobilový expert a někdejší závodník Filip Turek trpělivě hledá vzácné a historické kousky především z dílen automobilek Jaguar a Aston Martin. A právě proto se rozhodl svoje „lásky“ důkladně schovat. O tajné garáži, kterou si vybudoval na místě, kde by to nikdo nečekal, ví jenom hrstka lidí. Expres dostal možnost se do jejích útrob podívat a prohlédnout si třeba i luxusní vládní limuzínu, kterou čtyřicet let využíval gabonský prezident Omar Bongo.

  Tajná garáž je velkolepým vrcholem letité práce Filipa Turka. Britským autům se věnuje od školních let a už ve svých třiadvaceti letech si pořídil první historický kus. Právě zde má vystavenu úplnou špičku.

  Umístit sem chce pouze muzejní kousky. Několik z nich tu už stojí, ať je řeč třeba o prototypu vozu Aston Martin, který vlastnil sám šéf vývoje legendární automobilky, nebo unikátním modelu Lagonda.

  Prototyp vozu Aston Martin, který vlastnil samotný šéf vývoje slavné automobilky.

  Vedle britských krasavců kontrastuje černý hromotluk značky Chrysler. Jeho příběh je ale ze všech aut možná vůbec nejzajímavější. Čtyřicet let se jím totiž vozil jeden z největších ropných magnátů druhé poloviny 20. století a také jedna z nejdéle vládnoucích hlav státu moderní historie.

  „Tohle auto je Chrysler Imperial Le Baron. Patřilo Omaru Bongovi, bývalému prezidentovi Gabonu. Od roku 1968 to byl jeden z nejdéle vládnoucích prezidentů v Africe a vůbec na světě, žil napůl v Paříži a napůl v Gabonu, protože Gabon dodával Francii ropu, právě v Paříži toto auto používal,“ vypráví zapáleně Filip Turek pro Expres.cz.

  „S tímhle autem jezdil za Charlesem de Gaullem, Georgesem Pompidouem, Francoisem Mitterrandem, Jacquesem Chiracem. Dokonce ještě i se Sarkozym má tohle auto fotku. Bongo zemřel až v roce 2009, takže v letech 1968 až 2009 to bylo vládní auto v Paříži. A teď stojí u mě v garáži, mám ho přibližně deset let,“ dodává hrdě.

  Modelem Le Baron se desítky let vozil prezident Gabonu.

  Skutečně, Omar Bongo měl k francouzským prezidentům či premiérům blízko, často byli přátelé. Gabon vždy neodmyslitelně k Francii patřil, zásoboval ji ropou. Sám Bongo rád říkal, že „Afrika bez Francie je jako auto bez řidiče a Francie bez Afriky jako auto bez benzínu“.

  Také z detailního pohledu je vidět, že o auto bylo jakožto o vládní limuzínu dobře pečováno. A stejně tak i za poslední dekádu, kdy si ho u sebe v garáži hýčká Filip Turek.

  „Kůže je z roku 1968 a je nedotčená. Auto má skleněnou přepážku, takže je spíše určené na jezdění řidičem. Tamhle je mikrofon na komunikaci,“ popisuje automobilový expert, který je populární také na Instagramu se svým profilem „Filip Turek president“.

  Filip Turek ve svém ráji

  Auto jezdilo opatrně a v doprovodu kolony policistů na motorkách, všehovšudy má na tachometru padesát tisíc kilometrů a i pod kapotou je tak prakticky jako nové. Zásadní otázkou tedy je, zda můžeme Filipa Turka potkat za volantem vozu Chrysler Imperial v ulicích Prahy.

  „Občas s tím v noci jedu po Praze. Není to ale auto na to, abyste ho někde zaparkoval a šel do kavárny. Protože přijdou lidé, ti se s tím chtějí vyfotit, všichni se o to opřou. A tenhle klavírní lak, když se zničí, ta škoda je nevyčíslitelná. Jsou to roky práce, tohle auto se například lakovalo celkem pět let. Protože aby se nalakovalo, musí se celé rozebrat,“ vysvětluje Turek.

  Gabonská vládní limuzína ale není zdaleka poslední věcí, kterou jsme s vysokým elegánem probrali. Co ostatní perly z jeho sbírky? Jak se to má s jeho ambicemi v politice, kterou často a rád veřejně komentuje? Jaký má vztah k módě a jak na tom je v současné době se ženami?

  Rozhovor s Filipem Turkem a další fotografie přímo z jeho tajné garáže již v pondělí na Expres.cz!

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:01 neděle 5. února 2023. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   49
  • Super
   11
  • Haha
   8
  • Tvl
   6
  • Sladký
   3
  • Cože
   2

  Chantal Poullain na křtu nové knihy Chantal: Život na kolotoči