Tři dny dal Nejvyšší správní soud pracovníkům Ministerstva zdravotnictví na to, aby poupravili aktuálně platící opatření o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách. Soud kritizuje to, že ačkoliv ministerstvo nepopírá, že nošení respirátoru může být zejména pro některé nemocné osoby komplikované, opětovně se v odůvodnění opatření k této otázce nevyjádřilo. Nedostatky v odůvodnění resortu vytkl vícekrát a resort zdravotnictví ale odůvodnění patřičným způsobem neupravil.
Toho se nyní chytil Daniel Landa, který se během posledních měsíců pokoušel s odborníky, jimiž se obklopil, najít způsob, jak vrátit život k normálu. V posledních týdnech o něm ale příliš nebylo slyšet.
„Soud zrušil další protizákonná opatření. Jestli bude vláda pokračovat v záměrných protiprávních krocích, my občané máme z ústavy právo na odpor, tzn. vzepřít se státní moci vykonávané v rozporu s demokratickými zásadami. Tečka,“ napsal Landa, který se sám zúčastnil několika protivládních demonstrací.
Zajímavé je, že ještě v březnu loňského roku ale mluvil zcela jinak a nošení roušek podporoval.
„Roušku je dobré nosit hlavně proto, aby ten, kdo to už má, nakazil co nejmíň ostatních. Srocovat se co nejmíň, zpomalit to, ať nechcípne zdravotní systém na kolaps a paniku. Bude třeba si zachovat chladnou hlavu, nějaký řád, lásku k bližnímu a v budoucnu možná i vůli a sílu zůstat lidskou bytostí,“ vzkazoval tehdy.
Odborníci, kterými se sám Landa před časem oháněl, jsou proti zrušení povinností nošení respirátorů ve vnitřních prostorách. „Stále existuje nebezpečí, že by se lidé mohli zbytečně nakazit nebo třeba i umřít,“ říká imunolog Václav Hořejší.
To samé si myslí i viroložka Ruth Tachezy. „Problém to je vždycky. Ve vnitřních prostorách, pokud tam je infikovaný člověk, se virus hromadí. Pokud se nevětrá, není tam jiná ochrana, riziko, že se lidi nakazí, je samozřejmě vyšší,“ cituje ji iDNES.cz.
Fotogalerie |