Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz
  Premium

  Koukalová & Konečný: Dotace brali všichni, ale jen tihle dva se budou lidem vysmívat

  Celý článek jen pro členy

  Chcete číst prémiové texty bez omezení?

  Předplatit se slevou 45 %
  Kauza covidových dotací pro celebrity na jedné straně vyvolává nenávist vůči lidem pracujícím v uměleckém průmyslu, kteří by bez nich fakt nepřežili, na té druhé je samozřejmě zcela v pořádku, že veřejnost ví o tom, které celebrity a kteří umělci (protože celebrita a umělec není to stejné povolání) čerpali pomoc, a že se na ně stát nevykašlal. Jelikož když se na vás tito lidé v těžkých chvílích obracejí s transparentními účty, to první, co byste měli vědět, je to, komu a kolik jde z vašich daní. A v poslední řadě je také dobré vědět, jak jednotliví lidé reagují, když se taková zpráva o dotacích z vašich peněz objeví na veřejných serverech a následně v médiích.

  V úvodu je nutné říct, že pandemie covidu-19 nejvíce zasáhla oblast kultury a gastronomie, tak to zkrátka je, ale vzhledem k tomu, že více sledovaní jsou na sociálních sítích tzv. celebrity než majitelé restaurací, je rozložení sil v tomto případě bohužel jasné. 

  Lidé pracující v kultuře přišli ze dne na den o příjmy a stát se snažil tuto situaci řešit formou kompenzačních bonusů a podpůrných programů, kdy v první fázi se snažil pomoci co nejrychleji a všem stejně, proto vytvářel jednoduché žádosti s jednoduchými podmínkami, kdy jen stačilo zaškrtnout políčko, že vám příjmy klesly o padesát procent.

  Mohl si tak zažádat, kdo měl IČO na jakoukoliv kulturní činnost, ale netrvalo dlouho a přišlo se na to, že nárok na bonus mají i ti, kdo dokážou v pandemii vydělávat například na merchi, tedy prodeji značky, nebo na živých placených přenosech či během natáčení v televizi a jejich umělecká činnost dokonce ani není hlavním zdrojem příjmů, jak se nejprve požadovalo.

  Proto se v dalších podmínkách o čerpání dotace přitvrdilo, aby se odlišilo, jestli mají peníze jít i velkým firmám či zabezpečeným umělcům, nebo jestli nemají být spíše pro regionálního kameramana z Boskovic, který když neudělá deset materiálů měsíčně, tak prostě nejí. V tomto bodě se projevila důležitá rovina mezi první a druhou vlnou covidu-19, kdy stát nejprve kompenzoval ušlý zisk a teprve až pak podporu změnil na podporu živobytí.

  To je i odpověď na to, jak je možné, že dotace mohli dostat lidé jako Michal David, Lucie Bílá, Tomáš Klus nebo David Koller (který by si prý od Babiše jinak nevzal ani halíř), kteří mají také příjmy z tantiém nebo ze svého fanouškovského e-shopu. Mohli si říct o podporu, na rozdíl od toho chudáka z Boskovic, jehož nikdo nezná, přímo i svým věrným prostřednictvím živých přenosů.

  Podpora měla tak směřovat k lidem, pro něž zákaz vystupování znamená ze dne na den nulový příjem, proto pojďme rovnou k Emmě Smetanové (34) a Jordanu Hajovi (33), kteří se nepochlubili, že každý z nich dostal začátkem prosince 2020 částku 60 tisíc korun.

  Emma přitom do konce roku 2020 pracovala v DVTV jako moderátorka, Jordan na podzim téhož roku účinkoval v show Tvoje tvář má známý hlas, kde se honoráře za jeden díl mohou pohybovat až ve stotisícových částkách. V podcastu z prosince 2021 pro magazín Forbes navíc Smetanová tvrdí, že po odchodu z DVTV se živí Instagramem. „Pohybuju se měsíčně v šestimístných částkách,“ uvedla zde.

  V době, kdy oba žádali o jednorázovou bonusovou podporu, rozhodně nebojovali o holé přežití, minimálně měli našlápnuto si vydělat nejvíce ve své kariéře. Ale budiž, i kdyby oba byli zrovna v momentu překlenovacího období a nevěděli, co budou dělat a jak se uživí, všichni si dobře pamatujeme, že na konci toho roku oba odjeli na Bali, kdy je nenapadlo nic lepšího než provokovat lidi tím, jak se v době covidu-19 bavili nad situací, že porušují tamní protipandemické zákazy.

  Asi se není co divit, že jim to oběma nyní novináři připomněli, a to dost ostře a hlavně právem.

  A jaká byla reakce spravedlivé novinářky, která se čílila nejen nad Babišovými dotacemi, ale i nad tím, jak že to s ní TV Nova měla zacházet?

  „Tehdy zástupce zpravodajství mi brutálně proškrtal otázky na premiéra Bohuslava Sobotku v pořadu Střepiny poté, co si ho vzal stranou Sobotkův PR poradce. Abychom jako pana premiéra nenaštvali. Je tohle chování hodno sebevědomého a především svobodného média? Po několika ostrých střetech, kdy jsem si to nenechala líbit, mě na jakékoli reportáže či rozhovory přestali posílat a stáhli mě z hlavní zpravodajské relace?“ uvedla tehdy.

  Zaprvé tuto informaci zveřejnil server Hlídač státu a byla to dohledatelná data, kdyby si, pravda, lidé dali práci s tím je dohledat. Jenže to málokoho napadne, a proto je dobře, že servery podobného typu fungují.

  Zadruhé, a to je nejdůležitější, veřejnost má právo znát tyto informace. Kam plynou peníze z jejich daní, na co (protože teď v tom rozpočtu chybí) a že o umělce bylo státem postaráno. Je proto zcela normální, že novináři, byť i ti ze společenských médií, položí Smetanové a Hajovi zcela legitimní dotaz, jako to udělali kolegové z Blesku, a to, zda v době, kdy oba čerpali dotace na pomoc v nouzi, je podle obou „umělců“ v pořádku odjet na dovolenou na Bali.

  Namísto normální odpovědi, kterou byste od uvědomělé a spravedlivé novinářky a umělce čekali, tedy něco ve stylu, že „čerpala to a to a nevěděla ještě, že bude moci jet tam a tam“, přišel idiotský respond v levelu Mikea Pána, kdy partner Smetanové Jordan Haj zveřejnil na Instagramu zcela oprávněný dotaz novinářky, ale navíc ze soukromé konverzace.

  Budiž.

  Nicméně to, co následovalo, způsobuje rudnutí až na zadku.

  Když novinářka položila Hajovi a Smetanové dotaz, a je i ve finále jedno, komu z nich jako prvnímu, zda zvažovali, jestli je dobrý nápad odjet v takové situaci na exotickou dovolenou, hudebníka Haje, který je aktuálně na dovolené v Thajsku, to náramně pobavilo.

  „Mých šede“, jak to Haj nazval, tedy vašich 60 tisíc korun z vašich kapes na každého z nich, je podle něj jen nulová částka, která ho z ničeho nevytrhla, a baví se nad tím, proč to jako vůbec někoho (vás) vzrušuje a co si za to asi tak chudák měl koupit (prý nic).

  Haj dává svým stupidním postem najevo, že podnikatelé, které covid-19 srazil na kolena, jsou nic proti jeho „mých šede“, které by jim mohly zachránit alespoň dva měsíce života. Smetanová je v tomto případě legračnější o to více, že sama jako novinářka měla dělat v DVTV konfrontační rozhovory s politiky, moc jich, pravda, nebylo, nicméně když se jí novináři zeptají, kam a za co a proč letěla, není schopná ani odpovědět a přenáší to na partnera, který to má vyřešit za ni v legračním módu: „My jsme v Thajsku a polibte nám prdel!“

  Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

  Měsíční

  49
  89 Kč
  Předplatit
  Ušetříte 40 Kč
  Následně 89 Kč/měsíc
  + online televize Telly
  na 90 dní zdarma

  Roční

  490
  890 Kč
  Předplatit
  Ušetříte 400 Kč
  Následně 890 Kč/rok
  + online televize Telly
  na 90 dní zdarma

  Dvouleté

  990
  1 690 Kč
  Předplatit
  Ušetříte 700 Kč
  Následně 1690 Kč/2 roky
  + online televize Telly
  na 90 dní zdarma

  Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
  Více o iDNES Premium
  Máte už předplatné? Přihlásit se
  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:46 úterý 21. června 2022. Anketa je uzavřena.

  • Super
   181
  • Trapas
   120
  • Tvl
   32
  • Cože
   27
  • Haha
   12
  • Sladký
   9
  Vybrali jsme pro vás

  O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

  Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

  Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

  Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

  Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

  Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz