České oběti terorismu: Pobodaná Lenka je v kritickém stavu, tihle při útocích zemřeli

  •   19:15
  • diskuse

Kolik je českých obětí terorismu? | foto: Expres Koláž

Stav zraněné účetní Lenky se stále zhoršuje a podle lékařů je nezvratný. Je tedy velmi pravděpodobné, že se žena stane již čtvrtou českou civilní obětí terorismu. Kdo byli další Češi, kteří zahynuli kvůli zbytečnému násilí a nenávisti?

1.Student Petr K.

V roce 2005 došlo v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch ke třem pumovým útokům na hotely a tržiště. O život tehdy přišlo 88 lidí, většina z nich byli Egypťané, ale byli mezi nimi také Italové, Britové a další národnosti. Jedním z mrtvých byl také český student Petr K. (+23), který na místě pracoval jako delegát cestovní kanceláře.Šarm aš-Šajch se stal v roce 2005 terčem teroristického útoku. Zahynul zde...

2.Diplomat Ivo Žďárek

Diplomat Ivo Žďárek (+47) pobýval v hotelu Marriott v Islámábádu, protože jeho rezidence se zrovna rekonstruovala. V onen den měli v hotelu povečeřet významní pákistánští představitelé státu, kteří na poslední chvíli změnili plány. Hotel se však stal terčem pumového útoku a měl na svědomí kolem 50 lidí a stovky dalších zranil. Žďárek podle svědků výbuch přežil, osudným se mu však stal následný požár hotelu, který mu odřízl únikovou cestu ven, zatímco se snažil pomáhat raněným.

Ivo Žďárek při útoku zahynul i se svou přítelkyní

3.Naďa Čižmár

V prosinci loňského roku 2016 došlo v Berlíně k teroristickému útoku na vánočních trzích. Atentátník najel v kradeném nákladním voze do davu lidí, mnoho jich zabil a ještě více zranil. Naďa Čižmár (+37), která se ten den vypravila na trhy, v Berlíně dlouhodobě žila a pracovala. Když se nevrátila domů, uvědomil její manžel policii. Následovaly dlouhé tři dny čekání na výsledky identifikace obětí, na jehož závěru čekala na rodinu Nadi smutná zpráva. Kromě manžela po ní zůstal pětiletý syn.

Tělo Nadi se podařilo identifikovat až tři dny po útoku na základě analýzy DNA.

4.Vojáci v misích

Kromě civilistů zahynuli kvůli terorismu také čeští vojáci. Mezi lety 2008 a 2014 padlo v Afghánistánu za oběť celkem 6 českých vojáků, kteří v místě působili a snažili se zajistit tam bezpečí.

Čeští vojáci jsou v Afghánistánu vystavováni nebezpečí teroristických útoků....

Fotogalerie

Komentáře