jít naiDNES.cz

Čaputová na vrcholu Malé Fatry: O problémech nemluví, rovnou si za nimi vyšlápne

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová při výstupu na Chleb, nejvyšší horu pohoří Malá Fatra | foto: Profimedia.cz

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (46) je ženou činu! Zhusta diskutované téma změn klimatu nenechává chladnou ani ji. Na rozdíl od mnohých státníků o problémech jen nemluví zpoza řečnického pultu nebo pohodlného křesla, jde jim naproti. Při návštěvě Žilinského kraje si proto vyšlápla na vrchol Malé Fatry, která je shodou okolností také národním parkem.

„Jako advokátka jsem pomáhala různým iniciativám na lokální úrovni. Moje reflexe za roky praxe je taková, že lidé si stále více uvědomují, jak kvalita prostředí zasahuje do jejich životů a zdraví,“ nechala se slyšet slovenská prezidentka

Ta spolu se zástupci národního parku Malá Fatra vyrazila na túru na vrchol Chlebu, který sahá do výšky 1646 metrů nad mořem a těsně trumfuje českou Sněžku.

„Mám pocit, že lidé jsou stále citlivější na otázky životního prostředí. Myslím, že mladá generace vnímá citlivěji otázky změn klimatu,“ prozradila při své návštěvě Zuzana Čaputová.

Výšlap na Chleb, při němž dost pomohla také lanovka, zvládla prezidentka s přehledem, je vidět, že o přírodě jen líbivě nemluví, ale často do ní i sama vyráží.

„Ochrana životního prostředí je jedním z mých hlavních témat, kterým bych se v příštích letech ráda aktivně věnovala,“ slíbila přítomným. 

Je si velmi dobře vědoma toho, že pro Slovensko je zachovalá příroda velmi cenným artiklem, který je třeba chránit. Turistický ruch je významným zdrojem příjmů celé země, i tak je podle ní pořád co zlepšovat. 

V tom se rozhodně shodla s ředitelem Správy NP Malá Fatra Michalem Kalašem, který doplnil, že téma ochrany přírody je dnes hlavně o penězích.

„V Malé Fatře ne všechny pozemky patří státu. Paradoxní je, že tam kde státu patří, neumíme jednoznačně říct, že území v národním parku by mělo být národním parkem, a ne továrnou na dřevo,“ nechal se slyšet.

Fotogalerie

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat