„Prezident Zeman je typický evropský byrokrat a islamofob,“ píší v Bosně

Česká hlava státu svými nezřídka kontroverzními výroky dokáže přitáhnout pozornost nejen médií, ale také si vytvořit spoustu nepřátel. Od jeho letního výroku, kdy upozornil na nebezpečí radikálně islamistického podhoubí v Bosně, se mezi jeho odpůrce počítají také zástupy Bosňáků, kteří něco podobného nechtějí připustit. Dlužno říci, že kritika nepadá pouze na jeho hlavu.

Upozornění Miloše Zemana, že současná Bosna patří k rizikovým oblastem, kde bují podpora Islámského státu, a představuje bezpečnostní riziko pro Evropu, dodnes rezonuje společností v Bosně a Hercegovině. Vypadá to, že nejen českým novinářům dokáže, ke své potěše, hnout žlučí.

„Já se obávám, že takovou základnou může být Bosna. A to jednak vzhledem k národnostnímu složení v této zemi, jednak vzhledem k tomu, že už dnes v řadě bosenských měst a vesnic vlají vlajky Islámského státu,“ uvedl Zeman v pořadu serveru Blesk.cz S prezidentem v Lánech.

„Ohromující prohlášení prezidenta Zemana by mělo být charakterizováno jako nesmysl, protože ve skutečnosti nemá žádný reálný základ. Tento nesmysl je však vážný, protože pochází od hlavy evropského státu. Ve stejné době to bylo koordinováno s podobnými vyjádřeními chorvatské prezidentky Kolindy Grabarové Kitarovićové a rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze,“ rozdmýchává opět diskuzi na dané téma server Balkanpost.net.

„To znamená, že je v Evropě antibosenský kontext institucionalizován. Tyto výroky mohou samozřejmě padělat současnou realitu v Bosně a Hercegovině. Pan Zeman je typickým představitelem byrokratického ducha, který dnes Evropu ovládá. Čest výjimkám, jako je kancléřka Merkelová. Nemají vizi, jejich špatný vztah k islámskému světu je fatální,“ domnívá se pisatel článku. Něco takového z pohledu české reality a vztahu Zemana k byrokracii EU může působit až úsměvně.

Článek argumentuje faktem, že bosenští muslimové v Evropě žijí po staletí a toto soužití dokazuje kosmopolitního ducha a perspektivu do budoucna na základě osvědčeného multikulturního modelu. Jmenovaní tři státníci jsou uváděni jako příklad islamofobů, kteří o realitě v Bosně nevědí zhola nic. Naproti falešné kritice by prý měli potlačovat rostoucí fašizaci ve svých vlastních zemích.

„Je nepřijatelné, aby orgány EU nereagovaly na tyto hanlivé výroky některých evropských státníků. Pasivita Evropy je taktéž znepokojující,“ nešetří kritikou server.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:51 5. února 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  26
 • Haha
  5
 • Trapas
  5
 • Cože
  4
 • Sladký
  4
 • Tvl
  4
Komentáře

Mohlo by vás zajímat