Imámka z Německa varuje Čechy: Muslimské bratrstvo má centrálu v Praze!

Do českých médií byly poskytnuty materiály, které mají ukazovat na činnost hnutí Muslimské bratrstvo v Praze. To považuje řada arabských států a Rusko za teroristickou organizaci, nicméně objevují se i méně radikální hodnocení. Informace předala médiím imámka z liberální mešity v Berlíně, kde smějí kázat i ženy.

Původně turecká právnička Seyran Atesová přivezla do Prahy dokumenty, které mají dokazovat aktivity islamistického hnutí na území naší republiky. To má za cíl sjednotit všechny muslimy a nastolit světovou vládu islámu.„Česká republika stále patří mezi nejbezpečnější země na světě. Potenciální riziko je už i v České republice. Muslimské bratrstvo existuje a operuje na území České republiky s centrálou v Praze,“ cituje z materiálu server Hlídací pes.org.

Podle některých odborníků by ale ani taková aktivita nemusela být nebezpečná. „Jednak Muslimské bratrstvo není organizace, je to spíš myšlenkové hnutí, a pár sympatizantů v Česku určitě být může, nicméně zrovna ideologie Muslimského bratrstva sama o sobě nijak zvlášť extremistická není,“ domnívá se překvapivě arabista Štěpán Macháček, který působí jako zpravodaj ČRo v Egyptě. 

Právě v této zemi bylo Bratrstvo prohlášeno za teroristickou organizaci v roce 2013 a o rok později byl její vůdce Mohammed Badie, stejně jako přes 500 jeho soukmenovců, odsouzen k trestu smrti bez možnosti obhajoby.

Přesto se hnutí těší důvěře obyvatelstva. Ve své podstatě je Asociace muslimských bratří populistická demagogická organizace, která stojí na přesvědčení, že muslimové na celém světě tvoří jeden národ spojený islámskou vírou. Aby si Bratrstvo získalo podporu obyvatelstva, je velmi aktivní v sociálních otázkách a často supluje úlohu státu. Jeho cílem je návrat ke kořenům islámu a ovládnutí světa muslimy.

Pro své tvrzení má imámka snad jen jeden relevantní důkaz, a to vazbu někdejšího předsedy Všeobecného svazu muslimských studentů v ČR Mohammeda Barbarawiho na některé členy Muslimského bratrstva nebo blízkých osob přes Facebook. To ovšem není příliš nosný argument.

O takové výjimečné jedince se pochopitelně BIS zajímá. Do současnosti zůstali tito radikalizovaní jedinci osamocení a ve svých pokusech neúspěšní. Naši lidé dělají maximum, abychom měli přehled o všem, co by byť jen naznačovalo nějakou potenciální hrozbu pro bezpečnost ČR,“ řekl serveru mluvčí BIS Ladislav Šticha.

„To je právě to zajímavé, že tajné služby na podobné informace nereagují vždycky okamžitě. Tu informaci máme z různých zdrojů, mezi nimi jsou i investigativní novináři,“ tvrdí Atesová, která je sama jako žena pod tlakem ostatních ortodoxních muslimů. V Německu je jako aktivistka dobře známá, koncem osmdesátých let na ni byl spáchán atentát a nikdy se nepohybuje bez ochranky.

Fotogalerie

Komentáře