Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  „Pravdoláskaři vás milují, my vás musíme vydržet,“ obul se Pospíšil do Hřiba

  Do pořadu Rozstřel přišli lídři pražské koalice: pirátský primátor Zdeněk Hřib, předseda zastupitelů Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a Jan Čižinský z Prahy sobě. | foto: Mafra/Yan Rennelt

  Zasedání pražského zastupitelstva se pravidelně stávají místem ostrých výměn názorů. Kdo by čekal spory mezi vládnoucí koalicí a opozicí, hodně by se mýlil. Pražská koalice už dlouhodobě prokazuje neschopnost společně jednat a na čtvrtečním zasedání to bylo opět zjevné. Podle očekávání se do sebe zastupitelé pustili kvůli uzavírce Smetanova nábřeží. Jak dlouho ještě tato rozhádaná koalice v Praze vydrží?

  Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na sociálních sítích ohlásil, že se o víkendu částečně uzavře Smetanovo nábřeží. Vedení magistrátu tak prý chce zjistit, jak populární bude tento krok u samotných Pražanů.

  To se nelíbí některým zastupitelům, kteří si nemyslí, že by se podobné uzavírky měly dělat jako zkouška. Prý by tomu měla předcházet společná debata, jež však mezi politiky neproběhla.

  „Tohle vaše měření popularity na internetu se mi nelíbí. Už jsme tady jednu takovou uzavírku v centru měli, slibovali jste, že z toho budou nějaká data, ale dodnes jsme nic nedostali,“ rozčiloval se směrem k Hřibovi jeho koaliční partner Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu).

  „Já to chápu, pravdoláskaři tyhle vaše kroky milují, líbí se jim to. Já vám to neberu, ale měli bychom o tom jednat. Já se tomu přece nebráním, ale když vy si děláte, co chcete, a ještě se mi lže,“ pokračoval Pospíšil.

  Ten měl být ujištěn náměstkem pro dopravu Adamem Scheinherrem (Praha sobě), že Praha 1 s tímto krokem souhlasí. Ve skutečně je ale proti této uzavírce.

  Pospíšil si pak postěžoval, že si připadá jako v mateřské školce, ale nemůže s tím nic dělat, a tak musí ještě dva roky v koalici se Zdeňkem Hřibem vydržet.

  21.května 2020 v 12:48, příspěvek archivován: 21.května 2020 v 13:45

  Je líbivé a krásné tvrdit, že uzavřeme Smetanovo nábřeží a tím vyřešíme problém průjezdnosti centra. Ale odpovědný politik by měl říci, kudy tedy auta budou jezdit. Budou se muset přesunout z nábřeží do rezidenčních čtvrtí. https://t.co/Hzox9r5FbQ

  „Jestli spolu nedokážete jednat, tak s tím něco dělejte. Ale proč musí být online takováto divadla. Sledují nás novináři i občané,“ zapojila se do debaty Alexandra Udženija (ODS).

  Spor o Smetanovo nábřeží pokračoval. Zastupitelé se začali obviňovat, že jde o záměrné přehlížení radnice v Praze 1, což má být trest za to, že tam došlo ke změně vedení.

  Starostu Pavla Čižinského (Praha sobě) tam vystřídal Petr Hejma (ODS). Hřib se už tehdy vyjádřil, že podporuje starou koalici na radnici, a Jan Čižinský (Praha sobě) pochopitelně podporoval svého bratra.

  15. jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy se neslo v duchu obav před...

  „Je to nesmysl, názory, že chceme městskou část Praha 1 nechat takzvaně vyhladovět, nedávají smysl. Vždyť je to přesně naopak. Nová koalice tam provádí nesmyslné kroky,“ řekl Jan Čižinský, jenž naznačil návrat podivných praktik, když řekl, že radnice opět začala prodávat městské byty pod cenou.

  „Pane Čižinský, neodvádějte řeč někam jinam. Když vaši rodiče privatizovali byty v Praze, určitě si na cenu nestěžovali. Nebo snad ano, stěžovali si?“ začala být osobní Udženija, která hájila svého stranického kolegu Hejmu, který se vrátil do pozice starosty.

  Zastupitelé si museli zvykat na nová plexiskla v jejich lavicích.

  Zastupitelé si museli zvykat na nová plexiskla v lavicích.

  Vedle tradičních hádek čekala na zastupitele jedna novinka, jíž byla nová plexiskla v lavicích. Ne všem se novinka zamlouvala.

  „Koukám, klecový chov se nepoužívá jen u slepic, ale i u zastupitelů. Snad dostaneme na polední pauzu vycházky a doufám, že pak po nás nikdo nebude chtít vajíčka,“ komentoval novinku Patrik Nacher (ANO).

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz