Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  První rozhovor Vojtěcha Klause: Pískači na Národní byli trapní, s dědou se často hádáme!

  Vojtěch Klaus se rozpovídal o tom, jaké je to být synem jednoho z nejpopulárnějších politiků a vnukem bývalého prezidenta. | foto: Jordanka Jirásková

  Může se zdát, že bude mít vnuk exprezidenta a syn jednoho z nejpopulárnějších politiků současnosti na růžích ustláno. Pravda je ale trochu jinde. Vojtěch Klaus, jedno ze čtyř dětí šéfa Trikolóry Václava Klause mladšího, v rozhovoru s Jordankou Jiráskovou popsal, jaká úskalí s sebou nese slavné příjmení. Vlastním pohledem popsal loňskou vyhrocenou oslavu 17. listopadu, hádky s dědou a prozradil také, zda se i on sám vydá na politickou dráhu.

  Kráčí ve stopách svého otce, zastává stejné hodnoty a názory, dokonce studoval na vyhlášeném gymnáziu PORG, kterému Václav Klaus mladší několik let šéfoval. Vojtěch Klaus ale život tak úplně snadný nemá.

  Například právě vyhlášenou školu opustil nedlouho po tátovi. Nestála za tím její upadající kvalita nebo snad šikana, důvod je podle Vojtěcha prostý.

  „Já nejsem úplně nejpilnější student, takže pro mě možná nemělo smysl tam být. Odejít bylo taky trochu úleva. Ale nebyl jsem zkrátka studijní typ,“ přiznává v rozhovoru pro server Jordanka.cz.

  S tátou, dnes šéfem hnutí Trikolóra, se prý shodne i v politických otázkách. Ačkoliv připouští, že by občas volil jejich ne tolik tvrdou interpretaci.

  „Já jsem na tom s tátou a dědou v těch základních věcech podoně. Jsem akorát mladší, jiná generace, tak možná v některých otázkách bych byl trochu měkčí,“ vysvětluje Vojtěch, který v současnosti studuje mezinárodní obchod.

  Vojtěch Klaus s Jordankou Jiráskovou

  Obecně působí vnuk exprezidenta Václava Klause hodně klidným dojmem. Svoje názory prezentuje klidně a s rozvahou. Nejspíše i z toho důvodu se vyhýbá oblíbené kratochvíli nespokojených občanů: demonstracím. A to i když je mladý, politika ho zajímá a jeho vrstevníci se například demonstrací za klima či proti vládě hojně účastní.

  „Byl jsem demonstrovat snad dvakrát v životě. Jednou proti Lisabonské smlouvě, ale to jsem šel s tátou. On nesl dědovi zrovna něco na Hrad, tak jsme procházeli Nerudovkou, kde se demonstrovalo. Ale to jsem byl ještě malý, neměl jsem z toho rozum. A podruhé to bylo, když do čela GIBS zvolili komunistu Ondráčka, protože to mi přišlo jako nevhodné, blbé. Nevím, proč by člověk, který zasahoval na Národní třídě, měl kontrolovat činnost GIBS,“ vzpomíná Vojtěch.

  „Ale já jsem pak odešel, protože mi vadí, když si tam lidé tahají vlajky Evropské unie a věci, které s tím nesouvisí. Pak se to zvrhlo, že tam byly transparenty i proti dědovi a proti tátovi, to už pak člověk přemýšlí, proč tam je,“ dodává.

  Vzpomněl i na nedávné oslavy 17. listopadu, kdy s otcem a celou rodinou přišel zapálit svíčku na Národní třídu, což se nelíbilo přítomné bandě neurvalců. Ta Klause mladšího slovně napadla, ačkoliv měl v náručí dcerku Elišku. (Psali jsme ZDE.)

  „S tátou jsme tam chodili odmala, poprvé když mi bylo osm let. Byli jsme tam celá rodina, pro mě je to normální, jít 17. listopad uctít. I když jsem byl jeden rok v Americe, všem jsem tam vysvětloval, co se v tu v roce 1989 stalo. (...) To, co se tam stalo, jsme nečekali. Normálně jsme tam šli i s dalšími lidmi z pražské Trikolóry. Nikdy předtím se to nestalo, možná jednou pískali na dědu, ale to bylo jen tak decentně a určitě jich nebylo tolik. Tohle byla nějaká organizovanější skupina,“ popsal Vojtěch Klaus nepříjemnou zkušenost.

  „Je to jejich trapnost, protože táta tam v roce 1989 byl. Přijde mi, že by se ti lidé měli nad sebou zamyslet, jestli mají nějaké vyšší morální právo posuzovat, kdo může v klidu uctít památku a kdo ne. Myslím, že to není chyba na naší straně,“ dodal.

  Děda? Moc nemá čas a občas se pohádáme

  Mít za dědu prezidenta České republiky, to se nepoštěstí jen tak někomu. Jenže zároveň to s sebou nese i řadu úskalí. Například se Vojtěch Klaus vídá s Václavem Klausem starším jen hodně zřídka.

  „Děda je takový přísnější, když to porovnám s prarodiči z mamčiny strany. Babička si čas našla vždycky líp a víc, doteď k ní všechna vnoučata chodíme každou středu na večeři. Děda většinou v průběhu večera odněkud přijde, buď je v práci, nebo někde na recepci a tak. Přijde se na nás pak třeba na dvacet minut podívat a většinou řešíme politiku,“ prozrazuje Vojtěch Klaus.

  Vojtěch Klaus s babičkou Livií

  A řešit právě s takovým dědečkem politiku, to rozhodně není žádný med. Jenže debatu s ním vyhrát nejde.

  „Ono s dědou se špatně hádá. Má trochu navrch, protože má za sebou víc politických debat (smích). Je to těžký soupeř, ale jo, pohádáme se občas. I když spíš o jiných věcech, třeba o sportu, o basketu,“ popisuje.

  A co Vojtěch Klaus říká na to, zda se jednou po vzoru táty a dědy stane politikem?

  „Nevím, jestli vůbec někdy budu politik. Člověk by se měl asi nejprve prokázat nějak pracovně. A kdybych měl šanci něco změnit, trápí mě třeba to, jak je společnost rozpolcená. Já třeba s lidmi z druhého tábora vyjdu, ale ve společnosti obecně je teď situace vyhrocená,“ říká.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:30 pátek 8. května 2020. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   488
  • Super
   392
  • Tvl
   78
  • Haha
   76
  • Cože
   58
  • Sladký
   58

  V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

  Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

  Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

  Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

  Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

  Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz