jít naiDNES.cz

Jourová selhala, dvojí kvalita a lobby výrobců potravin zvítězily, čílí se Konečná

Europoslankyně Kateřina Konečná má za to, že Věra Jourová mohla pro zákaz dvojí kvality potravin udělat víc. | foto: Koláž Expres.cz

I když eurokomisařka Věra Jourová mluví o vítězství českých spotřebitelů, europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) to tak růžově nevidí. Chtělo by se říct, že v souladu s barvami své strany vidí rudě a nebylo by to daleko od pravdy. „Západní země si z nás nadále budou zcela nepokrytě dělat popelnici Evropy,“ zhodnotila podobu směrnice o ochraně spotřebitele, kterou v minulých dnech schválil Evropský parlament a jež se týká dvojí kvality potravin v zemích EU.

„Alfa a omega problému je, že dvojí kvalita nebude dána na seznam nekalých praktik, o tom to vlastně celé je. Z textu pod tlakem Evropské komise vypadl i minimální požadavek na označování rozdílného složení. Zdůrazňuji, že se tak stalo až po závěrečném trialogu, tedy jednání zástupců tří hlavních institucí EU, netransparentně a v zákulisí,“ rozčiluje se europoslankyně Kateřina Konečná.

„To mě utvrdilo v názoru, že je nejvyšší čas omezit pravomoci Evropské komise a dát přímo volenému Evropskému parlamentu zákonodárnou iniciativu,“ doplnila v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz evropská zákonodárkyně, které rozdílná kvalita potravin na evropském trhu leží dost v žaludku.

„Paní eurokomisařka dala u tohoto tématu hlavu na špalek a teď se jí logicky nechce přiznávat, že selhala. Pokud někdo vyhrál, tak to jsou obchodní řetězce a korporace. Jestli eurokomisařka Jourová bojovala za jejich zájmy, pak ovšem o vítězství mluvit může, ale mojí gratulace se rozhodně nedočká,“ nešetří Konečná eurokomisařku, která to podle ní hrála na obě strany.

Na vině je podle ní i Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a česká diplomacie. Ta prý znovu nedokázala v Evropské radě najít spojence pro prosazení národních zájmů, a to dokonce ani u sousedů, jako je Rakousko, které bylo přímo proti zrušení dvojí kvality. „Tady se prostě stále fňuká a kňučí, že EU to a tamto, ale často je na vině neschopnost, neznalost diplomacie a pohodlnost,“ říká europoslankyně. 

Slova o údajně odlišné chuťové preferenci českých spotřebitelů vnímá jako podraz a velmi trapné výmluvy dotčených výrobců.

„Považuji za neuvěřitelně trapné žvásty, za kterými není nic jiného než snaha o legitimizaci dvojí kvality. Výrobci chtějí nízké náklady a vysoké zisky a kecy o různých zvycích zákazníků to mají pouze přikrýt a ještě nám dát dojem, že nám prodávají horší kvalitu, aby nám udělali radost. To vnímám jako argumentační ubohost a urážku českého spotřebitele,“ dodává Konečná.

Nezbývá než doufat, že v budoucnu dokáže víc než Jourová, kterou tak plamenně kritizuje...

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:50 21. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  22
 • Trapas
  12
 • Haha
  10
 • Cože
  9
 • Sladký
  9
 • Tvl
  9
Komentáře

Mohlo by vás zajímat