Syrský uprchlík je jako ve filmu Terminál. Týdny žije na letišti a nikam nesmí!

Hassan al-Kontar žije stejně jako Tom Hanks ve filmu terminál! | foto: BBC, koláž Expresu

Spielbergův film Terminál s Tomem Hanksem v hlavní roli je sice úspěšný, nikdo by však příběh jeho hlavního hrdiny zažít nechtěl. Jenže právě takový osud teď potkal Syřana Hassana al-Kontara, který je už týdny uvězněn v mezinárodním prostoru letiště v Malajsii a kvůli úředním peripetiím ho nemůže opustit. „Jsem zoufalý, už tu nemůžu dál být,“ říká. Co přesně se mu vlastně stalo?

Žije na letišti v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpur, a přestože je podle svých slov naprosto zoufalý, dostat se z mezinárodního prostoru terminálu číslo dvě prostě nemůže. Nemá totiž ani povolení vycestovat, ani povolení k pobytu v Malajsii.

Hassan al-Kontar (36) chtěl utéct před nástupem do vojenské služby, a tak si sbalil kufry a v roce 2006 odletěl ze Sýrie do Spojených arabských emirátů. Jenže po několika letech mu kvůli válce v rodné zemi propadlo pracovní povolení a rázem dostal status uprchlíka. V roce 2017 ho proto vyhostili do Malajsie.

„Je to totiž jedna z mála zemí na světě, která Syřanům nabízí víza při příjezdu do země,“ vysvětluje Hassan pro BBC. Dostal tedy tříměsíční turistické vízum a začal střádat peníze na letenku do Ekvádoru, kde chtěl začít nový život.

Všude je nechtěný

Jenže plán mu z dosud pro něj nepochopitelných důvodů nevyšel. „Ušetřil jsem dost peněz a koupil jsem si letenku u společnosti Turkish Airways, ale z nějakého důvodu mi nedovolili, abych na palubu letadla nastoupil. Takže jsem musel zůstat,“ popisuje.

Hassan al-Konta žije už více než měsíc na letišti v Kuala Lumpu a stále neví,...

Hassan al-Kontar žije už více než měsíc na letišti v Kuala Lumpuru a stále neví, co s ním bude dál.

V Malajsii mezitím vyčerpal vízum, dostal pokutu a nebylo mu dovoleno mezinárodní prostor letiště opustit a vstoupit do země. I přesto sebral dostatek financí a pořídil si letenku do Kambodže, která se k uprchlíkům ze Sýrie staví podobně jako vysněný Ekvádor. Jenže i napodruhé narazil.

„V Malajsii jsem byl považován za ilegálního, rozhodl jsem se proto letět do Kambodže. Jenže po příjezdu mi zabavili pas,“ vysvětluje Hassan. Podle tamních úředníků totiž Syřané vízum sice dostat mohou, musí však splňovat určité požadavky. A ty Hassan nesplňoval.

Přes měsíc jsem se nevysprchoval!

Muže proto poslali zpátky a on už od 7. března žije v mezinárodním prostoru letiště v Kuala Lumpuru. Nemá kam letět a zároveň ani nemůže opustit terminál, protože v zemi má status ilegálního přistěhovalce. Kvůli úředním peripetiím se tak už více než měsíc pořádně nevysprchoval, nenajedl ani nevyspal.

Hassan se musí omývat na veřejných toaletách, opravdovou sprchu však neměl více...

Hassan se musí omývat na veřejných toaletách, opravdovou sprchu však neměl více než měsíc.

Mýt se totiž musí na veřejných toaletách a spí pod schody. Nají se jen díky darům od cestujících a leteckých posádek, od jedné aerolinky třeba každý den dostává kuře s rýží. To je v podstatě jeho jedinou stravou, postupně mu totiž docházejí finance a nemůže si dovolit nakupovat v místních obchodech.

„Zoufale potřebuji pomoc. Moc dlouho na tomto letišti už žít nemohu. Ta nejistota mě dovádí k šílenství,“ prozradil Hassan přes mobilní aplikaci WhatsApp novinářům BBC s tím, že mu došlo všechno čisté oblečení.

Návratu do Sýrie se bojí

Muž je už sice v kontaktu s úředníky z OSN, žádného řešení svojí bídné situace se však zatím nedočkal. Jedinou reálnou variantou proto zůstává návrat do Sýrie, který však Hassan kategoricky odmítá. Je tam totiž trestně stíhaný a navíc by se nevyhnul vojenské službě.

„Nemám nikoho, kdo by mi poradil. Opravdu potřebuji pomoc, protože se domnívám, že to nejhorší teprve přijde. Já jsem však lidská bytost a nepovažuji za správné, abych se účastnil války. Nejsem zabijácký stroj, nechci hrát žádnou roli při ničení Sýrie a nechci mít na rukou krev,“ říká.

Hvězdu prosí o pomoc

Příběh Hassana se až nápadně podobá filmu veleúspěšného režiséra Stevena Spielberga Terminál. 

Ten je inspirován příběhem íránského uprchlíka Mehrana Karimiho Nasseriho, který strávil neuvěřitelných 18 let na pařížském letišti Charlese de Gaulla! Tam byl ze začátku uvězněn také kvůli neoblomné úřední byrokracii, pak si ale na letiště a místní pracovníky zvykl natolik, že v jednom z terminálů strávil několik roků dobrovolně.

Hlavní hvězdou filmu Terminál je hollywoodská hvězda Tom Hanks. A právě na něj se dokonce Hassan al-Kontar rozhodl přes Twitter obrátit s prosbou o pomoc!

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 14. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  11
 • Super
  6
 • Cože
  6
 • Sladký
  6
 • Tvl
  6
 • Trapas
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat