Univerzita musela zrušit Verdiho klasickou operu. Podle aktivistů je rasistická

Studenti uměleckých oborů na univerzitě v anglickém Bristolu se těšili, až po několikaměsíčním nacvičování budou moci uvést premiéru vlastního nastudování světoznámé opery Giuseppe Verdiho Aida. Bohužel, radost jim zhatila skupinka aktivistů za lidská práva. Podle nich je totiž opera rasistická a na nátlak aktivistů jí škola musela zakázat.

Univerzita v anglickém městě Bristolu musela přikročit ke kontroverznímu kroku a zrušila studentská představení opery Giuseppe Verdiho Aida. K rozhodnuntí došlo na základě nátlaku skupinky lidskoprávních aktivistů, kteří si stěžovali, že opera je rasistická a její obsazení urážlivé.

Studenti uměleckých oborů dlouhé měsíce nacvičovali náročné představení, které se řadí mezi nejslavnější operní díla na světě. Jejich snaha ale díky aktivistům přijde vniveč. Po jejich četných stížnostech byla univerzita nucena zrušit chystanou premiéru a i všechny reprízy studentského nastudování Verdiho díla.

Operu Aida napsal proslulý italský skladatel Giuseppe Verdi v roce 1871. Její děj se odehrává ve starověkém Egyptě, který je ve válce s Etiopií. A právě etiopská princezna Aida se zamiluje do Egyptského vojevůdce Radamese, kterého pozná, když padne do otroctví. Tato tématika byla samozvanými lidskoprávními odborníky shledána za závadnou hned z několika důvodů.

Největším kamenem úrazu byl fakt, že pěvci a pěvkyně, kteří se měli zhostit hlavních rolí, byli oba bílí Britové. Aktivisté trvali na tom, že se jedná o vykrádání kultur a role Aidy a Radamese musí hrát černoška z Etiopie a Egypťan. Dále bylo konstatováno, že zobrazení otroctví je necitlivé pro černošské diváky. Případ je smutnou ukázkou dnešní přehnané politické korektnosti.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 pátek 3. února 2017. Anketa je uzavřena.

  • 64
  • 26
  • 16
  • 15
  • 15
  • 13