Zatímco pražské hlavní nádraží Romům, kteří prchají před válkou na Ukrajině, otevřelo historickou halu u magistrály, to brněnské kapacitu na poskytování přístřešku nemá.
Několikačlenná skupina proto už několikátý den okupuje parčík před nádražím. Žádný úkryt před zimou a deštěm, žádné příděly jídla.
„Nocují tady už minimálně čtrnáct dní. Jsou tam děti různého věku. Když dnes v noci pršelo, prostě se přemístili pod strom a spali tam,“ říká paní Hana, čtenářka Expresu, která zdálky pořídila i několik fotek.
Zatímco v Praze se o ukrajinské Romy starají koordinátoři pomoci, kteří zajišťují i pořádek, Brno má v tomto ohledu problém.
„Nechávají všude kolem sebe bordel. Ráno něco uklízely technické služby, ale pochopitelně se nedá odvézt vše, navíc oni spí na kartonech,“ popisuje Hana, podle níž si Romové ale nenechají pomoci.
„Žebrají, ale chtějí jen peníze nebo cigarety. Když jim nabídnete jídlo, nemají o něj zájem,“ krčí žena z Brna rameny.
Jak Hanu, tak i další obyvatele Brna vytáčí, že problém s uprchlíky bivakujícími před nádražím, tedy hned u centra, nikdo neřeší.
„Primátorka jim našla na tři dny bydlení v kasárnách v Židenicích. Jenže co je odtamtud vykopli, nikdo nic neřeší,“ vysvětluje.
Situaci před brněnským nádražím monitoruje policie, více však dělat nemůže. Brno čeká na pomoc od státu, pomohlo by mu například zřízení stanového městečka, které vyrostlo v pražské Troji.
Krajské asistenční centrum některým uprchlíkům nabídlo dočasné ubytování, problémem ale je, že se početné romské rodiny odmítají rozdělit.
Fotogalerie |