Tak prý naši spojenci? Turecko si teroristů z ISIS na hranicích vůbec nevšímá

Evropská unie považuje Turecko za spojence v boji proti Islámskému státu. Podle zpráv z turecko-syrských hranic, ale reálně Turci nedělají proti teroristům vůbec nic. | foto: koláž Expres.cz

Evropská unie neustále vyzdvihuje spojeneckou roli Turecka v boji proti terorismu. I turecký prezident Erdogan neustále opakuje, jak posiluje operace, které turecká armáda proti příslušníkům Islámského státu podniká. Realita je však podle zpráv ze syrské fronty poněkud odlišná.

Turecko je Evropskou unií považováno za velkého spojence ve válce s teroristickým Islámským státem. Stejně jako v otázkách uprchlické krize se ale ukazuje, že Turecko není možné považovat za příliš důvěryhodného partnera.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v médiích vede silácké řeči o tom, jak neustále posiluje tažení turecké armády proti Islámskému státu v Sýrii. Realita je ale poněkud jiná.

Podle zpráv serveru Russia Today mají naopak turečtí vojáci na hranicích pozic islamistů příkaz vojáky ISIS ignorovat. V tureckých městech Karkamis a Jarablustak došlo k tomu, že město je pod kontrolou ISIS a Turci jen nečině přihlíží a nechávají teroristy kopat tunely a podminovávat město.

Jediní, proti kterým reálně Turecko zostřuje boje jsou Kurdové, kteří se v Sýrii aktivně podílí na likvidování teroristů. V tureckých očích jsou to ale právě Kurdové, kteří jsou díky snahám o autonomii, považováni za teroristy.

Do Erdogana se opřel dokonce i neméně kontroverzní syrský prezident Bašár Asad. V řeči po syrských parlamentních volbách ho označil za despotického podvodníka a mocichtivého fašistu.

FotogalerieOhodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:25 12. října 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  18
 • Trapas
  10
 • Tvl
  7
 • Haha
  6
 • Sladký
  5
 • Cože
  4
Komentáře