Sympatickou Teu (†39) v Zambii zabila malárie. Podcenila snad prevenci?

Tea Tihounová zemřela na malárii. Mohla za to i skutečnost, že možná lehce podceňovala očkování? | foto: Charita ČR

Její smrt zasáhla spoustu lidí, zejména proto, že svůj život zasvětila charitě a pomoci druhým. Například v Zambii, kde působila posledních pět let a založila tam pobočku Charity České republiky. Jenže právě tamní mise se stala usměvavé Češce Tee Tihounové osudnou – chytila malárii, která je v Africe bohužel velmi rozšířená. A protože mělo jít o agresivní formu, měla nemoc rychlý, ale o to vážnější průběh.

Už jen ze sociálních sítí je znát, že po věčně usměvavé Češce Tee Tihounové truchlí velká spousta lidí. Například na stránkách Charity České republiky, pro niž řadu let pracovala, se objevily desítky kondolencí a jednu přidal třeba i místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Až dodnes bylo jasné pouze to, že Tea zemřela následkem vážné nemoci. Blesku se nyní podařilo zjistit, že onou zákeřnou nemocí byla malárie, která ročně zabíjí miliony lidí.

V případě Tey měla malárie bohužel velmi rychlý průběh, šlo totiž o její velmi agresivní formu. Navíc ačkoliv na ni léčba existuje, je čím dál komplikovanější, protože se komáři, kteří malárii přenášejí, stávají vůči lékům odolnější.

Na Teu vzpomíná řada lidí jako na usměvavou a obětavou ženu.

Na Teu vzpomíná řada lidí jako na usměvavou a obětavou ženu.

V neprospěch Tey Tihounové mohlo hrát i to, že možná tolik nedbala na prevenci. Napovídá tomu alespoň rozhovor, který před několika měsíci poskytla Českému rozhlasu.

„Musím se přiznat, že nejsem člověk, který chodí příliš často k lékaři. Asi je to tím, že nejsem moc nemocná, což je super. Takže tohle (strach z nemocí v Africe) třeba pro mě nebyl žádný problém,“ popisovala tehdy.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:05 pátek 29. března 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  17
 • Cože
  13
 • Super
  12
 • Tvl
  11
 • Haha
  10
 • Sladký
  9
Komentáře

Mohlo by vás zajímat