Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Zeman je v Bruselu, řešit se bude i Rusko. Biden si plácl s Erdoganem, kdo další dorazil?

  Lídři NATO se sešli v Bruselu, Česko reprezentoval Miloš Zeman. | foto: ČTK

  Bruselský summit lídrů zemí Severoatlantické aliance odstartoval! Dorazil na něj i Miloš Zeman, který bude reprezentovat Českou republiku. Potkal se tam kromě dalších i se státníky, kteří dorazili rovnou ze sledovaného summitu G7, nechybí tak ani americký prezident Joe Biden. Ten si plácl s tureckým protějškem Erdoganem, vzniklý záběr dokonce na první pohled vypadá, jako by si od něj nechal políbit ruku. Za slovenské sousedy dorazila prezidentka Zuzana Čaputová, nechybí třeba ani dánská premiérka Mette Frederiksenová, známá to bojovnice s migranty.

  Lídři tří desítek zemí Severoatlantické aliance dnes odpoledne v Bruselu zahájili summit, na němž vytyčí novou strategii NATO pro nadcházející dekádu. 

  Při prvním setkání za účasti amerického prezidenta Joea Bidena budou mluvit o novém přístupu k ruské hrozbě či ke globálnímu vzestupu Číny, o budoucnosti spojeneckých operací po letním odchodu aliančních sil z Afghánistánu, ale také o zvyšování výdajů na obranu. 

  Francouzský prezident Emmanuel Macron

  Francouzský prezident Emmanuel Macron

  Biden před začátkem jednání spojence ujistil, že NATO je zásadní pro americké zájmy a že USA stojí po boku Evropy.

  „Dnes otevřeme novou kapitolu transatlantických vztahů,“ prohlásil na úvod jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. NATO podle něj stojí před novými výzvami, kvůli nimž musí posílit mimo jiné schopnost společně reagovat a jednat.

  Boris Johnson a Jens Stoltenberg

  Boris Johnson a Jens Stoltenberg

  Právě Stoltenberg se během příjezdů přátelsky zdravil se státníky. Nechybí ani ti nejmocnější, kromě Bidena je to kancléřka Angela Merkelová, britský prezident Boris Johnson, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a spousta dalších.

  Recep Erdogan a Joe Biden

  Recep Erdogan a Joe Biden

  Miloš Zeman na společné focení dorazil v kolečkovém křesle, které nově používá. Sám několikrát prohlásil, že mu neslouží nohy, ale těmi se politika nedělá, na tu je potřeba hlava.

  Tradiční ozdobou pomyslného červeného koberce byla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. 

  Nechyběla dánská premiérka Mette Frederiksenová, která aktuálně ve své zemi čelí odporu podporovatelů syrských migrantů. Její vláda totiž rozhodla, že oblast Damašku je znovu bezpečná a azylanti se tam musí vrátit. Dříve se nechala slyšet, že jejím cílem je nula žádostí o azyl v zemi.

  Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

  Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

  Většina evropských lídrů doufá, že summit je definitivní tečkou za čtyřmi lety konfrontačního přístupu Bidenova předchůdce Donalda Trumpa. Nový americký prezident hned při příchodu na jednání dal najevo ochotu své země bránit spojence v případě jejich napadení.

  Dánská premiérka Mette Fredriksenová s generálním tajemníkem NATO Jensenem...

  Dánská premiérka Mette Frederiksenová s generálním tajemníkem NATO Jensenem Stoltenbergem

  Mezi zásadní témata nové strategie bude patřit přístup k Rusku, s nímž má podle Stoltenberga NATO nejhorší vztahy od dob studené války. 

  Podle českého ministra zahraničí Jakuba Kulhánka se v závěrečném prohlášení lídrů objeví vyjádření solidarity s Českem v diplomatické roztržce s Moskvou zahájené kauzou Vrbětice. 

  Belgický premiér Alexander De Croo, který k lídrům promluvil jako reprezentant hostitelské země vzápětí po Stoltenbergovi, ocenil, že se vůdčí politici aliance mohli i v době trvajících pandemických omezení setkat osobně. 

  Recep Erdogan a Angela Merkelová

  Recep Erdogan a Angela Merkelová

  „Fakt, že jsme se mohli sejít osobně, obsahuje naději, že máme to nejhorší z pandemie za sebou,“ prohlásil předseda belgické vlády, jehož vystoupením veřejná část summitu skončila.

  Letošní summit má i kvůli pandemii výrazně skromnější podobu než předchozí vrcholná setkání a potrvá necelé tři hodiny. 

  Místo recepce u britské královny Alžběty II. při předloňském summitu v Londýně či přeletu bojových formací letadel při křtu nové centrály NATO o rok dříve v Bruselu dnes lídři v rámci summitového programu zhlédli zhruba dvouminutovou virtuální prezentaci zmíněné strategické koncepce NATO 2030.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

  Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

  Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

  Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

  Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

  Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz