Středa 5. srpna 2020, svátek má Kristián
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Strojvedoucí projel Stůj a narazil do poštovního vlaku. Zemřel, desítky lidí jsou zraněny

  Krátce po sobě už třetí vlakové neštěstí. Na trati Praha hl. nádraží a Kolín se srazily vlaky. Ve vlaku cestovalo celkem 100–120 cestujících, celkem se jich zranilo 35, z toho čtyři lidé těžce. Dva lidi odvezl vrtulník. Mezi zraněnými bylo osm nezletilých. Strojvůdce, který je zatím jedinou obětí neštěstí, se vrátil z dovolené. Mohla za nehodu jeho únava? Svědci na místě popsali zakrvácené cestující a paniku. Drony v poli hledaly další oběti nehody, které mohly utéct v panice. Drážní inspekce odhadla škodu na 45 milionů korun.

  Zdroj blízký vyšetřování uvedl, že strojvedoucí projel Stůj a narazil do poštovního vlaku čekajícího na vjezd do Českého Brodu. Na trati je autoblok, který umožňuje projet návěst Stůj i při dodržení předpisů. Strojvedoucí ale musí zastavit a dál jet podle rozhledových poměrů.

  Strojvůdce se vrátil z dovolené

  Technika podle ministra Karla Havlíčka zřejmě neselhala. Čtyřicetiletého strojvůdce osobního vlaku považuje za zkušeného, podle něj nebyl přepracovaný, vrátil se z dovolené.

  „Je pravda, že měl mít přibližně 30 minut poté pauzu,“ řekl ministr. Uvedl, že nelze vyloučit, že u strojvedoucího mohla nastat zdravotní indispozice.

  Ministr chce svolat tým odborníků a začít se otázkou bezpečnosti zabývat. Prověřit chce všechny investice do zabezpečení železnic. O rezignaci Havlíček neuvažuje.

  Spousta křiku, lidé krváceli

  „Viděl jsem zlomené nosy, otevřenou zlomeninu. Lidé křičeli, krváceli,“ řekl jeden z cestujících, pan Václav.

  U Českého Brodu se srazily vlaky. Desítky zraněných, strojvedoucí zemřel.

  U Českého Brodu se srazily vlaky. Desítky zraněných, strojvedoucí zemřel.

  „Já měl asi štěstí, protože jsem seděl zády, to asi ztlumilo náraz. Seděl jsem uprostřed soupravy. Když jsem vylezl, přední část vlaku byla pomuchlaná,“ uvedl muž, který jel domů z Prahy, kde pracuje. „Hned přijeli záchranáři, bylo to hodně rychlé,“ dodává.

  U nehody na jednom z nejvytíženějších železničních úseků v zemi zasahovalo několik vrtulníků, přistaven byl evakuační autobus hasičů. Silnice z Českého Brodu do Štolmíře je uzavřená, dopravu odklání policie. Pražští hasiči k nehodě vyslali speciální vyprošťovací kontejner a jedno družstvo hasičů.

  Vedoucí odboru provozního Hasičského záchranného sboru Správy železnic Miloš Němec České televizi řekl, že vrtulník a dron prohledávaly okolní pole, jestli tam ve stresu nevyběhli nějací cestující, ale žádné neobjevily.

  Odklízecí práce začaly ráno

  Teprve až ve středečních ranních hodinách začaly na místě nehody odklízecí práce. Teprve krátce po osmé se od sebe podařilo oba vlaky odtrhnout.

  Kolem deváté pak policejní mluvčí Martina Fejfarová uvedla, že policie událost vyšetřuje jako obecné ohrožení a ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti.

  „V současné době je na místě policejní dron, který pomáhá zadokumentovat celou situaci železniční nehody,“ uvedla Fejfarová.

  Na stejné trati mezi Prahou a Kolínem už v pátek v podvečer narazil vlak bez cestujících do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Drážní inspekce se při zjišťování příčiny nehody přiklání k lidské chybě. 

  Minulý týden v úterý se srazily v Perninku na Karlovarsku dva osobní vlaky. Při nehodě dva lidé zemřeli, dvě desítky cestujících se zranily.

  Fotogalerie

  Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

  Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

  Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

  Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

  Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

  Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 5. srpna 2020, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz