jít naiDNES.cz

Muslimové na Srí Lance čelí odporu: Útočí na ně, prezident jim zakázal burky a nikáby!

Hodně napjatá situace aktuálně panuje na jindy poklidném dovolenkovém ráji Srí Lance. Týden po velikonočních atentátech, ke kterým se přihlásili teroristé z tzv. Islámského státu, tam eskaluje napětí mezi křesťany a muslimy. Kromě toho, že v ulicích některých měst řádí křesťanské gangy a útočí na vyznavače islámu, už ke konkrétnímu kroku přistoupila i vláda. Ta se rozhodla s okamžitou platností zakázat nošení burek i dalších pokrývek obličeje.

Z poklidné a malebné země se stalo jedno z nejnebezpečnějších míst světa. Na Srí Lance po velikonočním masakru aktuálně platí výstraha před dalšími možnými útoky, navíc mezi místními panují velmi napjaté vztahy. Za nimi stojí nevraživost jednotlivých náboženských skupin.

Už minulý týden jsme vás informovali, že například ve městě Negombo se do ulic vydal gang místních křesťanských mužů. Ti měli chodit od domu k domu a útočit na vyznavače islámu. Několik lidí například vytáhli z domu na ulici a surově je zbili. Podle muslimů je jen otázkou času, kdy dojde k nejhoršímu, někteří se dokonce začali schovávat v mešitách.

K dalšímu kroku, který se muslimům vůbec nebude líbit, tentokrát sáhl dokonce i samotný prezident Srí Lanky Maithripala Sirisena. Ten totiž s okamžitou platností zakázal nošení jakýchkoliv druhů oblečení, které zakrývají obličej.

Muslimové na Srí Lance vyjadřují podporu po velikonočních teroristických...

Jsme s vámi, křesťané, vzkazují muslimové na Srí Lance.

Server BBC upozornil, že prezident nejmenoval výslovně nikáby a burky, nýbrž jakékoliv pokrývky, které by ztěžovaly identifikaci, v zemi je ale toto nařízení vnímáno především jako opatření směřující na muslimy. Třeba server Independent.co.uk pak mluví výslovně o zákazu burek.

Jak bylo zmíněno, na Srí Lance stále panují obavy z dalších útoků. Zejména z toho důvodu, že ačkoliv policie díky rozsáhlému pátrání zadržela desítky podezřelých, spousta dalších je podle úřadů pořád na svobodě.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 27. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  70
 • Trapas
  12
 • Haha
  10
 • Cože
  10
 • Tvl
  10
 • Sladký
  9
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat