jít naiDNES.cz

Nenávist na Srí Lance: Gangy křesťanů napadají muslimy, ti se skrývají v mešitách

Bezmála týden po sérii několika ničivých bombových útoků začíná na Srí Lance houstnout atmosféra mezi místními. Jak informuje několik světových serverů, od chvíle, kdy se k útokům přihlásil tzv. Islámský stát, se v zemi objevují nenávistné nálady vůči muslimům. Došlo dokonce i k několika napadením, například ve městě Negombo musel pákistánský migrant i jeho děti čelit davu několika rozzuřených místních mužů. Někteří muslimové žádají o ochranu mešit během modliteb.

Dosud oblíbený dovolenkový ráj Srí Lanka se změnil v jednu z nejnebezpečnějších zemí světa. Může za to nejen série velikonočních teroristických útoků, ale i situace, která je následuje.

V první řadě podle bezpečnostních složek stále hrozí další teror. Kromě toho se ale také řada místních z šokující události otřepala a nyní začalo na Srí Lance stoupat napětí mezi příslušníky jednotlivých náboženství. Poté, co se k útokům přihlásil tzv. Islámský stát, místní křesťané obrátili svůj hněv právě směrem k muslimům.

Fakt, že se v okolí některých mešit objevily nenávistné vzkazy, je nic v porovnání s tím, že někteří Srílančané už sáhli dokonce k násilným činům. Policie jich eviduje podle všeho stovky, server The New York Times například informuje o tom, že ve městě Negombo, kde se odehrál jeden z atentátů a zemřelo při něm přes sto lidí, úřaduje gang křesťanských mužů.

Ti prý v uplynulých dnech chodili dům od domu v muslimské čtvrti, rozbíjeli okna a dveře, tahali lidi na ulici a tam je mlátili a hrozili jim smrtí. K tomu nejhoršímu zatím podle všeho nedošlo, muslimové se ale bojí, že jde jen o otázku času.

Muslimové na Srí Lance vyjadřují podporu po velikonočních teroristických...

Jsme s vámi, křesťané, vzkazují muslimové na Srí Lance.

The New York Times informuje i o konkrétním případu. Pákistánský migrant Aurangzeb Zabi, který na Srí Lance žije, popsal, jak zrovna v domě svého kamaráda vařil, když z venku zaslechl rozzlobený křik. Podíval se z okna a uviděl prý dav místních mužů vyzbrojených železnými tyčemi. Ti dům obklíčili, a tak musel Pákistánec spolu se svými dvěma dětmi utéct přes dvůr. To se ale nakonec nepodařilo, rozzuření křesťané rodinu dostihli.

Muž i jeho dvě děti utržili několik ran, nakonec ale zuřivý útok přerušili vojáci. Ty prý útočníci dokonce prosili, zda můžou Pákistánce zabít, k čemuž nakonec naštěstí nedošlo.

Právě v Negombu bylo kvůli rostoucímu násilí uzavřeno několik obchodů. Spousta muslimů se ukrývá v mešitách a náboženští představitelé dokonce požádali, aby tyto mešity hlídali vojáci.

Muslimové na Srí Lance vyjadřují podporu po velikonočních teroristických...

Muslimové žádají, aby mešity hlídali vojáci.

Dnes také došlo k úpravě celkového počtu obětí nedělních útoků. Původně se uvádělo, že o život přišlo 359 lidí, údaje z márnic jsou ale podle všeho chybné, protože jejich zaměstnanci špatně poskládali části těl. Vláda Srí Lanky prohlásila, že správný počet obětí je 253.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:40 sobota 24. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  134
 • Haha
  20
 • Sladký
  18
 • Trapas
  17
 • Tvl
  16
 • Cože
  15
Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Vezmeme vás na titulní stranu
Sobota 21. září 2019, svátek má Matouš

jít naiDNES.cz