Kouř, trosky a mrtví civilisté: Rusové srovnali se zemí město velikosti Ostravy!

Těžko si představit, co prožívali ti, kdo natáčeli v ukrajinském Černihivu krátce po útoku ruské armády. Apokalyptické záběry ze zničeného města, kde před válkou žilo tolik lidí jako třeba v Ostravě, umocňuje fakt, že během bombardování umírali civilisté. Záchranáři z místa hlásí 33 obětí.

Ukrajinské město Černihiv, jež leží u hranic s Běloruskem, se stalo frontovou linií. Významné sídlo textilního průmyslu stálo v cestě na Kyjev ruským vojskům, kteří teď zpečetili jeho osud. 

„Modlíme se za to, aby válka skončila a další mrtví nepřibývali. Lidé jsou tu naladění různě. Někteří říkají, že musíme bojovat, jiní chtějí hlavně mír a žádné mrtvé. Strach tady lidé mají, ale chodí po ulicích a žijí normálním životem. Co jiného jim zbývá,“ citoval web Aktuálně.cz 24. února obyvatele města poté, co opouštěli mši za padlé vojáky.

Uběhly dva týdny a své město by dotyční nepoznali. Jedno z nejstarších slovanských měst, které leží několik desítek kilometrů od bodu, kde se střetávají hranice Ukrajiny, Běloruska a Ruska, padlo za oběť ruským jednotkám. 

„Když neustále čtete, jak se schyluje k invazi, jak se kousek od nás shromažďují vojska, uvrhne vás to do deprese. Manželka mi nedávno po pětihodinovém sledování různých televizních kanálů řekla, že si musíme zabalit věcí a okamžitě utéct,“ posteskl si koncem února místní starousedlík Jevhen Romaněnko, jenž si pak pustil projev Vladimira Putina. 

„Neměl jsem to dělat. Putin ukázal, že nenávidí cokoliv ukrajinského a že to překračuje meze racionality. Obávám se, že je schopen čehokoliv,“ komentoval slova ruského prezidenta.

To ještě netušil, jak blízko bude pravdě.

Z města Černihiv, kde žilo přes 300 tisíc lidí, zbyly po ruském útoku jen trosky.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:40 sobota 2. července 2022. Anketa je uzavřena.

  • 9
  • 9
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1