jít naiDNES.cz

Za nenávistné komentáře hrozí ženě z Tachova tři roky. Kdy to bude také u menšin?

Nenávistné komentáře u fotky prvňáčků ze ZŠ Plynárenská v Teplicích mohou paní Romanu L. přijít draho... | foto: Koláž Expres.cz

Kvůli nenávistným komentářům k fotce žáků první třídy školy v Teplicích byla obžalována Romana L. (26) z Tachova. Převážně romské, vietnamské a arabské děti mnohé diskutující na sociálních sítích pořádně nadzvedly ze židle, někteří dokonce navrhovali poslat prvňáčky do plynu nebo do třídy hodit granát. Obžalované, která hází vinu na alkohol a naivitu, hrozí až tři roky vězení. Otázkou ale zůstává, kdy podobné komentáře – například ze strany Romů směrem k většinové populaci – začnou odpovědné orgány potírat stejným způsobem?

Můžete to omílat pořád dokola, že pod vlivem alkoholu by se lidé sociálních sítím měli vyhýbat obloukem a telefon by měli raději někam uklidit, stále se ale najde dost těch, kteří po pár pivech, panácích nebo lahvích vína nabydou dojmu, že jsou nejvtipnější a že jejich názor by neměl zapadnout. Že to je velký omyl, teď dobře ví i mladá žena ze západních Čech. Ta k fotce prvňáčků různých etnik napsala „Rovnou“ a připojila emotikon pistole.

„Vyhrožovala skupině osob usmrcením na veřejně přístupné počítačové síti, přičemž přitěžující okolností je skutečnost, že výhrůžka směřovala vůči šesti- až sedmiletým dětem,“ argumentoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Obviněná žena u výslechu uvedla, že jednala nerozvážně. Své chování přičítala alkoholu.

„V té době jsem pila v hospodě. Na fotku jsem narazila na Facebooku, byla u ní spousta komentářů. Tak jsem tam také jeden nepatřičný napsala. Šlo o nevhodný humor, nemyslela jsem tím nic zlého ani rasistického,“ řekla policistům. A že když druhý den vystřízlivěla, chtěla vzít všechno zpět, ale inkriminovaný komentář už nenašla.

Ani případné doznání, lítost či bezúhonnost ale obviněné ženě podle Zemana nijak zvlášť nepomohou. „Tyto aspekty by mohly být důvodem k aplikaci některého z odklonů trestního řízení,“ upozornil Zeman.

V této souvislosti se nabízí otázka, kdy policie a státní zástupci začnou jít také po těch, kdo se trestného činu násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci a trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod dopouštějí směrem k většinové populaci?

Rasismus naruby

Rasismus naruby

Xenofobie a rasismus jsou zhoubné, podobně jako protežování vybraných skupin obyvatel čili rasismus naruby.

Po internetu koluje nespočet nenávistných komentářů například ze strany Romů, kteří si servítky také neberou...

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:03 29. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  69
 • Tvl
  14
 • Haha
  7
 • Trapas
  7
 • Cože
  6
 • Sladký
  5
Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat