Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Hodně budeš doma! Prymula přitvrzuje. Vyhněte se Praze, nouzový stav je na spadnutí

  Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) 23. září 2020 v Praze představil nová opatření proti šíření covidu-19. | foto: Expres.cz

  Už teď se lidé bouří a naříkají, že jim někdo neustále bere svobodu. Brzy to ale bude ještě mnohem horší! Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) promluvil o dalších zákazech a lidem doporučil, aby se v následujících dnech vyhnuli hlavnímu městu. Senioři, kteří žijí v Praze, by podle Prymuly měli raději zůstat doma. A jak to vypadá se svatbami?

  Přírůstky množství nakažených lidí koronavirem v posledních týdnech v Praze překonávají rekordy. Ve čtvrtek se potvrdila nákaza u šesti stovek Pražanů, v pátek mělo pozitivní testy 485 obyvatel hlavního města.

  Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly se v Praze šíří nákaza komunitně a nedaří se trasovat konkrétní zdroj. Prymula z toho důvodu doporučil lidem, aby se hlavnímu městu České republiky v příštích třech týdnech vyhnuli.

  „Za prací bych do Prahy jel, ale co se týká dalších aktivit, které nejsou nezbytně nutné, po dobu dvou až tří týdnů bych je omezil,“ řekl Blesku Roman Prymula.

  Na nedávné tiskové konferenci Prymula dokonce zmínil, že situace v Praze je natolik riziková, že pro seniory je nebezpečné vycházet ze svých domovů.

  Svá slova poté ministr zmírnil v rozhovoru pro Blesk Zprávy. Seniorům vzkázal, aby se nebáli chodit ven, například na procházky do parků, ale nákupům ve velkých supermarketech by se měli raději vyhýbat.

  „V obchodech je riziko malé, pokud nákupy budou rozumné a nebudou se tam tlačit lidé a budou v rouškách, riziko je malé. Problém je v MHD, tam riziko je a omezení nákupní doby to zcela neeliminuje, pokud senioři pojedou na nákupy MHD,“ řekl pro Blesk Zprávy Prymula.

  Karanténa pro Prahu ne, nouzový stav možná již brzy

  Ministr dále vyloučil, že by se chystala karanténa pro Prahu. Jinak je tomu ale s nouzovým stavem.

  „To je opatření, které si technicky a prakticky nedovedu představit, ale co se týče krizového stavu, ten po nějaké době vzniknout může,“ sdělil Prymula, podle něhož nebude nouzový stav vyhlášen do krajských voleb, které se uskuteční příští víkend.

  „Pokud by se ale situace začala zhoršovat a my bychom potřebovali posílit např. zdravotnický personál, mohl by být nouzový stav vyhlášen. Ve stávajícím režimu totiž nejsme schopni aplikovat některá opatření, která jsou prospěšná, např. bychom za nouzového stavu mohli využít výpomoc mediků, pokud by chyběl personál,“ dodal muž, který post šéfa resortu převzal po často kritizovaném ministru Adamu Vojtěchovi.

  Svatby i kurzy tance v ohrožení

  Pro portál Novinky.cz Prymula také připustil, že se chystají další zákazy, které mají za účel omezení kontaktů, aby nedocházelo k dalšímu šíření viru. Je možné, že se opět zavedou novinky ohledně svateb.

  „O svatbách se diskutuje, jsou bohužel rizikové. Je popsáno několik případů šíření na svatbách. K omezení dojde, ale zatím ještě není přesné číslo ani doba, od které k omezení dojde. Co se týká běžných oslav a večírků, opravdu bych apeloval, aby k tomu nedocházelo. Každý se může těchto aktivit po dobu dvou tří týdnů zdržet a je pravděpodobné, že dojde k centrálnímu omezení, které bude vycházet z počtu osob, které se smějí potkávat,“ vysvětlil Prymula, podle kterého je možné, že se brzy přeruší další akce, například lekce tance.

  „Dnešní hodnoty budou ukazatelem, zda se daří, či nedaří opatření realizovat, a podle toho bude vytvořen balíček restrikcí na další týden,“ pravil Prymula.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

  jít naiDNES.cz