Když na mě a Michala padl úkol napsat reportáž ze Střevotour 2015, začala nás jímat hrůza, že se jedná o další koncertní tour kapely Kryštof. Naštěstí se ukázalo, že jde o poněkud bohulibější osvětovou akci na téma prevence rakoviny tlustého střeva.
Fotogalerie |
Cestou na Karlovo náměstí, kde akce probíhala, jsme se v tramvaji duševně připravovali na to, co nás vlastně čeká.
Předzvěst procházky obří maketou tlustého střeva a opuštění happeningu skrz gigantický konečník je něco, co si nikdo neumí moc dobře představit.
Po příchodu na místo nás zarazilo několik věcí. Předně tlusté střevo bylo o poznání kratší, než jsme očekávali. Ne že by ale zkrácení nafukovacího análního tunelu zkrátilo celkový traumatizující zážitek.
Vstup do střeva uvítá návštěvníka nápisem „Poznání chrání“.
Uvnitř došlo k poznání, které bychom si snad raději odpustili. A ne že by se přímo týkalo rakoviny.
Model střeva je vybaven fotografiemi a realistickými modely střevních polypů, hemoroidů, nádorů a podobných nehezkých útvarů.
Zneprůchodnění střeva pak věrohodněji než zúžení nafukovacího tunelu simulují všudypřítomní důchodci. Ti tvoří většinu návštěvníků akce. Kromě rakoviny je nejspíše nalákala i balená voda zdarma, kterou houfně odebírají.
Každý příchozí má možnost své problémy prokonzultovat s přítomným lékařem. Bohužel však babičky konzultují spíše mezi sebou a pořádně nahlas.
A věřte nám, že prodírat se análním otvorem ucpaným stařenkami řešícími střevní polypy a krev ve stolici není nic příjemného.
O největší šok se však postaral hudební doprovod. Těžko říct, kdo z dramaturgie Střevotour 2015 vymyslel, že pro podbarvení rakovinových simulací bude hrát CD s coververzemi největších hitů Michala Davida.
Výsledek však byl opravdu zhoubný.
Z informačního letáčku jsme se mohli dozvědět, že příčiny rakoviny tlustého střeva nejsou zcela známé. Světlo do záhady vnesl důchodce v kulichu s podobiznou Che Guevary.
„Za tohle všechno můžou Američani! Nutí nám ty jejich genetický potraviny, abysme vychcípali! Je potřeba něco dělat,“ hřímal rozhořčený stařec na jednu z informačních pracovnic, která se tvářila, jako kdyby snad raději měla sama na rakovinu zemřít.