jít naiDNES.cz

Pražákovo kvarteto se do Číny kvůli Hřibovi nepodívá: Nahradí je Chinaski, vtipkují lidé

Pražákovo kvarteto se do Číny nepodívá. Přitom s Prahou a primátorem Zdeňkem Hřibem, který šil do Číny nejen kvůli Tibetu, nemá nic společného. | foto: Koláž Expres.cz

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) je reklamou na oblíbené rčení o tom, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Přední smyčcový soubor Pražákovo kvarteto kvůli zákazu čínských úřadů neodletí na plánované říjnové turné do Číny. Soubor má sice podepsanou smlouvu a v zemi už s velkým úspěchem vystupoval, koncerty čínský partner zrušil s odkazem na tamní úřady. Podle hudebníků čínským komunistům vadí kladný postoj pražského magistrátu k Tchaj-wanu a k Tibetu.

„Mám podepsanou smlouvu, měli jsme k tomu čtyři další koncerty a jen jsme čekali, že si koupíme letenky a vyřídíme víza. Předevčírem jsem dostal zprávu od ředitelky divadla v Zakázaném městě, že bohužel nejsou odsouhlaseny,“ řekl médiím člen souboru Pražákovo kvarteto Josef Klusoň. 

„Zřejmě jakákoli akce, kterou dělají na téhle úrovni, musí projít schvalovacím řízením Komunistické strany Číny. Sami naši partneři byli překvapeni, nevěděli, proč se to stalo. Důvodem byly zřejmě postoje pražského primátora k Číně. Oni to tedy nekomentovali, ale já si to tak vysvětluji,“ doplnil.

Reakce na čínskou stopku pro známé kvarteto, která je do značné míry omylem tamních pohlavárů, na sebe nenechaly dlouho čekat.

„Pražákovo kvarteto nesmí koncertovat v Číně. Hlavní město Praha se podle čínských úřadů chová nevhodně, tak byla zrušena i nasmlouvaná vystoupení. Paradoxní je, že dotčené kvarteto nemá s hlavním městem Prahou nic společného, jen se jeho zakladatel nešťastně jmenuje. Stupidita komunistických režimů je na celém světě stejná,“ poznamenal na sociální síti Miroslav Kalousek (TOP 09).

„Tak to aby tam zahráli Chinaski,“ vtipkoval jeden z diskutujících na Facebooku.

„Můžou hrát na Tchaj-wanu, to ČLR nase*e ještě víc,“ doplnil další, který narážel na Hřibovy velmi dobré vztahy s Tchaj-wanem, kam vyrazil s celou delegací včetně své manželky a pak za to byl kritizován.

„Když Hřib kácí les, létají třísky,“ poznamenal jiný, který se trefoval do prohlášení primátora, jenž se pustil do kritiky čínského režimu a poměrů v Tibetu, na jehož podporu otevřeně a hrdě vystoupil, ale snad Pražskému kvartetu Hřib domluví náhradní vystoupení jinde.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Vezmeme vás na titulní stranu
Úterý 17. září 2019, svátek má Naděžda

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Jen pro muže
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • jít naiDNES.cz