Výzkumný tým z Economistu vyhodnocuje celou řadu faktorů, jako je dostupnost kvalitního vzdělání, zdravotnictví, kulturního vyžití, bezpečnost, kriminalita, doprava nebo kvalita životního prostředí.
Rakouská metropole na Dunaji je podle něj bohatá na parky, umění i různé druhy radovánek a ve všech ukazatelích souhrnně vede. Druhé Melbourne ale Vídni šlape ve všech ohledech na paty, však také sedm let žebříčku kralovalo. Následují Ósaka, Calgary, Sydney, Vancouver a Tokio. Z evropských měst se do první desítky dostala ještě Kodaň, která skončila devátá.
Z postkomunistických zemí střední Evropy si nejlépe vedla Budapešť, která obsadila 34. pozici. Následuje již zmiňovaná Praha na místě 60., Bratislava je 64., jednu příčku před Varšavou.
Chtělo by se říct, lepší průměr, čili 3+, světová metropole New York ale opanovala 57. místo, takže nejsme v tak špatné společnosti. Oblíbené cíle českých turistů jako Dubaj nebo izraelský Tel Aviv skončily až na 69., respektive 76. místě.
Opačnému pólu „kraluje“ syrský Damašek, hodně špatné podmínky pro život panují i v bangladéšské Dháce, nigerijském Lagosu nebo pákistánském Karáčí.
Žebříček The Economist se přitom moc neshoduje s městy, která jsou k životu nejdražší. Shoda panuje snad jen v případě Kodaně a Sydney. Rozhodně tedy neplatí, že vysoké náklady automaticky zaručí štěstí a ideální místo pro život.
Fotogalerie |