Aplikace Bez graffiti se zatím míjí účinkem. Praha dál hledá kladivo na sprejery

Loni v červnu magistrát s velkou pompou spustil mobilní aplikaci Bez graffiti, která má pomoci v boji s nechtěným malůvkami v ulicích hlavního města, které mnohdy hyzdí i významné domy a další kulturní památky. Nálepky jedné z nejpočmáranějších metropolí se však Praha zbavuje jen velmi neochotně a pomalu.

I když problémů se sprejery v metropoli v covidovém období mírně ubylo, rozhodně neustávají. 

„V podchodu pod dálnicí v Praze 11 zadržela hlídka strážníků dva muže ve věku 29 a 35 let, kteří právě sprejovali na zeď nápisy. Po spatření uniforem bylo odhození sprejů na zem, kde leželo dalších 20 lahví od barev, skoro zbytečné. O sprejerech se strážníci dozvěděli díky upozornění na tísňovou linku 156. Následně si oba muže k dalšímu opatření převzala hlídka státní policie,“ informovala o jednom z případů z loňského října mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Těch, které policie dopadne, je pořád mizivé procento a jde spíše o výjimečné případy.

Například v roce 2020 v Praze strážníci zadrželi 51 podezřelých, z nichž bylo 7 cizinců, 12 dětí a mladistvých. To je mnohem méně než v roce 2019. To bylo v souvislosti se sprejerstvím zadrženo 89 podezřelých, z nichž bylo 18 cizinců a 35 dětí či mladistvých.

Pomoci se včasným odstraněním nechtěných malůvek má mobilní aplikace Bez graffiti od městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP). 

„Aplikaci ve verzi Android a iOS jsme spustili na začátku července, už ji mají nainstalovanou stovky lidí a pravidelně nám chodí podněty,“ nechal se slyšet mluvčí THMP Martin Drozd s tím, že městská firma má vyčleněnou pracovnici, která podněty z aplikace vyhodnocuje.

Loni v červnu Praha spustila aplikaci, pomocí níž mohou lidé na nechtěné malůvky upozornit.

„Graffiti jsme díky aplikaci už odstranili na několika objektech. Většina hlášení je ale z pražské památkové rezervace, kde je poměrně složitá komunikace s památkáři,“ vysvětlil mluvčí městské firmy s tím, že mnohé případy komplikují právě památkáři.

„Graffiti je zpravidla možné odstranit do 24 hodin od nahlášení, vždy však záleží na konkrétní dohodě s majitelem postižené nemovitosti a také na aktuálních klimatických podmínkách. Odstranění graffiti nelze efektivně provést, jestliže teplota vzduchu klesne pod 5 stupňů nebo je povrch čištěné nemovitosti vlhký,“ řekl pro iDNES.cz mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

Praha slíbila vyhodnocení přínosu aplikace Bez graffiti pár měsíců po jejím spuštění. Ani po půl roce se ale obyvatelé metropole nic kloudného nedozvěděli...

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:58 středa 1. června 2022. Anketa je uzavřena.

  • 11
  • 7
  • 5
  • 5
  • 4
  • 4