jít naiDNES.cz

Prahu zaplavili cizinci v kostýmech obřích plyšáků. Zatočíme s nimi, hlásí magistrát

Centrum Prahy zaplavili obří plyšáci. Praha s nimi hodlá zatočit. | foto: iDNES.cz

Praha 1 a hledači rychlého a snadného zisku, to je nekonečný boj. Po pivních kolech zaplavili centrum města obří plyšáci, kteří po lidech chtějí peníze prostě jen za to, že se s nimi vyfotí. Nejčastěji se v nepřehlédnutelných kostýmech schovávají cizinci, zejména Ukrajinci. A Praze se taková vizitka nelíbí. Magistrát vyhlásil, že hodlá s majiteli plyšových obrů zatočit!

Slavný český krteček, panda nebo méďa ze stejnojmenné americké komedie. A mnoho dalších. Prahu v posledních měsících zaplavily obří masky, které tahají z lidí peníze prostě jen za to, že se s nimi fotí nebo je baví. Třeba oproti tradičním živým sochám v Barceloně nejde o zrovna lichotivou vizitku.

Jak zjistili reportéři Aktuálně.cz, povětšinou se v obřích maskách skrývají cizinci, především Ukrajinci. Když konfrontovali muže, který lidem v kostýmech pomáhá a zřejmě patří k těm, kdo za podivným byznysem stojí, příliš se nedozvěděli. Je prý součástí „určité společnosti“, a pokud magistrát jeho podnikání zarazí, najde si zase něco jiného.

Ke konci obřích masek, které doslova zaplavily centrum města, se zřejmě doopravdy schyluje. Přítrž jim hodlá udělat dokonce samotný starosta Prahy 1 Pavel Čižinský z hnutí Praha 1 sobě.

„Někteří provozovatelé podniků, ale i ti nechvalně proslulí medvědi a pandy a další nevhodné atrakce na Staroměstském náměstí, těží z nedokonalosti vyhlášek a tržního řádu. Tyto díry v legislativě chceme šikovně ucpat,“ řekl stanici ČT24.

Centrum Prahy zaplavily obří plyšáci. Praha s nimi hodlá zatočit.

Centrum Prahy zaplavili obří plyšáci. Praha s nimi hodlá zatočit.

„Naším hlavním cílem je, aby se z Prahy nestal zábavní park, kde různé postavičky lákají turisty na to, že se s nimi můžou vyfotit,“ doplnila ho radní pro kulturu na pražském magistrátu Hana Třeštíková, členka hnutí Praha sobě.

Centrum Prahy zaplavily obří plyšáci. Praha s nimi hodlá zatočit.

Plyšáci mají různé podoby.

Jak něčeho takového dosáhnout? Podle Čižinského nebude cesta určitě jednoduchá, přesto je možná. V plánu má legislativně jasně vymezit, co je a co není pouliční umění, tzv. busking. A podivné obří postavy prostor v této definici určitě nedostanou. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:25 18. září 2019. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  18
 • Super
  17
 • Tvl
  16
 • Sladký
  13
 • Cože
  12
 • Trapas
  12
Komentáře