Podezřelý výstup Skripalové: Mluvila jako robot, Britové ji prý drží v zajetí!

Utekla hrobníkovi z lopaty a úspěšně se zotavuje z útoku nervově paralytickou látkou novičok. A nyní Julia Skripalová, dcera bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala, konečně promluvila veřejně. Jenže na jejím záznamu pro agenturu Reuters něco nehraje. Rozhodně totiž nepůsobí přirozeně a pouze čte předem připravený vzkaz, o němž ale lze právem pochybovat, že ho vymyslela sama Skripalová. Mohou ji snad Britové držet proti její vůli?

Kauza novičok hýbe Evropou už od 3. března letošního roku. Právě tehdy byl totiž bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia otráveni nervově paralytickou látkou v domě v Salisbury.

Nad kauzou visí řada otazníků. Tím největších bezpochyby je, kdo za otravou Skripalových stojí. Řada indicií ukazuje na Rusko, kde byl Skripal před vydáním do Británie souzen za velezradu špionáží, Kreml se ovšem zuřivě brání a ukazuje na všechny kolem.

Další záhadou pak je, že ačkoliv byla Skripalovým původně prorokována smrt či minimálně trvalé zdravotní následky, oba dva se nadmíru dobře z útoku zotavují. Julia prý byla dvacet dní v kómatu, i přesto však už počátkem dubna opustila salisburskou nemocnici.

Britové ji od té doby drží na neznámém místě.

Nyní poprvé od svého propuštění z nemocnice promluvila veřejně. Jenže její výstup pro agenturu Reuters působí zvláštně.

Jak si mnozí všimli, Skripalová, která má na krku jizvu pravděpodobně po tracheotomii, na záznamu rozhodně nevypadá přirozeně. Čte předem připravený text a přeříkává prázdné fráze o tom, jak je pro ni léčba složitá a depresivní a jak děkuje těm, kteří jí zachránili život.

Ke konci se však dotkne citlivé otázky, která zásadně ukazuje na to, komu má Skripalová v celé kauze důvěřovat: „Jsem vděčná za nabídku pomoci od ruské ambasády, ale teď si nepřeji využít jejich služeb. A chci připomenout to, co jsem říkala v mém předchozím prohlášení. Nikdo kromě nás samotných nemluví za mě a mého otce.“

A Rusové hned jasně ukázali, co si o zvláštním výstupu Julie Skripalové myslí. Podle nich mluvila pod nátlakem a četla předem připravený text, který rozhodně nebyl z její hlavy. Soudě podle řady slovních obratů a pojmů je prý totiž zřejmé, že vzkaz musel být nejprve napsán v angličtině a až poté přeložen i do ruštiny!

Skripalová poprvé od propuštění z nemocnice promluvila.

Skripalová poprvé od propuštění z nemocnice promluvila.

„Jsme rádi, že můžeme vidět Julii Skripalovou živou a zdravou. Ale video pouze posílilo naše obavy, že může být držena proti své vůli a mluvit pod nátlakem,“ napsala na Twitter ruská ambasáda v Británii.

A souhlasí s ní i Kreml. „Rusko si nemůže být jisto, v jakém stavu se Julia nachází. Je velká otázka, nakolik důvěryhodné mohou být kýmsi zprostředkované informace, tím spíš, že se šíří na pozadí gigantické, dosud nevídané britské provokace,“ nechal se pro ruskou stanici NTV slyšet jeho mluvčí Dmitrij Peskov.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:15 21. září 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  27
 • Tvl
  20
 • Haha
  13
 • Sladký
  12
 • Trapas
  10
 • Cože
  8
Komentáře

Mohlo by vás zajímat